Цін-лун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цін-лун
Національний прапор Китаю у 1889—1912 роках
Частина від Чотири образи
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Лазуровий дракон на національній емблемі Китаю, 1913—1928

Цін-лун (青龍 Qīnglóng, лазуровий дракон) — один з чотирьох образів у китайських сузір'ях. Також відомий як синьо-зелений дракон або зелений дракон. Є астрологічним аналогом одного з лун-ван, богів-драконів, що уособлювали хтонічні сили п'яти божественних форм (五方上帝 Wǔfāng Shàngdì) — у цій іпостасі він відомий як «Король-дракон Східного моря» (東海龍王 Dōnghǎi Lóngwáng) Ао Куанг. Лазуровий дракон уособлює схід і весну[1]. Він відомий як Seiryu в Японії і Cheongnyong в Кореї.

Його поява завжди вважалася ознакою дивовижних змін в житті. Зображення Цін-Луна приносило багатство і процвітання у будинок[2].

Сім домів Лазурового дракону

[ред. | ред. код]

Так само як й інші три символи, Лазуровий дракон містить в собі сім домів, тобто, ділянок неба, через які проходить Місяць. Їхні назви і головні зірки є такими:[3][4]

Номер дому Назва (піньїнь) Переклад Головна зірка
1 角 (Jiăo) Ріг Спіка
2 亢 (Kàng) Шия κ Діви
3 氐 (Dĭ) Корінь α Терезів
4 房 (Fáng) Кімната π Скорпіона
5 心 (Xīn) Серце
σ Скорпіона
6 尾 (Wěi) Хвіст μ Скорпіона
7 箕 (Jī) Віялка γ Стрільця

Зображення в культурі

[ред. | ред. код]
Лазуровий дракон на придорожньому камені біля Яншанського кар'єру

У повісті Shuo Tang Yanyi (Казки династії Тан), одна з зірок Білого тигру реінкарнувалася в генерала Луо Ченга (羅成 / 罗成), що служив імператору династії Тан Тай-цзуну, а одна з зірок Лазурового дракону реінкарнувалася в генерала Шань Сюньсіня ([單雄信] помилка: {{lang}}: невпізнаний код мови: zh-t (допомога) / 单雄信), що служив Ван Шичуну (повсталий генерал династії Суй). Після смерті, душі цих генералів втілюються у різних героїв держави Тан і Когурьо, таких як Сюе Женьгуй ([薛仁貴] помилка: {{lang}}: невпізнаний код мови: zh-t (допомога) / 薛仁贵) і Ен Кесомун ([淵蓋蘇文] помилка: {{lang}}: невпізнаний код мови: zh-t (допомога)).

Дракон був зображений на національному прапорі Китаю при династії Цін, у 1862—1912, а також на 12-символьній національній емблемі з 1913 по 1928 рік.

Вплив на інші культури Східної Азії

[ред. | ред. код]
Лазуровий дракон на фонтані для вмивання у синтоїстському храмі Хейан у Кіото, Японія

У Японії, синьо-зелений дракон — один з чотирьох духів-захисників, що охороняють Кіото. Дракон охороняє місто зі сходу.

У Кіото існують святилища, присвячені кожному з духів захисників. Лазуровий дракон представлений у монастирі Кійомідзу у східній частині міста. Перед входом до монастиря знаходиться статуя дракона, яка, за легендою, вночі п'є з водоспаду, що знаходиться на території комплексу.

У кофуні Кітора, знайденому в 1983 році в селищі Асука, духи захисники були намальовані на стінах, а система сузірь — на підлозі. Кітора була створена приблизно у восьмому столітті нашої ери, і є однією з найдавніших згадок про чотирьох захисників.

В Кореї, фрески у похованнях Когурьо, знайденні у південній провінції Пхьонан, зображують Лазурового дракона і інших міфічних істот з чотирьох символів.[5]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Tom, 1989, с. 55.
  2. Китайський Цін-Лун — вартовий Сходу. Китайська міфологія. web.archive.org. 6 травня 2018. Архів оригіналу за 6 травня 2018. Процитовано 5 березня 2021.
  3. The Chinese Sky. International Dunhuang Project. Архів оригіналу за 4 листопада 2015. Процитовано 25 червня 2011.
  4. Sun, Xiaochun (1997). Helaine Selin (ред.). Encyclopaedia of the History of Science, Technology, and Medicine in Non-Western Cultures. Kluwer Academic Publishers. с. 517. ISBN 0-7923-4066-3. Архів оригіналу за 30 червня 2019. Процитовано 25 червня 2011.
  5. Lee, Ki-Baik; Wagner, Edward W. (1984). A new history of Korea (вид. Translated). Cambridge / Seoul: Harvard University Press / Ilchokak. ISBN 978-0-674-61576-2. Архів оригіналу за 1 серпня 2020. Процитовано 27 листопада 2016.

Джерела

[ред. | ред. код]