Цецилій Стацій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цецилій Стацій
Народився 230 до н. е.
Мілан, Цізальпійська Галлія, Римська республіка
Помер 168 до н. е.
Рим, Римська республіка
Громадянство
(підданство)
Стародавній Рим
Діяльність драматург, письменник, драматург, поет
Знання мов латина

Цецилій Стацій (лат. Caecilius Statius, 220—166 роки до н. е.) — давньоримський письменник, драматург, один з представник та творців давньоримської «комедії плаща» на рівні з Плавтом та Теренцієм.

Життєпис[ред. | ред. код]

За походженням Стацій був галлом-інсумбром. Народився ймовірно поблизу від сучасного Мілану. Після захоплення римлянами Цизальпійської Галлії у 222 році він потрапив у рабство. Десь у 200 році як раб переїхав до Риму. Він належав знатної родини Цециліїв. Через деякий час (коли невідомо) його було відпущено на волю з іменем Цецилій Стацій.

Після звільнення більшу частину життя Цецилій присвятив створенню комедій. Він оселився разом з іншим відомим письменником Квінтом Еннієм в одному будинку. Свою літературну діяльність Цецилій Стацій розпочав у 190 році до н. е. ще за життя Плавта. Перші кроки у драматургійній справі Стація були невдалими. Можливо тому, що в цей час царював Плавт. Втім Цецилій знайшов підтримку з боку директора трупи Амбівія Турпіона, відомого на той час актора, який підтримував автора-початківця. Через деякий час комедії Стація стали шануватися.

Даних щодо останніх років життя немає.

Творчість[ред. | ред. код]

Практично жодної з комедій Цецилія Стація не дійшло до тепер. Невідома навіть кількість його комедій. Є дані лише про дві: «Друзі юності» та «Намисто». Писав Стацій латиною. У деяких випадках використовував аттичну комедію. Проте це була літературна обробка сюжету, а не копіювання. Робив з неї переклади. Загалом античні автори — Цицерон, Варрон, Авл Геллій, Гай Веллей Патеркул — давали гарну відозву стосовно творів Цецилія Стація.

Використовував Цецилій ямбічний та трохаїчний септенарій, кретики. Він наслідував пісенний характер латинської комедії на противагу розмовній грецькій.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Manfred Fuhrmann (Hg.): Römische Literatur. Frankfurt 1974
  • Google Books copy of Otto Ribbeck's Latin edition of the fragments (Scaenicae Romanorum Poesis Fragmenta, 3rd ed., 1898, vol. 2, pp. 40ff.)

Посилання[ред. | ред. код]