Хітридіомікотові гриби

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хітридіомікотові гриби
Зооспорангія Batrachochytrium dendrobatidis, що росте на прісноводних членистоногих (a) та водоростях (b). Масштабна лінія показує 30 µm.
Зооспорангія Batrachochytrium dendrobatidis, що росте на прісноводних членистоногих (a) та водоростях (b). Масштабна лінія показує 30 µm.
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Гриби (Fungi)
Підцарство: Chytridiomyceta
Тип: Хітридіомікотові гриби (Chytridiomycota)
Hibbett et al. (2007)
Класи
Посилання
Вікісховище: Chytridiomycota
Віківиди: Chytridiomycota
EOL: 5767
NCBI: 4761
MB: 90736
IF: 90736

Хитрідіомікотові гриби (Chytridiomycota) — відділ грибів. Положення цього відділу в системі грибів суперечливим, але дані геносистематики підтверджують, що це найдавніша група грибів, єдина, яка має у життєвих циклах рухомі стадії, примітивно влаштований талом.

Опис[ред. | ред. код]

Вегетативне тіло в більшості видів розвинене слабо. Найчастіше талом одноклітинний, може бути з різоміцелієм. У більш високоорганізованих (порядки моноблефарідальні — Monoblepharidales, бластокладіальні — Blastocladiales) вегетативне тіло у вигляді багатоядерного розгалуженого неклітинного міцелію. Клітинна оболонка хітиново-глюканова. У більшості видів талом з одним ядром у центральній частині та без ядер у різоміцелії, але в деяких представників таломи багатоядерні з особливими структурами — колективними клітинами. Безстатеве розмноження здійснюється за допомогою зооспор, що мають один гладкий батогоподібний джгутик, прикріплений до заднього кінця спори. Осідаючи на субстрат, зооспори втрачають джгутики й різними способами перетворюються на вегетативне тіло гриба. У ендопаразитів вміст зооспор переходить у клітину рослини по спеціальному каналу. В ектопаразитів зооспори вкриваються оболонкою й залишаються зверху, а всередину клітини потрапляє різоміцелій. У сапротрофів тіло утворюється всередині й зовні субстрату. Зооспори утворюються в кулястих або грушоподібних зооспорангіях, з яких виходять через пору на кінці виводкової трубки або через отвір, що відкривається спеціальною кришечкою. У примітивніших організмів одноклітинне вегетативне тіло перетворюється на спорангій, у більш високоорганізованих видів спорангії утворюються з частини вегетативного тіла. Характерно різноманіття типів статевого процесу (хоча в багатьох представників статевий процес не є достеменним). Це може бути ізогамія, гетерогамія, оогамія і навіть соматогамія. Продукт статевого розмноження — зиготи, вкриті оболонкою. У них простежується два типи чергування безстатевого й статевого поколінь (як у водоростей): ізоморфна й гетероморфна зміна генерацій. У циклах розвитку переважає гаплоїдна стадія. У більшості видів — мейоз зиготичний. Мешкають у воді або у вологому наземному середовищі. Паразитують на водоростях, квіткових рослинах, нижчих тваринах і грибах. Деякі види можуть бути сапротрофами.

Класифікація[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Tedersoo, Leho; Sanchez-Ramırez, Santiago; Koljalg, Urmas; Bahram, Mohammad; Doring, Markus; Schigel, Dmitry; May, Tom; Ryberg, Martin та ін. (22 лютого 2018). High-level classification of the Fungi and a tool for evolutionary ecological analyses. Fungal Diversity 90 (1): 135–159. doi:10.1007/s13225-018-0401-0.  {{cite journal}}: рекомендується |displayauthors= (довідка)

Посилання[ред. | ред. код]