Перейти до вмісту

Цератозаври

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Ceratosaurs
Період існування: рання юрапізня крейда, 199.3–66 млн р. т.
Реконструкція скелета Ceratosaurus nasicornis
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Архозаври (Archosauria)
Клада: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Клада: Neotheropoda
Клада: Averostra
Клада: Цератозаври (Ceratosauria)
Marsh, 1884
Типовий вид
Ceratosaurus nasicornis
Marsh, 1884
Підгрупи
Вікісховище: Theropoda

Цератозаври (Ceratosauria) — група просунутих тероподів. Немає узгодженого переліку родів або діагностичних характеристик даної групи. До групи відносять родини цератозаврові (Ceratosauridae), ноазаврові (Noasauridae), абелізаврові (Abelisauridae) та кілька базальних родів. Раніше до клади відносили пізньотріасових целофізів (Coelophysoidea) та раньоюрських дилофозаврових (Dilophosauridae), але недавні дослідження показали, що вони не утворюють природну групу з іншими цератозаврами й тому виключаються з цієї групи.

Історія вивчення

[ред. | ред. код]
Ілюстрація скелета цератозавра авторства О. Ч. Марша
Рання художня реконструкція цератозавра

Цератозаври були вперше описані О. Ч. Маршем 1884 року в American Journal of Science. Пишучи про нещодавно виявлений C. nasicornis, він відзначив схожість між міцно з'єднаними плесновими кістками C. nasicornis і Archaeopteryx[1]. Оскільки C. nasicornis був єдиним іншим динозавром, з цією ознакою, виявленим на той час, Марш дійшов висновку, що Ceratosauria мала близько межувати з Archaeopteryx. Марш також описав родину Ceratosauridae у 1884 році, у яку вклав вид C. nasicornis. Відтоді до цього сімейства було віднесено ще декілька видів, в основному з роду Ceratosaurus.

Ідея створення Ceratosauria була оскаржена суперником Марша, Едвардом Дрінкером Копом. Коп стверджував, що цей таксон недійсний. Ідея виокремлення клади Ceratosauria здобула певну підтримку більш ніж тридцять років потому, коли Чарльз Гілмор(інші мови) навів аргументи на її користь у 1920 році. Попри підтримку Гілмора, у період після Першої світової війни до цієї групи було включено мало видів, і їй не приділяли особливої уваги. Насправді протягом більшої частини XX століття наукова спільнота все частіше стикалася з представниками Ceratosauria, заперечуючи її існування, що робили такі вчені, як Ромер, Лаппаран(інші мови), Лавокат, Колберт, Чаріг та інші.

Доля Ceratosauria змінилася 1986 року, коли Жак Готьє, намагаючись дослідити еволюцію птахів, згрупував більшість тероподів або в Ceratosauria, або в Tetanurae — у Ceratosauria він помістив цератозаврів і целофізоїдів[2]. Стаття Готьє повернула використання Ceratosauria у широке обговореня, і до початку 1990-х років до Ceratosauria були включені й Abelisauridae. Модель тріумвірату цератозаврів, целофізоїдів і абелізавридів залишалася незапереченою аж до початку 2000-х років. Починаючи з рубежу тисячоліть, ряд палеонтологів виключають целофізоїдів зі складу Ceratosauria. Наразі ця точка зору широко поширена завдяки кільком подібностям між Ceratosauria і Tetanurae, які не зустрічаються у целофізоїдів.

Філогенія

[ред. | ред. код]

Філогенічна кладограма за Diego Pol and Oliver W. M. Rauhut, 2012[3]:

Ceratosauria 

Berberosaurus

Deltadromeus

Spinostropheus

Limusaurus

Elaphrosaurus

 Neoceratosauria 
 Ceratosauridae 

Ceratosaurus

Genyodectes

 Abelisauroidea 
 Noasauridae 

Laevisuchus

Masiakasaurus

Noasaurus

Velocisaurus

 Abelisauridae 

Eoabelisaurus

Indosuchus

Rugops

Abelisaurus

 Carnotaurinae 

Majungasaurus

Indosaurus

Rajasaurus

 Brachyrostra 

Ilokelesia

Ekrixinatosaurus

Skorpiovenator

 Carnotaurini 

Carnotaurus

Aucasaurus


У 2017 році на основі аналізу онтогенез Limusaurus запропоновано іншу філогенію групи. На відміну від попередньої кладистики, Noasauridae є базальнішими, ніж Ceratosaurus, причому останній знаходиться в межах родини Abelisauridae[4].

Ceratosauria

"Dilophosaurus" sinensis

Abelisauroidea
Noasauridae

Spinostropheus

Elaphrosaurinae

Elaphrosaurus

Limusaurus

Noasaurinae

Deltadromeus

Laevisuchus

Noasaurus

Velocisaurus

Masiakasaurus

Abelisauridae

Berberosaurus

Ceratosauridae

Eoabelisaurus

Genyodectes

Ceratosaurus

MB R 3621

Rugops

Abelisaurus

Ilokelesia

Carnotaurinae
Majungasaurinae

Arcovenator

Dahalokely

Indosaurus

Majungasaurus

Rajasaurus

Rahiolisaurus

Brachyrostra

Skorpiovenator

Pycnonemosaurus

Quilmesaurus

Carnotaurus

Ekrixinatosaurus

Aucasaurus


Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Marsh, O. C. (1884). On the united metatarsal bones of Ceratosaurus. American Journal of Science (англ.). s3-28 (164): 161—162. doi:10.2475/ajs.s3-28.164.161. ISSN 0002-9599.
  2. Gauthier, Jacques (1986). Saurischian monophyly and the origin of birds. Memoirs of the California Academy of Sciences. 8: 1—55.
  3. Oliver W M Rauhut, Pol D. A Middle Jurassic abelisaurid from Patagonia and the early diversification of theropod dinosaurs // Proc. R. Soc. BRoyal Society, 2012. — Vol. 279, Iss. 1741. — P. 3170–5. — ISSN 0962-8452; 1471-2954doi:10.1098/RSPB.2012.0660
  4. Wang, S.; Stiegler, J.; Amiot, R.; Wang, X.; Du, G.-H.; Clark, J.M.; Xu, X. (2017). Extreme Ontogenetic Changes in a Ceratosaurian Theropod (PDF). Cell Biology. 27 (1): 144—148. doi:10.1016/j.cub.2016.10.043. PMID 28017609.

Посилання

[ред. | ред. код]