Цзін-ді (царство У)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цзін-ді
Народився 235
Помер 3 вересня 264(0264-09-03)
Громадянство
(підданство)
Китай
Батько Сунь Цюань
Мати Jinghuai[d]
Брати, сестри
У шлюбі з Empress Zhu[d]
Діти Sun Wan[d], Sun Gong[d], Sun Mang[d] і Sun Bao[d]

Цзін-ді (景帝, 235 — 3 вересня 264) — 3-й імператор держави Східна У часів Трицарства. Девіз правління Юн'ань (永安)

Біографія[ред. | ред. код]

Раннє життя[ред. | ред. код]

Походив з роду Сунь. Син імператора Да-ді і однієї з його наложниць Ван. Народився у 235 році, отримавши ім'я Сунь Сю (孫休). Близько 250 року батько організував шлюб між Сун Сю і Чжу, своєю онукою від доньки Сун Лю та її чоловіка Чжу Ю.

У 252 році, незадовго до смерті Да-ді, він представив Сун Сю, як князя Лан'я з князівством в Гуліні (虎林, у сучасному Чичжоу, Аньхой). Пізніше того ж року, після того, як його молодший брат Сунь Лян став імператором під ім'ям Куайцзи-ван, регент Чжуге Ке не хотів, щоб принц розташовувався поблизу найважливіших військових баз уздовж річки Янцзи, тому він відправив Сунь Сю під командування Даньян. На відміну від свого брата Сунь Феня (孫 孫), Сунь Сю не протистояв руху Чжуге Ке.

Коли він був під командуванням Даньяна, адміністратор командира Лі Хена (李 衡) дозволяв собі знущатися та залякувати його. Сунь Сю не витримав залякування Лі Хена, тому він попросився переїхати в інше місце. Тоді Куайцзи-ван віддав розпорядження про його переведення до командира Куайджі (навколо сучасного Шаосина, Чжецзян).

Сунь Сю почав боятися за свою безпеку, тому він відправив свою дружину принцесу Чжу назад до імператорської столиці Цзяньє і запропонував розлучитися, але Сунь Чжун відмовився від прохання і відправив принцесу Чжу до Сунь Сю. У 258 році після невдалого перевороту проти регента Сунь Чена (двоюрідного брата Да-ді), Куайцзи-ван було заарештовано і замінено на Сунь Сю як Цзін-ді.

Заколот проти імператора[ред. | ред. код]

Після його вступу на трон підпорядкував п'ять нових округів Сунь Чену, щоб заспокоїти його. Проте останній незабаром вступив у конфлікт з володарем через невеликий випадок — він приніс їжу та вино в імператорський палац і попросив імператора пообідати з ним, але імператор відмовився. Сунь Чен поїхав обідати з генералом Чжан Бу. Під час трапези він зауважив, що може легко замінити Цзін-ді, якщо він цього хоче. Чжан Бу таємно повідомив про невдоволення Сунь Чена імператорові. Незважаючи на те, що останній продовжував товаришувати з Сунь Ченом, Чжан Бу занепокоївся про свою безпеку. З іншого боку, Сунь Чен також потурбувався про свої відносини з імператором, тому він просив дозволу йти до Учану (武昌, сучасний Ежоу, Хубей) і очолити оборону на кордоні.

Незважаючи на те, що імператор схвалив прохання, він підозрював, що Сунь Чен хотів захопити контроль над Учаном, а потім повстати проти нього. Інший чиновник, Вей Мяо (魏 魏), також застеріг Цзін-ді, що Сунь Чен, можливо, планує зраду, коли він попросив залишити Учан. Крім того, також поширились чутки про те, що Сунь Чен був нелояльним до імператора. Тоді Цзін-ді змовився з Чжан Бу та ще одним генералом Дін Феном, щоб убити Сунь Чена на святі під час Фестивалю Лаби (8-й день 12-го місячного місяця). Сунь Чена попередили і він став обережним, але продовжував відвідувати свято, де його захопили солдати Чжан Бу та Дін Фена. Сунь Чен просив зберегти життя і заслати його у провінцію Цзяо або понизити до статусу раба. Цзін-ді відмовився врятувати його посилаючись на те, що він не врятував Тен Іня і Лю Чу. Тоді імператор наказав стратити Сунь Чена разом з членами його родини.

