Хірургія (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хірургія
рос. Хирургия
Illustration to Chekhov's Surgery.png
Жанр оповідання
Автор Антон Павлович Чехов
Мова російська
Написано 1884
Опубліковано 1884

«Хірургія» (рос. Хирургия) — оповідання Антона Чехова, вперше опубліковане 1884 року.

Сюжет[ред. | ред. код]

Оповідання написано за життєвими враженнями Чехова, що мав медичну освіту. Сам Чехов пов'язував появу сюжету оповідання з проживанням в місті Воскресенську влітку 1884 року і роботою лікаря в Чикінській земській лікарні. Письменник П. Сергієнко пов'язує виникнення сюжету з акторськими імпровізаціями братів Антона й Олександра Чехових[1].

Дія оповідання відбувається в земській лікарні. Одного разу лікар поїхав женитися, а хворих приймає фельдшер Курятін. У той час до лікарні приходить церковний дяк Вонмигласов, у якого страшенно болить зуб. Оглянувши зуб, Курятін вирішує його видалити. Під крики дячка він довго тягне з рота хворий зуб. Під час цієї процедури фельдшер і пацієнт сваряться. Зрештою почувся хруст і тоді: "отямившись, дячок тиче до рота пальці й на місці хворого зуба знаходить два виступи, що стирчать".

Історія публікації[ред. | ред. код]

Оповідання А. П. Чехова «Хірургія» було написане в серпні 1884 року. Вперше опубліковане в гумористичному літературно-художньому щотижневому журналі «Осколки» № 32 11 серпня 1884 року з підзаголовком «Сценка» та підписом А. Чехонте.

У 1886 році оповідання було включене до збірника «Строкаті оповідання», в подальшому зі стилістичними виправленнями включене до зібрання творів Чехова, видаване А. Ф. Марксом. Для зібрання творів А. П. Чехов замінив в оповіданні частину просторічних слів на літературні.

За життя Чехова оповідання було перекладене болгарською, польською та сербсько-хорватською мовами.

Переклади українською[ред. | ред. код]

Оповідання «Хірургія» увійшло до першого тому тритомного зібрання перекладів Чехова українською мовою, що вийшло 1930 року у видавництві Книгоспілка. Перекладач — Дмитро Тась[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «Чеховский юбилейный сборник». М., 1910, стр. 486
  2. А. Чехов (1930). Вибрані твори 1. Харків: Книгоспілка. 36-39. Процитовано 16 листопада 2019. 

Література[ред. | ред. код]

  • Чехов А. П. Хірургія// Чехов А. П. Полное собрание сочинений и писем: В 30 т. Сочинения: В 18 т. / АН СССР. Ин-т мировой лит. им. А. М. Горького. — М.: Наука, 1974—1982.

Посилання[ред. | ред. код]