Центральносемітські мови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Центральносемітські мови
Поширені: Близький схід
Класифікація: Афразійські мови
Семітські мови
Західносемітські мови
 Центральносемітські мови
Групи:

Центральносемітські мови[1][2] — одна з трьох груп західносемітських мов, поряд із сучасними південноаравійськими мовами та ефіосемітськими мовами.

Центральносемітські мови можна поділити на дві гілки: арабську та північно-західну. Північно-західні семітські мови здебільшого належать до арамейських або ханаанських мов (таких як фінікійська та іврит).

Ознаки

[ред. | ред. код]

Відмінними рисами центральносемітських мов є:[3]

  • Маркер заперечення *bal невизначеного походження.
  • Узагальнення t як маркера минулого часу відмінювання суфікса, що прийшло на зміну більш ранньому чергуванню *k у першій особі та *t у другій особі.
  • Нове відмінювання префікса для неминулих часів у формі ya-qtulu, що замінює успадковану форму ya-qattal (вони є схематичними дієслівними формами, ніби похідними від прикладу триголосного кореня q-t-l).
  • Фарингалізація емфатичних приголосних, які раніше артикулювалися як абруптивні.

Існують різні системи класифікації щодо точної структури групи. Найпоширеніший підхід поділяє її на арабську та північно-західну семітську групи, тоді як SIL Ethnologue поділяє її на південно-центральну семітську (включаючи арабську та іврит) та арамейську групи.

Основною відмінністю між арабською та північно-західно-семітськими мовами є наявність у першій розбитої множини. Більшість арабських іменників (окрім причастя) утворюють множину таким чином, тоді як практично всі іменники в північно-західних семітських мовах утворюють свою множину за допомогою суфікса. Наприклад, арабське بَيْت bayt («будинок») стає بُيُوت buyūt («будинки»); єврейське בַּיִת bayit («будинок») стає בָּתִּים bāttīm («будинки»).

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Bennett, Patrick R. (1998). Comparative Semitic Linguistics: A Manual. ISBN 9781575060217.
  2. Huehnergard, John; Pat-El, Na'ama (8 жовтня 2013). The Semitic Languages. ISBN 9781136115882.
  3. Faber, Alice (1997). Genetic Subgrouping of the Semitic Languages. У Hetzron, Robert (ред.). The Semitic Languages. London: Routledge. с. 3—15. ISBN 0-415-05767-1.
  • Sabatino Moscati (1980). An Introduction to Comparative Grammar of Semitic Languages Phonology and Morphology. Harrassowitz Verlag. ISBN 3-447-00689-7.