Панування[ред. | ред. код]

Як імператор, був відомий тим, що був толерантний до всіх. Тим не менш, він не проявив себе ні в військових, ні у внутрішніх справах, тому доручив більшість важливих справ Чжан Бу і Пуян Сіну, з яких ніхто не справлявся з таким завданням. Обидва були також помірно корумпованими. Тому уряд був не надто ефективним. У260 році, за підтримки Пуян Сіна, почався дорогий проект для створення штучного озера під назвою Озеро Пулі (поблизу сьогоднішнього Сюньчена, Аньхой) для цілей зрошення. Багато чиновників вважали, що проект буде занадто дорогим і без будь-якої гарантії успіху. Зрештою, проект був покинутим, коли стало зрозуміло, що його неможливо завершити.

У 260 році Цзін-ді, який завжди пам'ятав про свого заарештованого брата, колишнього імператора, після наклепу про те, що Сунь Лян використовував чаклунство, понизив його зі статусу Куайджі-вана і відправив його до підлеглих йому територій (у сучасному Фучжоу, Фуцзянь). Сунь Лян загинув на шляху до Хугуану. Поширені чутки в те, що він покінчив життя самогубством, але деякі історики вважають, що імператор наказав отруїти його.

Чиновник Сюе Сю, який відвідав державу Шу, представив опис до Цзін-ді після його повернення наступним чином:

«Імператор некомпетентний і не визнає своїх помилок, а його підлеглі просто намагаються жити без шкоди для себе. Коли їх відвідував, я не чув чесних слів, а коли я відвідував їхню сільську місцевість, люди виглядали голодними».

У 262 році Цзін-ді зробив імператрицею свою дружину, принцесу Чжу. Він також призначив свого старшого сина, Сунь Вана, спадкоємцем трону. У 263 р. через корупцію командувача Сунь Сюя (孫 孫) народи в Цзяочжі (交趾, сучасний Ханой, В'єтнам) бунтували, до них приєдналися люди у сусідньому Цзючжоу (九 真; сучасний Тхань Хоа, В'єтнам) і Рінан (日南, сучасний Кунг-Трі, В'єтнам). Повсталі також домагалися військової допомоги з боку суперницької держави — Вей. (Вей та його держава-наступниця, династія Цзинь, надавали допомогу повстанцям). Повстання не було придушене до 271 року.

У 263 році, коли союзник У — Шу — зазнав нападу з боку царства Вей, тому звернувся за допомогою до У. Цзін-ді спрямував дві армії — одну для нападу на Шучунь (нинішній округ Шоу, Аньхой), а іншу — для атаки Ханьчжоу з метою відволікти армію Вей і змусити їх піти з Шу. Однак обидві армії не змогли досягти своїх завдань. Імператор Шу Лю Шань здався Вей того року, тим самим припинивши існування Шу. Коли Цзін-ді почув, що деякі колишні військовики Шу були збиті з пантелику, що робити після здачі Лю Шаня, він відправив свої війська в спробі приєднати частину Шу. Проте Ло Сянь, колишній генерал Шу, що очолював область Бадона (巴 東郡, навколо сучасної Три греблі дамби), зумів відбити вторгнення У і зрештою здався Вей.

Влітку 264 року Цзін-ді захворів і не міг говорити, але все-таки міг писати, тому він написав указ, який викликав Пуян Сіна до імператорського палацу, де він заповів владу винові Сунь Вану. невдовзі імператор помер. Проте Пуян Сін не виконав бажанням померлого. Замість цього, після обговорення з Чжан Бу, він вирішив поставити на престол більш досвідченого імператора. За рекомендацією Вань Ю, Пуян Сін і Чжан Бу встановили на престолі Сунь Сяо, онуку Да-ді.

Гробниця, що розташована в окрузі Дангту, вважається, належить Сунь Сю і Чжу.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Chen, Shou (3rd century). Records of the Three Kingdoms (Sanguozhi).