Цитадель Кайтбея (Александрія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Цитадель Кайтбея в Александрії

Цитадель Кайтбея в Александрії (араб. قلعة قايتباي‎; або Форт Кайтбея, англ. Fort of Qaitbay) — фортеця XV толіття в єгипетському місті Александрії на Середземноморському узбережжі.

Александрійська Цитадель Кайтбея розташована на східному боці північного мису острову Фарос біля середземноморського узбережжя міста Александрії.

З історії Цитаделі[ред.ред. код]

Цитадель було закладено 1477 року мамлюцьким султаном Аль-Ашрафом Саїфом аль-Діном Кайтбеєм. Вважається, що фортеця постала на місці одного із Семи чудес стародавнього світу Александрійського маяку, навіть більше — при її зведенні було використано залишки маяка.

Цитадель Кайтбея історично відігравала роль важливого форпосту в ціло́му Середземномор'ї, не раз вона зазнавала захоплень і нищівних руйнувань. Напртязі існування Цитадель відновлювали і добудовували.

Після утвердження османів у Єгипті, Александрійську цитадель Кайтбея, як і Каїрську Саладінову та низку інших фортець, продовжували використовувати за призначенням. З послабленням Османської імперії, Цитадель Кайтбея втрачає своє військове значення. Аде 1798 року під час вторгнення французьких Наполеонівських військ стає їхньоюлегкою здобиччю.

З приходом до влади Мухаммеда Алі (1805) Александрійську Цитадель було відновлено й оснащено сучасним озброєєням, зокрема береговими гарматами. Са́ме тому́ доба Мухаммеда Алі стала нвоою «золотою ерою» для Цитаделі.

Під час т.зв. Революції Орабі (187982) Цитадель Кайтбея зазнала повітряної атаки британських військ, внаслідок чого її було істотно пошкоджено.

Цитадель лишалась напівзруйнованою до початку відновлювальних робіт 1904 року й подальшої реставрації під покровительством Короля Фарука, який бажав перетворити фортецю на садибу для відпочинку.

По Революції 1952 року Єгипетські військово-морські війська передали Цитадель Кайтбея у відання місцевого Морського музею.

Від 1984 року з ініціативи Організації Єгипетських старожитностей (англ. Egyptian Antiquities Organization) у Цитаделі Кайтбея здійснено масштабні відновлювальні роботи.

У теперішній час усередині Цитаделі розміщено Александрійський морський музей.

Галерея[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]