Цифровий ідентифікатор об'єкта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цифровий ідентифікатор об'єкта
DOI logo.svg
Тема об'єкти інтелектуальної власності
Повна назва Digital object identifier
Акронім DOI
Введений 1998 [1]
Організація управління International DOI Foundation
Веб-сайт http://www.doi.org

Цифровий ідентифікатор об'єкта (ЦІО) (англ. Digital object identifier, DOI) — серійний номер, який використовують для постійної та унікальної ідентифікації об'єктів інтелектуальної власності будь-якого типу.

Термін англ. «Digital object identifier» дозволяє його двоякий переклад, однак стандарт ISO 26324 визначає його значення радше як «цифровий ідентифікатор об'єкта» (англ. «digital identifier of an object»), ніж як «ідентифікатор цифрового об'єкта» (англ. «identifier of a digital object»).[2]

Призначення[ред. | ред. код]

ЦІО дає змогу знайти документ навіть у випадку зміни його URL, яка може виникати зі зміною сайту, видавця тощо. Цей ідентифікатор подібний до URN (англ. Uniform Resource Name) і не залежить від розташування документа. Міжнародний фонд ЦІО (англ. International DOI Foundation) дає йому таке визначення: «цифровий ідентифікатор для довільного об'єкта інтелектуальної власності», та розтлумачує, що DOI використовується для «сталої ідентифікації зразків інтелектуальної власності в цифровій мережі й асоціювання структурованих даних в розширюваний спосіб»[3]. DOI є зареєстрованою торговою маркою IDF[прояснити][4]. Типовим застосуванням DOI є ідентифікація наукових документів і статей.

Міжнародний фонд ЦІО (англ. International DOI Foundation) працює через мережу реєстраційних агентств, які спеціалізуються на контексті, якому присвоюється цей індекс[прояснити]. CrossRef — реєстраційна агенція науково-інформаційних матеріалів і пов'язаних з ними метаданих, що застосовують DOI-технології, створений з ініціативи Publishers International Linking Association (Міжнародна асоціація видавничого цитування, PILA)[5]. PILA є власником і оператором цієї системи. CrossRef реєструє doi наукових публікацій, Japan Link Center (JaLC) — матеріалів японською мовою, Airiti, Inc. — китайською, EIDR — фільмів і телепрограм тощо.

Компанії, які хочуть пропонувати послуги Crossref іншим організаціям, можуть приєднатися у якості «Sponsoring Members» та «Sponsoring Organizations».

В Україні офіційним агентом (Sponsoring Members) CrossRef є Видавничий дім «Інтернаука» [1] . Видавці-члени PILA, можуть реєструвати через систему CrossRef DOI-ідентифікатори для своїх ресурсів та отримувати переваги від сервісів CrossRef. Реєстраційне агентство на прохання видавця (реєстратора) після сплати членського внеску, який залежить від розміру компанії, присвоює йому префікс. Видавець протягом 18 місяців повинен зареєструвати doi матеріали трьох останніх років і розмістити на сайті списки літератури статей трьох останніх років з вихідними посиланнями.

Одним із українських спонсорів (Sponsoring Organizations) Crossref є компанія «Наукові публікації – Publ.Science». Такі організації можуть присвоювати DOI видавництвам, науковим установам, закладам вищої освіти, бібліотекам, журналам, випускам та конкретним статтям у них.  

Структура[ред. | ред. код]

Рекомендовано наводити doi : http://dx.doi.org/10.7124/bc.000027 що складається з трьох елементів:

  • http://dx.doi.org/ — doi директорія, наявність якої перетворює doi на гіперпосилання.
  • 10.ХХХХ(Х) — doi префікс вказує видавця даного електронного об'єкту (при зміні власника журналу doi не змінюється), тому префікс вказує лише видавця, а не того, хто є власником на цей час. 10. та 4 або 5 цифр. Цей код присвоюється реєстраційним агентством видавцю.
  • bc.000027 — doi суфікс має бути унікальним у рамках префікса й ідентифікувати окремий об'єкт (яким може бути журнал, стаття, частина публікації, рисунок, таблиця, звіти, дисертації, аудіо, відео). Видавець має вирішити, яким буде суфікс. Дозволено використання літер, цифр і певних символів. Деякі символи заборонені для використання наприклад < >. Інколи суфікси занадто громіздкі та незручні. Для розв'язання цієї проблеми створені спеціальні служби, наприклад Short DOI.

Деякі видавці включають у суфікс стандартні ідентифікатори, такі як ISBN, ISSN або SICI, але це недоречно.

Видавець повинен зареєструвати doi для трирічного архіву публікацій. Він також визначає, чи необхідно надати цей префікс більш давнім публікаціям і окремим частинам статті.

DOI не залежить від регістру літер.

При зміні URL статті (цифрового об'єкту) видавець (або його правонаступник) повинен поновити цю інформацію в CrossRef або у відповідному агентстві.

Список українських наукових видань, що мають DOI-ідентифікатори[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]