Цикл Кальвіна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схема циклу Кальвіна

Цикл Кальвіна або відновлювальний пентозо-фосфатний цикл — серія біохімічних реакцій, які відбуваються під час фотосинтезу.

Цикл Кальвіна складається з трьох стадій:

  • Карбоксиляція
  • Відновлення
  • Регенерація акцептора CO2

На першій стадії до рибулозо-1,5-біфосфату приєднується CO2 під дією ферменту рибулозобіфосфат-карбоксилази/оксигенази (Rubisco). Цей білок складає основну фракцію білків хлоропласту і, ймовірно, найпоширеніший фермент у природі. В результаті утворюється проміжне нестійке з'єднання, що розпадається на дві молекули 3-фосфогліцеринової кислоти (ФГК). У другій стадії ФГК в два етапи відновлюється. Спочатку вона фосфорилюєтся АТФ під дією фосфорогліцерокінази, потім НАДФН при дії тріозофосфатдегідрогенази, її карбоксильна група відновлюється до альдегідної і вона стає вуглеводом (ФГА).

У третій стадії беруть участь 5 молекул ФГА, які через утворення 4-, 5-, 6- і 7-вуглецевих сполук об'єднуються в 3 5-вуглецевих рибулезо-1,5-біфосфати, для чого необхідні 3 АТФ. Нарешті, дві ФГА необхідні для синтезу глюкози. Для утворення однієї молекули глюкози потрібно 6 обертів циклу, 6 CO2, 12 НАДФН і 18 АТФ.

Цикл Кальвіна названий на честь Мелвіна Кальвіна, американського біохіміка, який з'ясував механізм цього процесу за допомогою мічених атомів. За ці дослідження Кальвін отримав Нобелівську премію з хімії за 1961 рік.[1]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Введение в биологию. П.Кемп, К.Армс // Мир, М.1988 - 671 с. - С.308
Альфа-спіраль аланіну Це незавершена стаття з біохімії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.