Цефтазидим

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ceftazidime.svg
Цефтазидим
Систематизована назва за IUPAC
(6R,7R,Z)-7-(2-(2-aminothiazol-4-yl)-
2-(2-carboxypropan-2-yloxyimino)acetamido)-8-oxo-
3-(pyridinium-1-ylmethyl)-5-thia-1-azabicyclo[4.2.0]
oct-ene-2-carboxylate
Класифікація
ATC-код J01DO02
PubChem 5481173
Хімічна структура
Формула C22H22N6O7S2 
Мол. маса 546,58 г/моль
Фармакокінетика
Біодоступність 91%
Метаболізм не метаболізується
Період напіввиведення 2 год.
Екскреція Нирки 80-90%
Реєстрація лікарського засобу в Україні
Назва, фірма-виробник, країна, номер реєстрації, дата ЦЕФТАЗИДИМ САНДОЗ,
«Сандоз ГмбХ»,Австрія
UA/10501/01/03
05.03.2010-05/03/2015


Цефтазидим — антибіотик з групи цефалоспоринів ІІІ покоління для парентерального застосування.

Фармакологічні властивості[ред. | ред. код]

Цефтазидим — антибіотик, що діє бактерицидно, порушуючи синтез клітинної стінки бактерій. Препарат має широкий спектр антимікробної дії. Проявляє високу активність щодо таких збудників: грамнегативних бактерій — сальмонелли, шиґели, єрсінії, нейсерії, Proteus spp., Escherichia coli, Citrobacter, Enterobacter, Klebsiella spp., Haemophilus influenzae, Serratia, Acinetobacter, крім того, препарат найбільш активний проти Pseudomonas і внутрішньолікарняної інфекції. Цефтазидим значно слабше, чим інші цефалоспорини ІІІ покоління, діє на грампозитивні бактерії — Micrococcus spp., стрептококи, метицилінчутливі стафілококи.[1] З анаеробних бактерій до цефтазидиму чутливі клостридії, пептококи, пептострептококи, пропіонобактерії, Bacteroides spp. До препарату нечутливі лістерії, метицилінорезистентні стафілококи, Campilobacter spp., Enterococcus spp., туберкульозна паличка, хламідії, легіонелли, мікоплазми.

Фармакодинаміка[ред. | ред. код]

Після одноразового внутрішньовенного введення препарату максимальна концентрація в крові досягається протягом 20-30 хв. Високі дози препарату залишаються в крові хворого протягом 8-12 годин. Цефтазидим погано зв'язується із білками плазми крові. Цефтазидим добре проникає в тканини і рідини організму, в тому числі кістки; в синовіальну, плевральну, перитонеальну рідину; проникає в очну рідину; проникає в грудне молоко; проходить через плацентарний бар'єр; погано проходить через гематоенцефалічний бар'єр, але виявляється в терапевтичних концентраціях в спинномозковій рідині при менінгіті. Препарат не метаболізується, виводиться з організму в незміненому вигляді переважно з сечею. Період напіввиведення препарату становить 2 години, при порушенні функції нирок цей період подовжується.

Показання до застосування[ред. | ред. код]

Цефтазидим застосовується при інфекціях, викликаних чутливими до нього збудниками, а саме: інфекції ЛОР-органів; важкі інфекції (септицемія, сепсис, менінгіт, інфекції у хворих із зниженим імунітетом; у хворих, що знаходяться у відділеннях інтенсивної терапії); інфекції дихальної системи (у тому числі у хворих з муковісцидозом та госпітальні пневмонії); інфекції кісток і суглобів; інфекції сечових шляхів (у тому числі при операції трансуретральної простатектомії); інфекції шкіри і м'яких тканин; інфекції черевної порожнини і жовчних шляхів; інфекції, пов'язані з перитонеальним діалізом і гемодіалізом; важка нейтропенія (у комбінації з іншими групами антимікробних препаратів).

Побічна дія[ред. | ред. код]

При застосуванні цефтазидиму можуть спостерігатись такі побічні ефекти[2]:

Протипокази[ред. | ред. код]

Цефтазидим протипоказаний при підвищеній чутливості до β-лактамних антибіотиків, вагітності й годуванні грудьми.

Особливості застосування[ред. | ред. код]

З обережністю застосовують препарат при наявності в анамнезі виразкового коліту і кровотеч. При застосуванні у вагітних і дітей до 1 місяця необхідно притримуватися строгих показів. При необхідності застосування при годуванні грудьми — припиняють грудне вигодовування. При застосуванні у пацієнтів, що знаходяться на перитонеальному діалізі, препарат можна вволити в діалізну рідину. Цефтазидим несумісний в розчині з лужними розчинами, аміноглікозидами, ванкоміцином.

Форми випуску[ред. | ред. код]

Цефтазидим випускається у вигляді порошку в флаконах для ін'єкцій по 0,25; 0,5; 1,0 і 2,0 г.[3]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]