Циклон-2

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Циклон 2

«Циклон-2» — двоступенева ракета-носій, розроблена у КБ «Південне».

Історія створення[ред. | ред. код]

Перша ракета з серії «Циклон» — «Циклон-2» — була спроєктована КБ «Південне» на основі міжконтинентальної балістичної ракети SS-9 Scarp наприкінці 1960 рр.

Постанова уряду про створення ракети Р-36-О вийшло 16 квітня 1962 року, а в грудні 1965 року почалися її льотно-конструкторські випробування. У листопаді 1969 року ця ракета була прийнята на озброєння. Глобальної вона називалася тому, що була здатна виводити головні частини (ГЧ) на орбіту ШСЗ і забезпечувати їх доставлення до мети шляхом гальмування ГЧ в заданий момент часу польоту по круговій орбіті ШСЗ. Ракета Р-36-О використовувала самозаймисті компоненти палива ( (Тетраоксид діазоту) + НДМГ) і при своєму створенні потіснила останню бойову ракету С. П. Корольова — глобальну ГР-1.

Це була двоступенева ракета-носій легкого класу «Циклон-2» (SL-11), призначена для запуску космічних апаратів різного призначення масою до 3300 кг на низькі кругові та еліптичні навколоземні, в тому числі незамкнуті, орбіти. При виведенні космічних апаратів на незамкнуті орбіти доведення швидкості до орбітальної забезпечується засобами космічного апарату.

Космічні апарати встановлюються на приладовий відсік другого ступеня за допомогою спеціальних адаптерів, що входять до складу космічних апаратів, але залишаються на ракеті-носії при відділенні космічних апаратів.

Ракета-носій «Циклон-2» за час своєї експлуатації використовувалась для запуску трьох найменувань космічних апаратів розробки підприємств колишнього Радянського Союзу в інтересах його Міністерства оборони. Ракета-носій «Циклон-2» здійснила 106 успішних польотів.

Модифікація РН «Циклон-2» РН «Циклон-2К» з додатковий третім ступенем призначена для здійснення комерційних запусків. В кінці сімдесятих років була створена вдосконалена триступенева версія цієї ракети-носія, відома як ракета-носій «Циклон-3» (SL-14). Як перші два ступені цієї ракети-носія використовується допрацьована ракета-носій «Циклон-2», а третій ступінь  — нової розробки.

Крім орбітального варіанта ракети урядовою постановою 1962 передбачалася розробка і важкої міжконтинентальної ракети Р-36. Її ЛКВ почалися в 1963 році на Байконурі, а серійне виробництво — у грудні 1965 року.

Ракети Р-36 і Р-36-О послужили основою для створення космічних носіїв для запуску супутників військового призначення. Ескізне проектування цих носіїв, що одержали згодом назви «Циклон» (за термінологією КБЮ «Циклон-2А») і «Циклон-2», почалося в березні 1966 року.

Льотно-конструкторські випробування РН «Циклон» почалися в серпні 1967 року (було 8 пусків, всі успішні), а РН «Циклон-2» — в серпні 1969 року. Надалі застосовувалася тільки РН «Циклон-2». Цей носій відрізняється безпрецедентною надійністю.

Ракета-носій «Циклон-2» була створена для розв'язування оборонних задач, пов'язаних із запуском космічних апаратів у космос.

Застосування[ред. | ред. код]

Стартовий і технічний комплекси РН «Циклон-2» були розгорнуті на майданчиках 90 і 92 «лівого» флангу космодрому Байконур. На них раніше проходила льотно-конструкторські випробування ракета УР-200, розроблена у фірмі В. Н. Челомея.

Як космічний транспортний засіб, вона входила до системи глобального нагляду і протикосмічної оборони СРСР оскільки вона запускала оборонні супутники.

Ракета-носій «Циклон» має такі особливості:

  • високу точність виведення на задану точку балістичної траекторії а формування необхідної орбіти здійснуєтся власною силовою установкою апарату;
  • найбільший серед відомих ракет-носіїв рівень надійності;[1]
  • високий рівень автоматизації передстартової підготовки та пуску, що виключає присутність обслуговчого персоналу на стартовій позиції та забезпечує високий рівень безпеки підготовки та пуску.

Стартовий комплекс РН «Циклон-2» знаходиться на космодромі Байконур.

Було здійснено 106 запусків «Циклону-2», і всі виявилися успішними. Останній пуск ракети-носія «Циклон-2» відбувся 25 червня 2006 року.[1] Всі пуски ракети-носія «Циклон-2» виконувалися зі стартового комплексу, розташованого на космодромі Байконур (Казахстан).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Статистика пусков Циклон-2. КБ "Южное". Архів оригіналу за 22 квітня 2017. Процитовано 3 червня 2015. 

Посилання[ред. | ред. код]