Цзін Фан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Цзін Фан
Інші імена Цзін Цзюньмін,
Народився 77 до н. е.(-077)
Дуньцю
Помер 37 до н. е.(-037)
Вей
обезголовлювання
Громадянство Flag of the People's Republic of China.svg КНР
Проживання Чан'ань, імперія Хань
Ім'я при народженні Лі
Діяльність вчений, державний службовець
Конфесія конфуціанство

Цзін Фан (京房, 77 до н. е. — 37 до н. е.) — один з найбільших дослідників та інтерпретаторів «Чжоу ї», творців їцзиністикі та нумерологічного «вчення про символи і числа» епохи Хань, прихильник «школи канонів в сучасних знаках» (див. Old Texts[en]), реформатор музичної теорії.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у 77 до н. е. в Дуньцю області Дун (південний захід сучасного повіту Цінфен провінції Хенань). Був учнем і послідовником Цзяо Яньшоу та Мен Сі. За імператора Юань-ді отримав вчене звання «широкого ерудита» (боши) — офіційного знавця «Чжоу ї». Його доповідь на найвище ім'я з передбаченнями на основі мантичної теорії «бід і катастроф» (цзай-ї) отримали протидію з боку могутнього палацового євнуха Ши Сяня, в результаті чого Цзін Фан був видалений зі столиці у провінцію і призначений правителем (тайшоу) області Вей, де потім потрапив у в'язницю, де помер, або був страчений у 37 до н. е..

Наукова діяльність[ред.ред. код]

У доробку Цзін Фана є 32 твори. Натепер збереглося лише один — «Цзін-ши Ї чжуань» ("Переказ пана Цзина про «Зміни») у 3 цзюанях з коментарем вченого Лу Цзі.

Цзін Фан трактував «Чжоу ї» як оракул, визнавав їцзиністичні апокрифи, приділяв багато уваги мантиці та астрології. Але в цю традиціоналіську форму він вкладав нові ідеї, насамперед з'єднуючи їцзиністику з вченням про п'ять елементів і сили їнь-ян.

Основне теоретичне досягнення Цзин Фана — вчення про «вісім палаців» (багун), або «вісім чистих гексаграм» (бачунь), яке систематизувало 64 гексаграм (гуа) у 8 шпальт на основі послідовності триграм.

Трансформував традиційну систему звукоряду з 12 в 60 люй подібно до того, як «8 триграм перетворилися на 64 гексаграм». Для вивчення люй ним була створена 13-струнна цитра (чжун) і застосовано «метод додавання і вилучення трьох часток» (саньфень сунь ї фа). Зазначене розширення звукоряду обумовлювалася його незамкнутістю при виході за межі 12 люй та русі по чистих квінтах.

Джерела[ред.ред. код]

  • Nielsen B. A Companion to Yi Jing Numerology and Cosmology. L.-N.Y., 2003, p. 129–132.