Ципреїди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ципреїди
Різні види каурі родини Cypraeidae
Різні види каурі родини Cypraeidae
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Молюски (Mollusca)
Клас: Черевоногі (Gastropoda)
Підклас: Caenogastropoda
Ряд: Hypsogastropoda
Інфраряд: Littorinimorpha
Надродина: Cypraeoidea
Родина: Ципреїди (Cypraeidae)
Rafinesque, 1815
Роди

Див.текст

Посилання
Вікісховище: Cypraeidae
EOL: 2489
ITIS: 72741
NCBI: 69557
Fossilworks: 60047

Ципреїди (лат. Cypraeidae) або Каурі — родина морських черевоногих молюсків дрібних і середніх розмірів.

Опис[ред. | ред. код]

Форма дорослих ципреїд округла, майже як яйце, вони не схожі на типові черепашки черевоногих. Практично всі види в родині Cypraeidae, мають черепашки надзвичайно гладкі й блискучі. Це тому, що в живих тварин оболонка майже завжди повністю покрита мантією.

Ювенальні черепашки каурі зовсім не схожі на черепашки дорослих. Вони більше нагадують черепашки деяких видів ряду Cephalaspidea. Крім того, черепашки молоді рідко мають таке саме забарвлення, що й дорослі, і таким чином може бути важко визначити, до якого виду вони належать.

Каурі не мають кришечки.

Мушлі каурі як гроші[ред. | ред. код]

Черепашки Cypraea moneta і Cypraea annulus використовувалися як валюта. Уперше використовувати каурі як гроші стали в Китаї 3500 років тому. З часом вони були замінені мідними монетами, але в провінції Юньнань каурі як засіб оплати збереглися до кінця XIX століття. З Китаю каурі потрапили в Японію, Корею, Індію, Таїланд, Філіппіни. У Індії найбільшого поширення каурі досягли в IV–VI ст. і збереглися до середини XIX століття. На Філіппінах вони були замінені мідними монетами тільки до 1800 року. Підґрунтям для швидкого поширення каурі в Африці став розвиток работоргівлі на початку XVI століття. Португальські, голландські і англійські купці скуповували каурі в Індії, а потім продавали їх в Гвінеї за подвійно-потрійну ціну. Торгові операції з каурі у той час на території Центральної і Західної Африки досягали величезних масштабів. У Азербайджані каурі як гроші використовувалися до XVII століття. У XII–XIV ст. на Русі, в так званий безмонетний період, каурі також служили грошима й називалися вужачок, жорен, зміїні голівки. Черепашки каурі часто знаходять при розкопках в Новгородських і Псковських землях у похованнях.

Класифікація[ред. | ред. код]

Протягом майже 200 років усі види в родині Cypraeidae були поміщені в один рід — Cypraea, але в 2002 році каурі були розділені на різні роди.

Nucleolaria granulata
Neobernaya spadicea
Notocypraea piperita
Eclogavena quadrimaculata thielei

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Meyer C. P. (2003) «Molecular systematics of cowries (Gastropoda: Cypraeidae) and diversification patterns in the tropics». Biological Journal of the Linnean Society 79(3): 401–459. DOI:10.1046/j.1095-8312.2003.00197.x

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Ципреї // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
  • Meyer, Christopher P. (2004). Toward Comprehensiveness : Increased molecular sampling within Cypraeidae and its phylogenetic implications. Malacologia 46 (1): 127–156. Процитовано 10 жовтня 2010. 
  • Felix Lorenz and Alex Hubert : A Guide to Worldwide Cowries, second revised edition, Conch Books, 2002, ISBN 3-925919-25-2
  • Cowrie genetic database project
  • Zonatus Gallery