Цар царів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цар царів
Зображення
Юрисдикція Імперія Ахеменідів, Парфія і Держава Сасанідів

Цар Царів або Шахиншах[1] — титул, який використовувався в кількох монархіях та імперіях в античні часи, та, згодом, за часів середньовіччя використовувався у тюркських об'єднаннях (каган — хан ханів, який у тогочасному світі дорівнював титулу імператор). Титул вперше було запроваджено на Близькому Сході.

Спочатку титул сару (šarru) був титулом правителів міст-держав чи очильників окремих племен. Різновидом цього титулу був титул шах. З утворенням великих державних об'єднань в пізній бронзовій ері, лідери племен чи об'єднань, підкорюючи інші групи, вибудовуючи ієрархічну структуру управління (зберігали як правило місцеву родо-племінну верхівку чи панівний прошарок певних громад) запровадили новий титул — шах шахів, який визначав їх виключне, панівне становище.[2] Перший з відомих правителів, що використав титул шах шахів (šarru šarrāni) був асирійський Тукульті-Нінурта I (13 століття до н. е.). Від ассирійців титул шах шахів запозичили мідійські правителі, а, згодом, й перси, від яких, в свою чергу, його було запозичено кушанами та тюркськими народами.

Назва згадується в Єврейській Біблії (מלך מלכיא), застосована до Навуходоносора (Набу-кудуррі-уцур) і Артаксеркса. У Данила 2:37, Данило тлумачить сон Навуходоносора, про те, що

«Тобі, царю, цар царів, якому Бог небесний дарував царство, владу, і силу, і славу»

У християнстві цар царів (βασιλευς των βασιλευοντων) є одним з назв Ісуса, застосованих в 1-му посланні Тимофію 6:15 і Книзі Одкровення 17:14, 19:16.

Імператори Ефіопії мали титул «король королів» (nəgusä nägäst).

У ІІ тис. до Р.Х. на Близькому Сході існувала традиція взаємно використовувати титули, які перекладались як «Великий король» між державами, як спосіб дипломатичного визнання одне одного рівним. Тільки правителі держав, які не підлягали жодному іншому правителю і були досить потужні, щоб викликати повагу у своїх сусідів, мали право використовувати титул «великого короля». Це були монархи Єгипту, Ямхаду, Хеттів, Вавилонії, Мітанні (до її розпаду в XIV столітті до Р.Х.), Ассирії (лише після розпаду Мітанні) і недовгий час держава Мікенів.

В релігіях[ред. | ред. код]

Юдаїзм[ред. | ред. код]

В юдаїзмі, «Цар царів» — на івриті, Мелех ха-M'лахім (Melech ha-M'lachim) — це вираз, який посилається на Бога, ім'я якого не може бути сказано. Як правило, відображається у вигляді Melech Malchei Ha-M'lachim (Цар Царів Царів), і ставить його на один щабель вище титулу вавилонських і перських царів, які згадуються в Біблії (зокрема, в книзі Даниїла).

Християнство[ред. | ред. код]

Іслам[ред. | ред. код]

Буддизм[ред. | ред. код]

Політичні[ред. | ред. код]

Іран (Персія)[ред. | ред. код]

Кушанська імперія[ред. | ред. код]

Елліністичний світ[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 березня 2015. Процитовано 15 грудня 2014. 
  2. (англ.) Lowell K. Handy, Among the host of Heaven: the Syro-Palestinian pantheon as bureaucracy , 1994, ISBN 9780931464843 , p.112