Хірургія (оповідання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хірургія
рос. Хирургия
Жанр оповідання
Автор Антон Павлович Чехов
Мова російська
Написано 1884
Опубліковано 1884

«Хірургія» (рос. Хирургия) — оповідання Антона Чехова, вперше опубліковане 1884 року.

Сюжет[ред. | ред. код]

Оповідання написане за життєвими враженнями Чехова, що мав медичну освіту. М. П. Чехов пов'язував появу сюжету оповідання зі своїм проживанням влітку 1884 року в місті Воскресенську і роботою лікарем в Чикінській земській лікарні. Письменник П. Сергієнко пов'язує виникнення сюжету з акторськими імпровізаціями братів Антона і Олександра Чехових[1].

Дія оповідання відбувається в Земській лікарні. Одного разу лікар лікарні поїхав одружитися, а хворих став приймати фельдшер Курятин. У ці дні в лікарню прийшов церковний дяк Вонмигласов. У нього заболів зуб і йому довелося йти у лікарню. Оглянувши зуб, Курятин вирішив його видалити. Під крики дячка він довго тягнув з рота хворий зуб, після чого його обломив. Під час цієї процедури ввічливі фельдшер і пацієнт посварилися.

Історія публікації[ред. | ред. код]

Оповідання А. П. Чехова «Хірургія» було написане в серпні 1884 року. Вперше опубліковане в гумористичному літературно-художньому щотижневому журналі «Осколки» № 32 11 серпня 1884 року з підзаголовком Сценка та підписом А. Чехонте.

У 1886 році оповідання було включене до збірника «Строкаті оповідання», в подальшому зі стилістичними виправленнями включене до зібрання творів Чехова, видаване А. Ф. Марксом. Для зібрання творів А. П. Чехов замінив в оповіданні частину просторічних слів на літературні.

За життя Чехова оповідання було перекладене болгарською, польською та сербсько-хорватською мовами.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «Чеховский юбилейный сборник». М., 1910, стр. 486

Література[ред. | ред. код]

  • Чехов А. П. Хірургія// Чехов А. П. Полное собрание сочинений и писем: В 30 т. Сочинения: В 18 т. / АН СССР. Ин-т мировой лит. им. А. М. Горького. — М.: Наука, 1974—1982.

Посилання[ред. | ред. код]