Церква в Овері

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Церква в Овері
фр. L'Église d'Auvers-sur-Oise
Творець: Вінсент ван Гог
Час створення: 1890
Розміри: 94 × 74,5 см
Висота: 94 см
Ширина: 74 см
Матеріал: олійні фарби на полотні
Техніка: Олія на полотні
Жанр: пейзаж
Зберігається: Париж, Франція
Музей: музей д'Орсе
CMNS: Церква в Овері у Вікісховищі

«Церква в Овері» — одна з 70-ти картин нідерландського художника Вінсента ван Гога, написаних в невеличкому містечку Овер у 1890 році. Один з шедеврів майстра.

Овер і ван Гог[ред. | ред. код]

Художник перебрався ближче до Парижа і брата Тео і оселився в містечку Овер-сюр-Уаз. Він ще не знав, що йдуть останні дні його життя. Овер — невелике село і все незвичне тут швидко впадало у око. Серед цікавих споруд і церква 13 століття в стилі французької готики. Разом з пейзажами околиць Овера церква теж стала темою картини художника.

Хрещата в плані церква з високою вежею посередині не такий вже шедевр. Але завдяки картині художника і його шаленій посмертній славі отримала значну популярність. Вона стала відомою туристичною атракцією.

Полотно утримувалось в колекції лікаря Гаше та його нащадків. З 1951 року картина в Луврі, пізніше її передали для експонування в музей д'Орсе.

Церква руїна на цвинтарі в Нюенені, 1885 рік. Музей ван Гога, Амстердам.

Це не перша архітектурна споруда на картинах художника. П'яти роками раніше він малював церковку-вежу в руйнівному стані на одному з цвинтарів. У ван Гога мало картин з радісним настроєм. Краєвид з церквою руїною на цвинтарі — один із найбезнадійніших.

Картина[ред. | ред. код]

Дивує побудова картини. Знизу розбігаються дві стежини, що огинають пагорб. Церква, мов жива істота, виростає з пагорба на очах глядача як дивна рослина чи дивовижна квітка велетенських розмірів. Велич споруди лише підкреслила самотня постать жінки в чепчику. Чим далі вверх, тим тривожніші форми і фарби. Колюча готика церкви стає болісним образом розбурханої уяви митця і натяком на безнадійність його стану.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Lubin Stranger on the earth: A psychological biography of Vincent van Gogh. — Holt, Rinehart, and Winston, 1972. — ISBN 0-03-091352-7
  • Erickson, Kathleen Powers At Eternity's Gate: The Spiritual Vision of Vincent van Gog. — 1998. — ISBN 0-8028-4978-4
  • Альбом «Париж. Музей д'Орсе», Киев, «Мистецтво», 1991, с. 41