Хулуг-Хайсан I (імператор Юань)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хайсан-Хулуг
монг. ᠬᠠᠶᠢᠰᠠᠩ
монг. Хайсан
YuanEmperorAlbumQaishanKulugPortrait.jpg
Псевдо У-цзун
Народився 4 серпня 1281(1281-08-04)
Ханбалик, Династія Юань
Помер 27 січня 1311(1311-01-27) (29 років)
Ханбалик, Династія Юань
Поховання
Громадянство
(підданство)
Династія Юань
Національність монгол
Діяльність військовослужбовець
Титул імператор
Посада Каган і Імператор Китаю
Термін 1307—1311
Попередник Оладжейту-Темур
Наступник Аюрбарібада
Конфесія буддизм
Рід Чингізиди
Батько Дармабали
Мати Дага
Брати, сестри  • Xianggelaji[d], Аюрбарібада і Amuge[d]
У шлюбі з Zhenge Khatan[d], Sugeshili[d], Renxianzhangsheng[d], Wenxian Zhaosheng[d] і Bohuli[d]
Діти Хошіла і Туг-Темур

Хайсан-Хулуг (Hülüg Khaan, 4 серпня 1281 —27 січня 1311) — 3-й імператор династії Юань, великий каган Монгольської імперії у 13071311 роках, храмове ім'я У-цзун.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Народився у 1281 році у родині Дармабали, сина Джингіма та онука Хубілая. Був небіжем Оладжейту-Темура, деякий час виховувався у столиці імперії Ханбалику. Згодом, у 1289 році був відправлений до Монголії проти хана Хайду, проте зазнав поразки. У 1301 році знову поразки від Хайду, але невдовзі помер від поранень.

У 1304 році отримує титул вана (князя) Хуайніна. У 1306 році воював проти Дува-хана, володаря Чагатайського улуса, якого розбив й змусив визнати владу династії Юань. Після смерті Темур-хана у 1307 році Хайсан перебрався до Каракоруму й очікував на обрання нового імператора та великого кагана. Втім у Ханбалику, столиці імперії відбувалося сум'яття — точилася боротьба між претендентами-онуками Хубілая — Анандою та Аюбарібадою. Тоді Хайсан рушив до Шанду, де оголосив себе каганом та імператором, а незабаром це визнали монгольські князі та військовики.

Правління[ред. | ред. код]

Із самого початку свого володарювання призначив багатьох чиновників з числа монголів, кипчаків та аланів, які сприяли сходженю на трон Хайсана — Іналтото, Асан-бука, Чжанур, Баян, Читайбуші. Після отримання влади як подарунки роздав 3,5 млн дін. Водночас намагався зменшити бюрократичний апарат, проте невдало. За його час кількість чиновників лише зросла. Втім, зовнішньополітичне становище зміцнилося: володарі Чагатайського улусу та Кореї визнали його зверхність. У 1308 році йому вдалося підкорити айнів острова Сахалін.

Водночас продовжувала зростати інфляція. Знецінення паперових грошей у 1309 році призвело до того, що Хайсан-Хулуг оголосив про повернення мідних грошей. Для наповнення скарбниці продавав титули, навіть ремісникам. Однак, витрати імператора зросли до 10 млн паперових грошей. Іншим засобам покращення економічного стану стало впровадження податків: соляна ліцензія зросла на 35%, на заможні родини було покладено податок у 2%. Разом з тим Хайсан-Хулуг намагався сприяти розвитку як зовнішньої, так й внутрішньої торгівлі. Помер Хайсан-Хулуг раптово 27 січня 1311 року, призначивши спадкоємцем трону свого брата Аюрбарібаду.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Herbert Franke, Denis Twitchett, John King Fairbank The Cambridge History of China: Alien regimes and border states, 907–1368, p.512
  • René Grousset, L'empire des steppes, Attila, Gengis-Khan, Tamerlan, Paris, Payot, 1938, quatrième édition, 1965, (.pdf) 669 p.