Цай Юн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Цай Юн
Cai yong.jpg
Інші імена Чжунлан
Народився 133(0133)
Ченліу
Помер 192
Чан'ань
Підданство Династія Хань
Національність китаєць
Діяльність політик, поет
Батько Цай Лен
Мати Юань
Діти 2 сини та 1 донька

Цай Юн (*蔡邕, 133 —192) — китайський державний службовець, письменник, музика, каліграф та поет часів династії Хань.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з родини вчених. Народився у області Ченлю (сучасний округ Ці провінції Хенань). Дитиною втратив батька, після чого його виховував Цай Чжі. Через три роки померла мати Цай Юна. Після цього навчався музики, математики, астрономію у Ху Гуана.

Спочатку виявив здібності у музиці, завдяки чому напочатку 160-х років був запрошений до почту імператора Хуань-ді. Втім незабаром він повернувся додому, щоб продовжити навчання. У 170-х роках поступив на службу до впливового сановника Цяо Сюаня. був призначений суддею округу, потім імператором Лін-ді запрошується до столиці, де в імператорській бібліотеці займався редагування та порівнняням текстів. Потім йому доручали складання панегірики та меморіальні написи.

У 175 році вийшов з ініціативою вирізбити на камінні тексти конфуціанських класиків, що отримали назву «Кам'яні канони епохи Сіпін». Цю роботу було завершено у 183 році.

Водночас виступав за відновлення старовинних ритуалів. У 177 році за наполяганням Цай Юна імператор Шао-ді првоів такий ритуал. Проте в подальшому Юн стикнувся із спротивом євнухів. У 178 році внаслідок інтриг останніх Цай Юна було зааршетовано, засуджено до страти, але поітм заслано на північний кордон. Проте у 179 році Цай Юн знову виступив проти євнухів, у зв'язку з цим вимушен був тікати на південь.

Тут він переховувався до початку повстання жовтих пов'язок. У 189 році військовик Дун Чжо, який захопив владу в імперії, запросив до свого почтку Цай Юна. У 192 роц, після вбивства Жун Чжо, Юна було заарештовано за висловлювання скорботи щодо смерті Дуна. Незабаром Цай Юна було страчено.

Творчість[ред.ред. код]

Більшість творів Цай Юна було втрачено. Відомо про твори щодо проведення ритуалів («Дудуань»), з фармакології («Цай Юн бенцао»), поради для жінок («Ню Сюнь»), стосовно гри на гуцині з відповідними мелодіями («Цао Цинь»).

Свого часу був відомим поетом, майстром п'ятистрофного вірша. Більшість увійшла до збірки «Юелін чжанчжу». Його вірші стали класичними для наступних поколінь.

Джерела[ред.ред. код]

  • de Crespigny, Rafe (2007), A biographical dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-220 AD), Leiden, The Netherlands: Brill, ISBN 978-90-04-15605-0.