Цецилій Стацій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цецилій Стацій
лат. Caecilius Statius
Народився 219 до н. е.[1]
Mediolanumd[1][2]
Помер 168 до н. е.[1][2]
Рим, Римська республіка[1]
Країна Стародавній Рим
Діяльність драматург, письменник, поет
Знання мов латина
Суспільний стан Roman freedmand
Батько невідомо
Мати невідомо

Цецилій Стацій (лат. Caecilius Statius, 220—166 роки до н. е.) — давньоримський письменник, драматург, один з представник та творців давньоримської «комедії плаща» на рівні з Плавтом та Теренцієм.

Життєпис[ред. | ред. код]

За походженням Стацій був галлом-інсумбром. Народився ймовірно поблизу від сучасного Мілану. Після захоплення римлянами Цизальпійської Галлії у 222 році він потрапив у рабство. Десь у 200 році як раб переїхав до Риму. Він належав знатної родини Цециліїв. Через деякий час (коли невідомо) його було відпущено на волю з іменем Цецилій Стацій.

Після звільнення більшу частину життя Цецилій присвятив створенню комедій. Він оселився разом з іншим відомим письменником Квінтом Еннієм в одному будинку. Свою літературну діяльність Цецилій Стацій розпочав у 190 році до н. е. ще за життя Плавта. Перші кроки у драматургійній справі Стація були невдалими. Можливо тому, що в цей час царював Плавт. Втім Цецилій знайшов підтримку з боку директора трупи Амбівія Турпіона, відомого на той час актора, який підтримував автора-початківця. Через деякий час комедії Стація стали шануватися.

Даних щодо останніх років життя немає.

Творчість[ред. | ред. код]

Практично жодної з комедій Цецилія Стація не дійшло до тепер. Невідома навіть кількість його комедій. Є дані лише про дві: «Друзі юності» та «Намисто». Писав Стацій латиною. У деяких випадках використовував аттичну комедію. Проте це була літературна обробка сюжету, а не копіювання. Робив з неї переклади. Загалом античні автори — Цицерон, Варрон, Авл Геллій, Гай Веллей Патеркул — давали гарну відозву стосовно творів Цецилія Стація.

Використовував Цецилій ямбічний та трохаїчний септенарій, кретики. Він наслідував пісенний характер латинської комедії на противагу розмовній грецькій.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Manfred Fuhrmann (Hg.): Römische Literatur. Frankfurt 1974
  • Google Books copy of Otto Ribbeck's Latin edition of the fragments (Scaenicae Romanorum Poesis Fragmenta, 3rd ed., 1898, vol. 2, pp. 40ff.)

Посилання[ред. | ред. код]