Цифровий друк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Цифровий друк — передача відбитка через змінну друкарську форму, що керується комп'ютером, на задруковуваний матеріал. На відміну від офсетного, цифровий друк виконується без застосування формних процесів.

Цифровий друк вважають одним із найперспективніших. Його частка у виготовленні поліграфічної продукції до 2015 за різними оцінками складатиме до 20%. Саме на базі цифрового методу друку розвивається широкоформатний друк, основні складові продукції якого - це плакати і постери на вулицях, в вітринах магазинів та на виставкових стендах. Крім «торгово-рекламної» продукції до продукції широкоформатного друку відносять різну картографічну інформацію, презентаційні матеріали (лекційні плакати, схеми тощо) і навіть високохудожні витвори (за допомогою широкоформатного друку відтворюють картини для виставок). Іншими словами, продукція широкоформатного цифрового друку займає доволі широкий сегмент на ринку поліграфічної продукції.

Переваги цифрового друку[ред.ред. код]

  • Високий рівень оперативності — друк виконується в максимально короткий термін (від 1 години), тому у випадку термінових замовлень він незамінний;
  • Висока якість при невеликих тиражах (до 300 копій з одного оригінала);
  • Висока рентабельність;
  • Цифровий друк дозволяє персоніфікувати дані і виводити нумерацію.

Недоліки цифрового друку[ред.ред. код]

Незважаючи на ряд переваг, технічні можливості цифрового друку мають обмеження: по якості, асортименту тонерів, набору задруковуваних матеріалів (не всі види паперу підходять для цифрового друку — фарба на папір може лягти нерівномірно), швидкості (при багатотиражній продукції). Негативною стороною використання цифрового друку є низька роздільна здатність отримуваних відбитків друку. Але розробники цифрових поліграфічних технологій наполегливо працюють над вирішенням цих проблем.

Способи цифрового друку[ред.ред. код]

Для цифрового друку використовується різноманітне обладнання поліграфічного типу. Це можуть бути цифрові друкарські машини, системи для друкарень, копіри, принтери, малогабаритні різографи (дуплікатори). Багато видів устаткування призначені не тільки для великих компаній, що займаються друкарською справою, а й для дрібних офісів або навіть домашнього використання. Всі апарати поділяються на лазерні та струменеві. Перші друкують порошковим тонером, який припікається до паперу під впливом високих температур. Струменеві ж друкують чорнилом і трохи дорожче обходяться в процесі експлуатації.

Видів та способів перенесення зображення у цифровому друці чимало, усі вони базуються на різних фізико-хімічних властивостях застосовуваних матеріалів.

Загалом процес друку переважно проходить в наступній послідовності:

Зображення може бути як одно- так і багатоколірним. На сьогоднішній день цифровий друк починає конкурувати з традиційними способами друку, особливо при виготовленні акцидентно-бланкової та етикеткової продукції. Основню причиною цього є можливість персоналізувати відбитки, тобто друкувати тиражем в 1 примірник, внаслідок чого й з'явився термін Print on Demand («друк на вимогу»).

Вибір типу технології друку залежить від типу продукції. В технології домінуючу роль будуть відігравати друкарські фарби — чорнила.