Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Рогатин)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Рогатині
Церква Різдва пр. Богородиці.jpg
Церква Різдва Пресвятої Богородиці, Рогатин
49°24′43″ пн. ш. 24°36′56″ сх. д. / 49.41194° пн. ш. 24.61556° сх. д. / 49.41194; 24.61556Координати: 49°24′43″ пн. ш. 24°36′56″ сх. д. / 49.41194° пн. ш. 24.61556° сх. д. / 49.41194; 24.61556
Тип споруди церква
Розташування Україна УкраїнаРогатин (Івано-Франківська область)
Початок будівництва XII століття ?
Кінець будівництва XVIII століття
Зруйновано 1771, 1944
Відбудовано 1783, 1955,
Стиль Готика і бароко
Належність УГКЦ
Адреса вул. Галицька, 18
Епонім Різдво Пресвятої Богородиці
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Рогатин). Карта розташування: Україна
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Рогатин)
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Рогатин) (Україна)
CMNS: Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Вікісховищі

Рогатинська Церква Різдва Пресвятої Богородиці — український греко-католицький храм у місті Рогатині Івано-Франківської області; одна з найдавніших культових споруд України, у якій змішались різноманітні архітектурні стилі (головно готика і бароко); цінна пам'ятка культурної і сакральної спадщини.

Храм розташований у середмісті Рогатина за адресою: вул. Галицька, 18.

Опис[ред. | ред. код]

Catholic Church in Rohatyn, Ukraine 2006.JPG

Споруда рогатинської Церкви Різдва Пресвятої Богородиці є традиційним храмом з двома опорами-стовпами і готичним нервюрним склепінням.

На фасадах церкви — контрфорси, що на рівні склепінь з'єднуються арками.

До західного фасаду пізніше прибудовано бароковий портал на двох круглих колонах та кам'яні сходи.

Численні перебудови храму визначили його зовнішній вид, у якому творчо переплелися елементи готичної та барокової архітектури.

З історії храму[ред. | ред. код]

Щодо дати зведення Церкви Різдва Пресвятої Богородиці в Рогатині немає спільності думок серед вчених-дослідників. Вважається, що храм є однією з найдавніших культових споруд у країні, і будувався вже у ХІІXIV століття, тобто походить з часів Галицького князівства.

А в рукописній «Хроніці міста і церков у Рогатині», яку зладнав у 2-й половині XIX століття Дмитро Бідненький, автор, ґрунтуючись на йому доступні джерела, зазначав:

« «Церква наша, чи то през князей, чи през бояр руських, чи то впрочом одновременно з замком галицьким чи ні, уже в первом тисячолетію по Христі збудованою бити мусит» «

Однак, більшість сучасних науковців дотримується резонного погляду, що храм будувався і отримав свій теперішній вигляд у XVXVIII століттях. Відомо також, що церква тричі горіла, і відбудовували її щоразу з деякими змінами як зовні, так і в інтер'єрі.

Церковне братство (відоме як Рогатинське братство) своїм клопотом спорудило в 1642 році храмовий іконостас, який виконав львівський майстер Петрахнович-Мораховський Микола,[1] проіснував до 1932 року, поки його не замінили новим.

Під час Першої світової війни, коли Рогатин майже повністю згорів, церква Різдва Пресвятої Богородиці лишилася неушкодженою. А під час нападу німців на Галичину у Другу світову війну (1941) храм не обминула бомба. В результаті її попадання згоріла покрівля, лишилися тільки мури. Невдовзі майстром Миколою Дарміцем церкву було відновлено. Та за три роки, 1944-го, у храм потрапила фугасна бомба, і знищила церкву із середини. Парохом храму в цей час був отець Денис Теліщук (1885—1952), закатований радянською владою у мордовських таборах.

По війні розпочалися відновлювальні роботи в храмі, які тривали майже 10 років. Відтак, 31 липня 1955 року відбулося освячення рогатинської Церкви Різдва Пресвятої Богородиці Преосвященним єпископом Антонієм. Іконостас у теперішньому вигляді закінчено лише 1961 року.

В радянські часи церква охоронялась як пам'ятка архітектури Української РСР (№ 242).[2]

За роки незалежності України (від 1991 року) храм УГКЦ Різдва Пресвятої Богородиці в Рогатині пережив великі зміни — церква збагатилася внутрішнім оформленням, здійснено реставрацію, зокрема привертає увагу зовнішній вигляд та покриття куполів і хрестів сусальним золотом; також споруджено фігуру Матері Божої.

У 1998 році при храмі створено благодійний фонд «Карітас Любов і Милосердя».

У теперішній час церква Різдва Пресвятої Богородиці в Рогатині — не лише духовна святиня, але й історико-архітектурна пам'ятка національного значення.

21 жовтня 2012 року відбулося святкування 800-річчя храму. Архиєрейська літургія була очолювана Архиєпископами і Митрополитами Львівської та Івано-Франківської Митрополій, а саме: Митрополитом Ігорем Возьняком, ЧНІ, Митрополитом Володимиром Війтишиним, ЧСВВ.

Виноски[ред. | ред. код]


Джерела та посилання[ред. | ред. код]