Цифровий ідентифікатор об'єкта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Цифрови́й ідентифіка́тор об'є́кта (англ. digital object identifier, скорочено DOI) — сталий ідентифікатор, який надається електронним документам і дозволяє знайти документ навіть при зміні його URL яка може виникати при зміні сайту, видавця - тощо. Цей ідентифікатор подібний до URN (англ. Uniform Resource Name) і не залежить від місцезнаходження документа. Міжнародний фонд DOI (англ. International DOI Foundation) дає йому наступне визначення: «цифровий ідентифікатор для довільного об'єкта інтелектуальної власності», та розтлумачує, що DOI використовується для «сталої ідентифікації зразків інтелектуальної власності в цифровій мережі та асоціювання структурованих даних в розширюваний спосіб»[1]. DOI є зареєстрованою торговою маркою IDF[прояснити][2]. Типовим застосуванням DOI є ідентифікація наукових документів та статей.

Міжнародний фонд DOI (англ. International DOI Foundation) працює через мережу реєстраційних агентств які спеціалізуються на контексті якому присвоюється даний індекс. CrossRef - реєструє doi науковим публікаціям, Japan Link Center (JaLC) - матеріалам японською, Airiti, Inc. - китайською, EIDR - фільмам та телепрограмам тощо. Реєстраційне агентство на прохання видавця (реєстратора) після сплати членського внеску, який залежить від розміру компанії, присвоює йому префікс. Видавець протягом 18 місяців повинен зареєструвати doi матеріалам трьох останніх років та розмістити на сайті списки літератури статей трьох останніх років з вихідними посиланнями.

Структура[ред.ред. код]

Рекомендовано наводити doi : http://dx.doi.org/10.7124/bc.000027

з трьох елементів http://dx.doi.org/ - doi директорія (наявність якої перетворює doi в гіперпосилання)

10.ХХХХ(Х) - doi префікс вказує видавця даного електронного об'єкту (при зміні власника журналу doi не змінюється) тому префікс вказує лише видавця, а не того хто є власником на даний час. 10. та 4 або 5 цифр. Даний код присвоюється реєстраційним агенством видавцю.

bc.000027 - doi суфікс має бути унікальним в рамках префікса і ідентифікувати окремий об'єкт (яким може бути журнал, стаття, частина публікації рисунок, таблиця, звіти, дисертації, аудіо, відео). Видавець має вирішити яким буде суфікс. Дозволено використання літер, цифр та тевних символів. Деякі символи заборонені для використання наприклад < >. Інколи суфікци занадто великі і створений конвертор short doi.

Деякі видавці включають в суфікс стандартні ідентифікатори, такі як ISBN, ISSN або SICI але це не доречно.

Видавець повинен зареєструвати doi для три річного архіву публікацій, він визначає чи необхідно надати даний префікс більш давнім публікаціям та окремим частинам статті.

doi не залежить від реєстру літер.

При зміні URL статті (цифрового об'єкту) видавець (або його правонаступник) повинен поновити цю інформацію в CrossRef або відповідному агенстві.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]