Хюма Хатун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хюма Хатун
Народилася 1400
Кастамону, Кастамону, Туреччина
Померла 1449
Бурса, Османська імперія
Поховання Muradiye Complexd
Країна Османська імперія
Діяльність аристократка
Посада валіде-султан
У шлюбі з Мурад II
Діти Мехмед II Фатіх

Хюма Хатун (р.с. 1449, Бурса) — наложниця османського султана Мурада II і мати султана Мехмеда II.

Біографічні дані

[ред. | ред. код]

Походження

[ред. | ред. код]

Про походження Хюми достовірних даних немає. Франц Бабінгер пише: «факт, що походження Хюми неможливо визначити, абсолютний ... це доводить те, що вона не була турчанкою знатного походження і, швидше за все, була рабинею. В іншому випадку, про неї мав бути хоча б один запис у сучасних їй документах». Твердження Бабінгера спирається насамперед те що, що шлюби османських правителів із жінками з турецьких, візантійських і слов'янських знатних сімей висвітлювалися в османських джерелах; якщо цього не відбувалося, то жінка була звичайною наложницею, що увійшла до гарему як рабиня [1]. Бабінгер повідомляє, що не збереглося ніяких сучасних Хюме документів, в яких називалося б її ім'я: у всіх документах вона називається тільки за титулом — «хатун», і навіть поховання Хюми в Бурсі зветься «Хатунія»; ще в документах зустрічається варіант «хатун бін Абдулла» — «пані, дочка Абдулли», що теж підтверджує немусульманське походження [2][1]. Саме ім'я «Хюма» (райський птах з перських легенд) матері Мехмеда II дали пізніше дослідники [2]. Бабінгер вважає, що про походження Хюми могла знати Хунді-хатун, нянька Мехмеда II, але вона цю інформацію нікому не повідомляла [3].

Бабінгер зазначає, що султан Мурад II надавав перевагу старшим синам (Ахмед і Алаеддін Алі) ніж Мехмеду, але через їх раптову смерть в 1437 і 1442/1443 роках відповідно назвав спадкоємцем Мехмеда. Бабінгер вважає, що причиною цієї нелюбові Мурада II до сина могла бути його мати - іноземна наложниця-християнка [1].

Хіт Лоурі припускає, що Хюма могла бути рабинею грецького або слов'янського походження. Візантійські джерела також говорять про іноземне походження Хюми. Анрі Мат'є у своїй книзі «Турки та інші народи» пише: «Мати Фатіха — італійка на ім'я Стелла [Естелла[2]], ця дівчина була викрадена алжирськими піратами у віці семи років і виявилася серед наложниць, спрямованих у гарем Мурада II. Вона стала дружиною Мурада і матір'ю Мехмеда, першого високоінтелектуального принца, який здобув освіту під керівництвом матері і вивчив італійську мову»[1]. І Сакаоглу, і Бабінгер вважають цю історію недостовірною [2]. З погляду Сакаоглу, вона ще й надто схожа на пізнішу розповідь про походження матері Махмуда IIНакшиділь Султан[1]; проте цей дослідник вважає, що Хюма і справді могла бути викрадена піратами [1]. Бабінгер спростовує ще одну легенду, що з'явилася в XVI столітті, про те, що Хюма була французькою принцесою [3].

Життєпис

[ред. | ред. код]

Про життя матері Мехмеда II відомо мало. Хюма потрапила до гарему приблизно до 1432 року, оскільки, ймовірно, саме цього року народився майбутній султан Мехмед II [4]. При цьому Сакаоглу пише, що оскільки спірною є сама дата народження Мехмеда II, спірне і ім'я його матері. Пізньовізантійський історик Михаїл Крітовул писав, що «Мехмеду було 28 років, коли він зайняв трон»; згідно з цими даними, майбутній султан народився 1423 року. Інші джерела називають можливими датами народження 1428 [1] та 1432 роки[5]. Ранньосманскі історики, які писали народження Мехмеда II, не згадують ім'я його матері. Сакаоглу вважає, що матір'ю Мехмеда II крім Хюми Хатун могла бути як Хатідже Халіме Хатун, так і Мара Бранкович [1]; але інші вчені вважають малоймовірним, щоб Мехмед видав заміж або відіслав до Сербії власну матір, як це, ймовірно, сталося з Хатідже Халіме і Марою [6]. Пізніші дослідження показали, що Хюма безсумнівно була матір'ю Мехмеда II, але про те, звідки вона була родом, жодних даних немає [1].

Бабінгер пише, що вихованням маленького шахзаде з народження займалася його годувальниця - турчанка Хунді-хатун, також відома як Дайе-хатун (няня), що пережила і Хюму, і її сина [3]. Влітку 1434 року Мехмед був відправлений в Амасью, де губернатором на той час був його старший єдинокровний брат шахзаде Ахмед; ймовірно, Мехмеда в цій поїздці супроводжували мати і нянька [7]. Ймовірно також, коли Мехмед проходив навчання управлінню державою у своїй провінції, Хюма за традицією супроводжувала його. Можливо, у Хюми була дочка Хатідже [8], яка з серпня 1470 була одружена з Ісой-беєм, а до цього - за Караманоглу Ібрагім-беєм[9].

Хюма застала тільки перше правління сина і з сходженням його на престол в 1444 вона, ймовірно, отримала титул, рівний титулу валіде-султан [10]. Хюма Хатун померла, за різними даними, наприкінці літа - початку осені (вересні [4] / серпні [1]) 1449 [11]— у період між двома правліннями сина, коли до влади повертався Мурад II. Вона була похована у власному тюрбе Хатунійе в мечеті Мурадіє в Бурсі, що розташовувалась в районі, названому на честь Хюми-хатун [1].

Галерея

[ред. | ред. код]

Тюрбе (гробниця) Хюма Хатун.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б в г д е ж и к л м Sakaoğlu, 2015.
 2. а б в г Babinger, 1992, с. 11.
 3. а б в Babinger, 1992, с. 12.
 4. а б Alderson, 1956, table XXVI.
 5. İnalcık, 2003.
 6. Alderson, 1956, table XXVI (прим. 2, 5).
 7. Babinger, 1992, с. 12—13.
 8. Alderson, 1956, table XXVI (прим. 12).
 9. Süreyya, 1 Cild, 1996, с. 27.
 10. Akyıldız, 2012.
 11. Babinger, 1992, с. 59.

Посилання

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
 • Leslie Peirce. (1993). The Imperial Harem: Women and Sovereignty in the Ottoman Empire, Oxford University Press, ISBN 0-19-508677-5 (paperback).
 • Yavuz Bahadıroğlu. (2009). Resimli Osmanlı Tarihi, Nesil Yayınları (Illustrated Ottoman History, Nesil Publications), 15th ed., ISBN 978-975-269-299-2 (Hardcover).
 • Osmanlı Padişahlarının yabancı anneleri ve padişahların yabancılarla evlenme gerekçeleri. Cafrande Kültür Sanat ve Hayat. 13 March 2008. General Culture