Цифровий друк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Цифровий друк — повністю керований комп'ютером спосіб перенесення зображення на задруковуваннй матеріал без застосування формних процесів.

Видів та способів перенесення зображення у цифровому друці чимало, усі вони базуються на різних фізико-хімічних властивостях застосовуваних матеріалів.

Відповідно, з'явилось багато друкарських машин та пристроїв на основі цифрових технологій. Можна зробити спробу класифікувати їх за деякими основними показниками. Загалом процес друку переважно проходить в наступній послідовності:

Зображення може бути як одно- так і багатоколірним. На сьогоднішній день цифровий друк починає конкурувати з традиційними способами друку, особливо при виготовленні акцидентно-бланкової та етикеткової продукції. Найбільш ймовірною причиною цього є можливість персоналізувати відбитки, тобто друкувати тиражем в 1 примірник, внаслідок чого й з'явився термін Print on Demand («друк на вимогу»).

Переваги цифрового друку[ред.ред. код]

  • Високий рівень оперативності — друк виконується в максимально короткий термін (від 1 години), тому у випадку термінових замовлень він незамінний;
  • Висока якість при невеликих тиражах (до 300 копій з одного оригінала);
  • Висока рентабельність;
  • Цифровий друк дозволяє персоніфікувати дані і виводити нумерацію.

Незважаючи на ряд переваг, технічні можливості цифрового друку мають обмеження: по якості, асортименту тонерів, набору задрукованих матеріалів (на жаль, не всі види паперу підходять для цифрового друку — фарба на папір може лягти не рівно), швидкості друку (при багатотиражній продукції).Негативною стороною використання цифрового друку є низька роздільна здатність отримуваних відбитків друку, а це обумовлює друкування невеликих тиражів. Але розробники цифрових поліграфічних технологій наполегливо працюють над вирішенням цих проблем.

Цифровий друк вважають одним із найперспективніших. Його частка у виготовленні поліграфічної продукції до 2015 за різними оцінками складатиме до 20 %. Саме на базі цифрового методу друку розвивається широкоформатний друк, основні складові продукції якого це плакати і постери на вулицях, в вітринах магазинів, та на виставокових стендах. Крім «торгово-рекламної» продукції до продукції широкоформатного друку відносять різну картографічну інформацію, презентаційні матеріали (лекційні плакати, схеми тощо) і навіть високохудожні витвори (за допомогою широкоформатного друку відтворюють картини для виставок). Іншими словами продукція широкоформатного цифрового друку займає доволі широкий сегмент на ринку поліграфічної продукції.

Для створення такого широкого спектру продукції, повиний бути і широкий вибір обладнання та матеріалів, тобто на чому і чим буде виконуватись такий друк. Якщо ринок обладнання, станом на сьогоднішній день, є одним з найперспективніших, то технологія та її можливості є ще доволі обмеженими, і базується вона на чотирьох основних технологіях друкування. Вибір типу технології друку залежить від типу продукції. В технології домінуючу роль будуть відігравати друкарські фарби — чорнила. Вони бувають: водними aqueous inks — водяний розчин в якому знаходиться фарбовий пігмент, чорнила на основі розчинника solvent inks— пігмент знаходиться в агресивному розчиннику, еко-розчинні чорнила eco-solvent inks, так звані сольвенти — проміжний варіант між водними та спиртовими. Новою вважають технологію принтерів з термопереносом — де пігмент воску/каучуку під дією температури переноситься на матеріал з вінілу.