Целофізис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Целофізис
Час існування: Пізній Тріас
Два екземпляри Coelophysis bauri, виставлені у Денверському музеї природи та науки (Denver Museum of Nature and Science).
Два екземпляри Coelophysis bauri, виставлені у Денверському музеї природи та науки (Denver Museum of Nature and Science).
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Завропсиди (Sauropsida)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящіротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Родина: Целофізисові (Coelophysidae)
Рід: Coelophysis
Cope, 1889
Вид: C. bauri
(Cope, 1887) (типовий)
Синоніми
Rioarribasaurus Hunt & Lucas, 1991

?Megapnosaurus Ivie, Slipinski, Wegrzynowicz, 2001

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Coelophysis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Coelophysis
EOL logo.svg EOL: 4433953
Fossilworks: 38520

Целофізис, також целофіз (лат. Coelophysis) — рід невеликих хижих динозаврів підряду тероподів, що жили в кінці тріасового періоду (близько 215 мільйонів років тому) на території нинішньої Північної Америки. Типовий вид — Coelophysis bauri.

Опис[ред. | ред. код]

Розміри целофіза досягали від двох до трьох метрів в довжину, півтора метра у висоту. Важив 15-30 кг. Свою назву целофізис отримав від Едварда Копа в 1889 році, що означає «порожні форми» з посиланням на його порожнисті кістки.

Coelophysis мав дуже витончене тіло, що ймовірно свідчить про його здатність добре бігати. Незважаючи на те, що він є раннім динозавром, будова його тіла вже суттєво відрізнялося від таких як Herrerasaurus і Eoraptor. Тулуб Coelophysis відповідає формам тероподів, але грудний пояс показує деякі цікаві особливості: у Coelophysis bauri була так звана вилочка (furcula), найраніший відомий приклад у динозаврів. Coelophysis також мав чотири пальці на передніх кінцівках.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Целофізіси були небезпечними хижаками. Вони полювали на ящерів значно більших від них і, безсумнівно, харчувалися падлом. Існує теорія, що ці динозаври полювали зграями.

До початку 2000-х років висловлювалася думка, що целофіз був канібалом, яка спиралася на те, що в Ghost Ranch було знайдено кістяк дитинчати целофізиса в шлунку дорослого динозавра. Тим не менше, Боб Гей в 2002 році висказав припущення, що ці зразки були невірно визначені (кілька екземплярів «дитинчат целофізиса» дійсно єневеликими рептиліями, такими як Hesperosuchus), і що більше немає будь-яких доказів на підтримку канібалізму у целофіза.[1][2] Дослідження Боба Гея було підтверджено в 2006 році наступними дослідженнями Несбітта та його колег.[3] Нові знахідки вмісту шлунка целофізів могли б внести ясність в дане питання.[4]

Класифікація[ред. | ред. код]

Нині немає будь-яких сумнівів в тому, що цей динозавр належить до тероподів. Однак подальше таксономічне становище целофіза є досить суперечливим. Інколи його ставлять в інфраряд Ceratosauria, інколи причисляють до базальних (Neo) Theropoda.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Gay Robert J. The myth of cannibalism in Coelophysis bauri // Journal of Vertebrate Paleontology. — 2002. — 22(3); 57A
  2. Gay Robert. Avidence related to the cannibalism hypothesis in Coelophysis bauri from Ghost Ranch, New Mexico // Notes on Early Mesozoic Theropods. — Lulu Press, 2010. — Р. 9-18.
  3. Nesbitt S.J., Turner A.H., Erickson G.M., and Norell M.A. (2006). Prey choice and cannibalistic behaviour in the theropod Coelophysis // Biology Letters, First Cite Early Online Publishing. — 2006
  4. Rinehart L., Hunt A., Lucas S., Heckert A., and Smith J. (2005). New evidence of cannibalism in the Late Triassic (Apachean) dinosaur, Coelophysis bauri (Theropoda: Ceratosauria) // Journal of Vertebrate Paleontology. — 2005. — 25(105A).

Див. також[ред. | ред. код]

Целофізис
← 4,6 млрд 542 488 444 416 359 299 251 200 145 65 23 2