Цикади

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Періодичні цикади
Періодичні цикади (ймовірно M. septendecim)
Періодичні цикади (ймовірно M. septendecim)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Напівтвердокрилі (Hemiptera)
Підряд: Auchenorrhyncha
Родина: Цикади (Cicadidae)
Westwood, 1840
Підродини / роди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Cicadidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Cicadidae
EOL logo.svg EOL: 2645413
ITIS logo.svg ITIS: 109169
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 7033
Fossilworks: 71745

Цикади (Cicadidae) — родина комах ряду напівтвердокрилих ( раніше їх відносили до ряду Рівнокрилих) з великими, широко розставленими очима, зазвичай з прозорими крилами. Родина містить близько 2500 описаних видів, поширена по всьому світу, проте ще багато цикад залишаються неописаними. Вагомий внесок у вивчення цикадових України зробила В. М. Логвиненко.

Опис[ред. | ред. код]

Родина цикад характеризується такими ознаками дорослих особин:

голова коротка, очі сильно виступають; на тімені три простих очка, що утворюють трикутник; короткі вусики складаються з 7 члеників; ротові частини складаються з тричленного сиса́льця (рос. хоботок).

Передні крила довші ніж задні, крила здебільшого прозорі, іноді яскраво забарвлені або чорні; стегна середньої пари ніг короткі і широкі, передні стегна потовщені, знизу з шипами; гомілки циліндричні.

Черевце здебільшого досить товсте і закінчується у самок яйцекладом, у самців копуляційним апаратом. Надзвичайно характерним є наявність у самців особливого голосового апарату, влаштованого так: апарат міститься на нижньому боці грудей, позаду задніх ніг, під двома великими напівкруглими лусочками, він складається з серединної і двох бічних порожнин. На дні середньої порожнини розташовані дві пари перетинок, з яких перетинки 1-ї пари називаються складко́вими (від слова складка), а дві задні — дзеркальцями, оскільки вони блискучі і гладкі.

Бічні порожнини мають збоку отвір, який веде до поверхні тіла. У внутрішній стінці цих порожнин вставлена ​​барабанна перетинка, до якої прикріплений м'яз, що змушує перетинку коливатися. Середні порожнини є резонаторами. У самок голосовий апарат рудиментарний, тому вони співати не можуть.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]