Ебісу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ebisu - color.jpg

Ебісу (яп. 恵比須, яп. 恵比寿, яп. , яп. ), також транслітерується як Єбісу або називається Hiruko (蛭子) або Котосіро-нусі-но-камі (事代主神) — японське божество рибної ловлі, удачі, робітників, захисник здоров'я малих дітей. Він один із семи богів удачі (яп. 七福神 «Сітіфукудзін»), і єдиний з семи, що пішов з Японії.

Ебісу в міфах[ред. | ред. код]

Ебісу спочатку називався Хіруко, що значить «дитя-п'явка». Він був першою дитиною богів Ідзанагі та Ідзанамі, народжений без кісток (або в деяких оповідях без рук чи ніг) через провину своєї матері під час шлюбного ритуалу. Хіруко боровся за життя, але не міг стояти, тому був викинутий у море в човні з очерету до свого третього дня народження. Зрештою Хіруко викинуло на берег — ймовірно в Езо (蝦夷, давнє Хоккайдо), потім про нього дбав айну Ебісу Сабуро (戎三郎).

Статуя Ебісу перед станцією Ебісу, Токіо

Слабке дитя подолало багато лих, виростило ноги (і, мабуть, решту скелетної структури) в трирічному віці, та стало богом Ебісу. Бог залишився калікою та глухим, але, тим не менш, веселим та чуйним (звідки титл «Бог, що сміється»). Він часто змальовується у високму капелюсі — Казаорі Ебосі (風折烏帽子) —тримаючи вудку та великого червоного ляща або морського окуня. Медуза також асоціюється з богом, а ресторани фугу в Японії завжди використовують в своїх мотивах Ебісу.

На честь Ебісу відзначається фестиваль на двадцятий день десятого місяця, Каннадзукі (місяць без богів). В той час як інші вісім мільйонів японського пантеону збираються у Великому Храмі Ідзумо, Ебісу не чує закликів і таким чином доступний для шанування.

В популярній культурі[ред. | ред. код]

  • Бренд міської моди Евісу названий на честь Ебісу
  • Пиво, назване, Єбісу, зварене Sapporo Brewery, названо на честь цього бога
  • В популярному аніме "Naruto", є Джоунін-ніндзя з ім'ям Ебісу. Окрім того ім'я однієї з ляльок, яких використовує член Акацкі Саорі, — Хіруко.
  • В відеогрі Final Fantasy XI, the Ebisu fishing rod —нескінченна вудка , потребує значних зусить навіть щоб почати квест на її здобуття.