Цератопсиди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цератопсиди
Час існування: Пізня крейда
(79-65,5 млн років тому)
Medusaceratops
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Цераподи (Cerapoda)
Інфраряд: Цератопси (Ceratopsia)
Родина: Цератопсиди (Ceratopsidae)
Marsh, 1890
Типовий вид
Ceratops montanus
Marsh, 1888
Знахідки цератопсів
Знахідки цератопсів
Синоніми
Agathaumidae Cope, 1891

Pachyrhinosauridae Sternberg, 1950

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ceratopsidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Ceratopsidae
EOL logo.svg EOL: 4531562
Fossilworks: 38851

Цератопсиди (Ceratopsidae) — родина птахотазових динозаврів. Більшу частину представників цієї родини відрізняла наявність черепів з кістковими щитами і великих рогів. Щити служили їм не тільки для захисту від хижаків, але і для прикраси під час шлюбних церемоній, як сучасним носорогам. Цератопси належали до останньої родини рослиноїдних, яка займала вищий щабель в еволюції динозаврів перед їхнім повним вимиранням 66 млн років тому. Цератопсиди були розміром від великої собаки до величезного буйвола. Вели вони, очевидно, стадний спосіб життя і населяли всю північну півкулю.

Опис[ред. | ред. код]

У цератопсид було від одного до чотирьох рогів на носі і бровах. У більшості видів один ріг знаходився на центрі носа. Деякі види мали широку, приплющену носову шишку замість рогів, яка напевно була покрита подушкою з потовщеною шкіри на зразок тієї, яка є у сучасних вівцебиків. Роги були не тільки на носах і бровах цих динозаврів; вони також перебували уздовж периметра коміра і припрашали собою кістяні щоки.

череп трицератопса

Черепа цератопсид, включаючи «комір», є одними з найбільших і важких у будь-якої групи сухопутних хребетних тварин. Череп торозавра, типового великого цератопсида сягає від 2,2 до 2,6 метрів завдовжки. Ніздрі були великі і з'єднані з довгою системою носових проходів, які могли бути використані, щоб провітрювати мізки в цій великій голові. Черепа цератопсід включають додаткову порожнину між зовнішньою стінкою і стінкою мозку. Це напевно діяло як засіб проти струсу і шоку, коли самці-суперники буцали один одного лоб в лоб.

У цератопсид були ряди добре розвинених зубів. На відміну від їх більш давніх родичів псітакозаврів і протоцератопсидів — чиї зуби були лише слабо притиснуті один до одного і змінювалися тільки зрідка — цератопсиди розвинули набори тісно притиснутих один до одного зубів, які могли бути постійно замінені. Зуби перебували за щоками і стояли в колонах, кожна з яких містила до чотирьох нових зуба під першим зубом, який знаходився на самому верху. Враховуючи ці запасні зуби, дорослий трицератопс мав майже 600 зубів у роті в будь-який час. Ці колони зубів притискалися один до одного, що створити довгу, ріжучу поверхню. Верхівки зубів були плоскими, але мали гострий виступ на поверхні. Коли зуби верхньої і нижньої щелепи стикалися один з одним, вони діяли як десятки ножиць, які різали рослинність, яка перебувала між щелепами. Ці зуби не були плоскими і не могли бути використані для ефективного жування або пережовування їжі. Їжа заковтувалась цільними шматками і потім була переварювалась в кишках.

«Комір» на шиї цератопсид був добре розвинений і зазвичай дуже великим. Він був зроблений з цільної кістки у деяких цератопсид, наприклад трицератопса, але зазвичай в його кістках були отвори, наприклад у хасмозавра. Ці оторри здавалися круглими віконцями в кістках «коміра».

Цератопсиди були чотириногими. Їхні задні ноги були міцно поставлені прямо під їхніми тілами, але передні кінцівки були дещо зігнуті в ліктях. Їхні пальці були округленими і тупими і на передніх, і на задніх ногах. При необхідності, цератопсиди могли бігти або швидко йти, але, напевно, не так швидко як сучасний носоріг, чиї передні ноги так не вигнуті.

Хребет цератопсід був зрощеним в двох місцях. Існувало чотири зрощених хребця там, де шия з'єднувалася з важким черепом, і було 10 задніх хребців, які утворювали міцну зв'язок із задньою частиною динозавра.

Класифікація[ред. | ред. код]

Черепа різних цератопсид

Посилання[ред. | ред. код]

  • Dodson, P. (1996). The Horned Dinosaurs. Princeton University Press, Princeton, New Jersey, pp. xiv-346
  • Dodson, P., & Currie, P. J. (1990). "Neoceratopsia." 593-618 in Weishampel, D. B., Dodson, P., & Osmólska, H. (eds.), 1990: The Dinosauria. University of California Press, Berkeley, Los Angeles, Oxford, 1990 xvi-733.
  • Sampson, S. D., 2001, Speculations on the socioecology of Ceratopsid dinosaurs (Orinthischia: Neoceratopsia): In: Mesozoic Vertebrate Life, edited by Tanke, D. H., and Carpenter, K., Indiana University Press, pp. 263–276.