Циногнат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Циногнат †
Час існування: Тріасовий період, 247 —237 млн років тому
Череп циногната
Череп циногната
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Синапсиди (Synapsida)
Ряд: Терапсиди (Therapsida)
Підряд: Цинодонти (Cynodontia)
Родина: Cynognathidae
Рід: Циногнат (Cynognathus)
Seeley, 1895
Cynognathus crateronotus
Seeley, 1915
Посилання
Вікісховище: Category: Cynognathus
EOL: 4529448
Fossilworks: 56878
Реконструкція циногната

Циногнат (лат. Cynognathus, від дав.-гр. κύνεος γνάθος «собачі щелепи»)— хижак завдовжки тіла близько метра, що мешкав під час раннього та середнього тріасового періоду. Він належав до синапсидів, тварин, що більше нагадували сучасних ссавців. Рід Cynognathus був розповсюджений майже по всьому світу. Викопні рештки циногнатів знайдені на території Південної Африки, Південної Америки, Китаю та Антарктиди.

Циногнат був схожий на помісь собаки і ящірки. Він був найбільшим з усіх цинодонтів, рептилій, що були схожі на ссавців, озброєних великими іклами. Зграя циногнат несла смерть тваринам більшим, ніж самі циногнати.

На відміну від більшості справжніх рептилій, у циногната були відносно довгі ноги, розташовані не по боках тулуба, а під ним. Це означало, що хижак міг легко міняти напрям руху. Скам'янілості виду допомогли вченим зрозуміти, як еволюціонували ссавці.

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Palmer, D., ed (1999). The Marshall Illustrated Encyclopedia of Dinosaurs and Prehistoric Animals. London: Marshall Editions. p. 193. ISBN 1-84028-152-9.
  • Seeley (1895), «Researches on the structure, organization, and classification of the fossil Reptilia. Part IX., Section 5. On the skeleton in new Cynodontia from the Karroo rocks». Phil. Transactions of the Roy. Soc. of London, series B 186, p. 59-148.