Цзя І

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Цзя І
Народився 200 до н. е.
Лоян
Помер 168 до н. е.
Чан'ань
самогубство
Громадянство Китай
Ім'я при народженні 賈誼
Діяльність державний службовець, поет
Конфесія конфуціанство

Цзя І (*201 до РХ — †168 до РХ) — китайський поет та державний службовець часів династії Хань.

Життєпис[ред.ред. код]

Про родини мало відомостей. Ця І народився у місті Лоян. Здобув гарну освіту. Вже у 18 років стає у місті досить відомим поетом. Незабаром імператор Лю Хен запрошує його до свого почту. тут він призначається радником імператора. Цзя І намагався довести імператорові необхідність проведення реформ згідно з ідеями конфуціанства, а також розпочати більш активні дії проти кочовиків хунну. Водночас пропонував послабити владні повноваження місцевої знаті. Все це викликало спротив з боку інших імператорських службовців на чолі із Чжоу Бо та Гуань Інь.

Зрештою ворогам Ця І у 177 році до н. е. вдалося відправити його у заслання, імператор призначив його радником губернатора міста Чанша. Втім у 173 році до н. е. Ця І знову викликають до столиці Чан'ань, призначивши вихователем імператорського сина Лю І. Втім у 169 році той раптово гине. З незрозумілих підстав, за низькою відомостей, відчуваючи провини за смерть вихованця, у 168 році до н. е. Цзя І накладає на себе руки.

Творчість[ред.ред. код]

Складав вірші у жанрі фу. загалом відомого 56 таких творів. найбільш відомими є «Ода про Цюй Юаня», та «Ода про птахів». також темами фу були політичні події імперії.

Окрім того Ця І відомий завдяки своїм політико-правовим трактатам. Здебільшого він звертався до історії династії Цинь. Він аналізував її діяльність законодавство, при цьому критикуючи легістів, відстоюючи ідеї конфуціанства. Серед таких трактатів найвідомішими є «Про державу Цінь» та «Про політику закону й порядку».

Джерела[ред.ред. код]

  • Di Cosmo, Nicola. (2002). Ancient China and Its Enemies: The Rise of Nomadic Power in East Asian History. Cambridge: Cambridge University Press. ISBN 0-521-77064-5.