Царухи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Царухи евзона

Царухи (грец. τσαρούχι, у множині грец. τσαρούχια) — один з видів шкіряних черевиків-сабо, частина національного грецького костюму.

Нині царухи поряд із фустанеллою та фареоном — елемент офіційної уніформи елітного підрозділу Збройних сил Греції — Президентської гвардії евзонів.

Історія[ред. | ред. код]

Слово походить від турецького тур. carik, що означає «царський». Первинно царухи — шкіряні черевики, які носили селяни здебільшого материкової Греції, але також в деяких районах Балкан та в Османській імперії у 19 — на початку 20 століття.

Царухи виготовляли з сирої або вичиненої шкіри «τελατίνι», яка мала яскравий червоний колір. Зазвичай на носку царухи мали великий помпон. Помпон для чоловіків фарбувався у чорний колір, а для жінок та дітей — у барвисті кольори. Черевики звичайних селян були повсякденними і не мали прикрас, у той час як у заможних греків прикрашались мереживом і стразами.

Кожний сучасний царух евзона важить близько 3 кг та підбитий 60 сталевими цвяхами, аби евзон не спіткнувся через слизьку підошву та міг ефектно цокати по бруківці[1][2]. Підошва царухів товста та дерев'яна. Кумедні помпони колись мали вжливе практичне значення для воїнів: у них вони ховали нагострені ножі.

Примітки[ред. | ред. код]