Хінтіла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хінтіла
Народився бл. 606
Помер 20 грудня 639
Толедо
Національність вестгот
Діяльність суверен
Знання мов латина
Титул король
Посада король вестготів
Термін 636—639
Попередник Сісенанд
Наступник Тульґа
Конфесія католицтво
Діти 1 син

Хінтіла (*Kinþila бл. 60620 грудня 639) — король вестготів в Іспанії та Септиманії у 636639 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про родину замало відомостей. Також фактично відсутні дані щодо молодих років. Після смерті короля Сісенанда у 636 році обирається знаттю та єпископами новим королем держави. Того ж року, 30 червня, за рішенням нового короля було скликано V Толедський собор під головуванням Браулія Сарагоського. На даному соборі не були присутні єпископи з Нарбонської Галлії через розбіжності політичного характеру. Цей собор видав 9 канонів, з яких 5 були присвячені захисту короля і його родини. У них йшлося про те, що власність справедливо придбана королем не могла бути конфіскована у його спадкоємців наступним королем. Також оточення короля, його прихильники, радники і помічники зберігали його дарування та пожалування після його смерті. Винні в посяганні на власність родини короля і його друзів повинні були піддані анафемі. Постанови собору погрожували жорсткими покараннями, узурпаторам і тим, які здійснювали замах на короля. Підтверджувалося, що король повинен обиратись з представників шляхетного стану і не міг бути обраний з числа священнослужителів, простолюду й іноземців.

Втім Септиманія у 636—637 рр. відпала від центрального уряду. Місцеву знать і єпископів підтримав франкський король Дагоберт I. Лише після смерті останнього на початку 638 року, Хінтілі вдалося приборкати Септиманію.

Внаслідок постійного опору знаті і єврейської діаспори, король вимушений був скликати новий — VI Толедський — собор. Він відбувся 9 січня 638 року. На нього прибуло вже вдвічі більше єпископів (53 особи), ніж на попередній. Були присутні єпископи з Септиманії, що доводить поширення впливу короля на північ. Собор вирішив питання церковного устрою і дисципліни. Було прийнято нові постанови на захист короля, зокрема підтверджена неприпустимість злочинів проти короля і трону, а спадкоємцю вбитого короля загрожувала вічна ганьба, якщо він не карав винного або винних вбивць. Водночас собор затвердив гарантії прав знаті.

На соборі було прийнято постанову, що забороняла проживання в межах країни нехристиян ортодоксально-нікейського віросповідання. Цим санкціонувалося вигнання з країни жидів, які відмовляються прийняти християнство, і зобов'язав тих з них, які перейшли в нову віру, зробити публічну заяву щодо своєї прихильності до християнства.

Хінтіла помер раптово у палаці в Толедо 20 грудня 639 року. Владу успадкував його син Тульґа.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dietrich Claude: Adel, Kirche und Königtum im Westgotenreich. Thorbecke, Sigmaringen 1971, S. 102—107
  • Rafael Altamira, La Spagna sotto i Visigoti, in «Storia del mondo medievale», vol. I, 1999, pp. 743—779
  • Roger Collins, Visigothic Spain, 409—711. Blackwell Publishing, 2004.