Цифровий слід

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Цифровий слід (або цифровий відбиток; англ. digital footprint) — сукупність інформації про відвідини та внесок користувача під час перебування у мережі. Класифікується два види цифрових відбитків: пасивні та активні. Переважно використовуються у моніторингу, комерційних цілях, спостереженні та шпигунстві.

Існують два типи цифрового сліду: пасивний та активний. Пасивний цифровий слід — це дані, зібрані без відома власника. Пасивний цифровий слід також називають вихлопними даними[1]. Активний цифровий слід з'являється, коли користувач навмисно публікує свої персональні дані на сайтах і в соцмережах[2]. Користувач може залишати інформацію навмисно чи несвідомо; зацікавлені сторони пасивно або активно збирають цю інформацію. Залежно від її обсягу, можна без зусиль зібрати багато даних про користувача за допомогою простих пошукових систем.

Американський маркетолог Тоні Фіш писав про можливі небезпеки цифрових слідів 2007 року[3]. Аналіз електронного сліду, на думку Фіша, дозволить з'ясувати, що, як і чому купують інтернет-користувачі. 2017 року дослідниця Каталін Фехер написала у своїй науковій статті про особисті онлайн-стратегії, що користувачі залишають після себе цифровий слід в онлайн-системах і нових медіа[4]. Наслідки цього можуть бути непередбачувані. Фехер також підкреслила, що «універсальні шаблони персональних онлайн-стратегій підпорядковані в основному усвідомленим рішенням, в результаті чого користувачі зберігають 70 % контроль над своїми цифровими слідами. Однак, решта 30 % дій в інтернеті користувачі здійснюють несвідомо, і це призводить втрати особистих».

Типи цифрових відбитків[ред. | ред. код]

Пасивні цифрові сліди можуть зберігатися по-різному. В онлайн-середовищі слід може бути збереженим у онлайновій базі даних. Цей слід може включати інформацію про IP-адреси користувача і його переміщення в інтернеті. У офлайн-середовищі слід зберігається в файлах, до яких адміністратори можуть отримати доступ для перегляду дій, виконаних на комп'ютері. При цьому дізнатися, хто виконував дії, адміністратори не можуть.

Активні цифрові відбитки також можуть зберігатися по-різному. В онлайн-середовищі користувач може зберегти цифровий слід, коли він зайде на сайт під зареєстрованим ім'ям, наприклад, щоб опублікувати що-небудь або внести правки. У офлайн-середовищі слід зберігається в кейлогері: логи показують, хто і що робив на комп'ютері. Особливість кейлогера в тому, що він фіксує будь-які зміни в буфері обміну. Користувач може копіювати паролі або робити скріншоти конфіденційної інформації, і все це потім потрапить в кейлоггер.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Girardin, Fabien; Calabrese, Francesco; Fiore, Filippo Dal; Ratti, Carlo; Blat, Josep (2008-10). Digital Footprinting: Uncovering Tourists with User-Generated Content. IEEE Pervasive Computing 7 (4). с. 36–43. ISSN 1536-1268. doi:10.1109/MPRV.2008.71. Процитовано 2020-10-09. 
  2. Vitak, Jessica; Ellison, Nicole B. Personal Relationships and Technology in the Digital Age. The Cambridge Handbook of Personal Relationships. Cambridge University Press. с. 481–493. ISBN 978-1-316-41786-7. 
  3. www.amazon.com https://www.amazon.com/My-Digital-Footprint-two-sided-business-ebook/dp/B00359FCMO/ Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 2020-10-09. 
  4. Feher, Katalin (2017-06-13). Netframework and the digitalized-mediatized self. Corvinus Journal of Sociology and Social Policy (en) 8 (1). ISSN 2062-087X. doi:10.14267/cjssp.2017.01.05. Процитовано 2020-10-09.