Целюліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Целюліт (ліподістрофія) — структурні зміни у підшкірно-жировому шарі шкіри людини, що призводять до порушення мікроциркуляції крові і відтоку лімфи. Явище відоме під назвами adiposis edematosa, dermopanniculosis deformans, status protrusus cutis. В англійській мові вживаються побутові описові терміни «синдром апельсинової шкірки» і «сирна шкіра».

Формування[ред.ред. код]

Целюліт утворюється за принципом грижі коли підшкірний жир занадто сильно випинається, проте не покидає межі сполучної тканини, у якій він розташований. Назовні це проявляється у вигляді горбиків і ямочок на шкірі.

Областями найбільш частого утворення целюліту є верхня частина нижніх кінцівок, район тазу та черевної порожнини.

Статеві особливості[ред.ред. код]

Целюліт характерний для переважної більшості осіб жіночої статі, які досягли віку статевої зрілості, дуже рідко проявляється в осіб чоловічої статі і є однією з ознак статевого диморфізму.

Хвороба чи ні?[ред.ред. код]

Целюліт не вважається хворобою і згідно з домінуючою думкою у медичних колах целюліт є нормальним станом жіночого організму. Одна з косметичних компаній зробила собі ім'я назвавши целюліт «невідповідним терміном, що вживається жінками для опису форм тіла, які вони вважають занадто пухкими і не дуже естетичними».

Епідеміологія[ред.ред. код]

Целюліт спостерігається у 80-90 % жінок, що досягли віку статевої зрілості. Оскільки він рідко з'являється у чоловіків, поширена думка, що у появі целюліту велику роль відіграють гормони. Тим більше, що целюліт часто характерний для осіб чоловічої статі з недостатньою кількістю андроґенних гормонів, наприклад, хворих на синдром Клайнфельтера, гіпоґонадизм, у чоловіків після кастрації та у пацієнтів, що отримують терапію естроґеном для лікування раку простати. Зі збільшенням дефіциту андроґенів у таких осіб чоловічої статі прояви целлюліту збільшується.