Цай Юн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Цай Юн
Cai yong.jpg
Інші імена Чжунлан
Народився 133(0133)
Ченліу
Помер 192
Чан'ань
Громадянство Китай
Підданство Династія Хань
Національність китаєць
Діяльність політик, поет
родинні стосунки
Батько Цай Лен
Матір Юань
Діти 2 сини та 1 донька

Цай Юн (*蔡邕, 133 —192) — китайський державний службовець, письменник, музика, каліграф та поет часів династії Хань.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з родини вчених. Народився у області Ченлю (сучасний округ Ці провінції Хенань). Дитиною втратив батька, після чого його виховував Цай Чжі. Через три роки померла мати Цай Юна. Після цього навчався музики, математики, астрономію у Ху Гуана.

Спочатку виявив здібності у музиці, завдяки чому напочатку 160-х років був запрошений до почту імператора Хуань-ді. Втім незабаром він повернувся додому, щоб продовжити навчання. У 170-х роках поступив на службу до впливового сановника Цяо Сюаня. був призначений суддею округу, потім імператором Лін-ді запрошується до столиці, де в імператорській бібліотеці займався редагування та порівнняням текстів. Потім йому доручали складання панегірики та меморіальні написи.

У 175 році вийшов з ініціативою вирізбити на камінні тексти конфуціанських класиків, що отримали назву «Кам'яні канони епохи Сіпін». Цю роботу було завершено у 183 році.

Водночас виступав за відновлення старовинних ритуалів. У 177 році за наполяганням Цай Юна імператор Шао-ді првоів такий ритуал. Проте в подальшому Юн стикнувся із спротивом євнухів. У 178 році внаслідок інтриг останніх Цай Юна було зааршетовано, засуджено до страти, але поітм заслано на північний кордон. Проте у 179 році Цай Юн знову виступив проти євнухів, у зв'язку з цим вимушен був тікати на південь.

Тут він переховувався до початку повстання жовтих пов'язок. У 189 році військовик Дун Чжо, який захопив владу в імперії, запросив до свого почтку Цай Юна. У 192 роц, після вбивства Жун Чжо, Юна було заарештовано за висловлювання скорботи щодо смерті Дуна. Незабаром Цай Юна було страчено.

Творчість[ред.ред. код]

Більшість творів Цай Юна було втрачено. Відомо про твори щодо проведення ритуалів («Дудуань»), з фармакології («Цай Юн бенцао»), поради для жінок («Ню Сюнь»), стосовно гри на гуцині з відповідними мелодіями («Цао Цинь»).

Свого часу був відомим поетом, майстром п'ятистрофного вірша. Більшість увійшла до збірки «Юелін чжанчжу». Його вірші стали класичними для наступних поколінь.

Джерела[ред.ред. код]

  • de Crespigny, Rafe (2007), A biographical dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-220 AD), Leiden, The Netherlands: Brill, ISBN 978-90-04-15605-0.