Гуді (одяг)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Худі)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гу́ді[1] (англ. hoodie — «каптурка») — светр (кофта) з м'якого бавовняного трикотажу, з каптуром. Характерні елементи — велика накладна кишеня спереду і шнурки для затягування каптура, також може мати вертикальну блискавку по центру, схожу як у куртках.

Історія[ред. | ред. код]

Стиль та форма гуді можуть бути простежені в середньовічній Європі, коли формальним одягом для ченців була довга туніка або роба з довгим, декоративним каптуром. Светр з каптуром вперше випущено в Сполучених Штатах з початком 1930-х років. Але історичним прецедентом використання гуді як елементу сучасного одягу був їх випуск компанією Champion[en] для захисту робітників від морозу під час роботи на складах у штаті Нью-Йорк. Термін «гуді» набув поширення у 1990-х роках.

Гуді набула популярності у 1970-х роках завдяки кільком факторам. Саме тоді в Нью-Йорку активно розвивалася культура «хіп-хоп» — і елемент миттєвої анонімності, яку надавав каптур у гуді, сподобався особам зі злочинними намірами. Висока мода також зробила свій внесок у цей період: Norma Kamali та інші провідні дизайнери використовували гуді у своїх колекціях. Найважливіше значення для популяризації гуді в цей час заграла її поява у знаковому в блокбастері Рокі.

У 1990-х роках гуді розвинулася одночасно у символ ізоляції для одних і вираження академічного духу для інших. У Великій Британії гуді стала асоціюватися з хуліганською субкультурою, оскільки набула популярності серед так званих «чавз[en]» — білих підлітків, які походять з робітничих сімей і відрізняються антисоціальною, агресивною поведінкою. У США гуді стала носити молодь, передусім скейтбордисти та серфери. Саме в цей час набули популярності гуді з логотипами університетів.

Види гуді[ред. | ред. код]

Звичайний американський тинейджер носить гуді сірого кольору з шовкографією. Існують також спеціальні жіночі гуді. Їх основна відмінність — витонченість, миловидність і смішні аплікації, а часом і відсутність кишень.

Примітки[ред. | ред. код]