Ціп'як бичачий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ціп'як бичачий
Taenia saginata adult 5260 lores.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Плоскі черви (Platyhelminthes)
Клас: Цестоди (Cestoda)
Ряд: Циклофілліди (Cyclophyllidea)
Родина: Ціп'яки (Taeniidae)
Рід: Taenia
Вид: Ціп'як бичачий
Біноміальна назва
Taenia saginata
Goeze, 1782
Синоніми
* Taeniarhynchus saginatus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Taeniarhynchus saginatus
EOL: 23322099
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6206
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Taenia saginata

Ціп'як бичачий (Taenia saginata) — паразитичний черв, що вражає велику рогату худобу та людину. В тілі людини розмножується статевим шляхом, людина є кінцевим хазяїном. Бичачий ціп'як може передаватися від худоби до людини та навпаки у випадку поганої гігієни останньої, наприклад через фекалії, та при вживанні м'яса у їжу без достатньої термічної обробки. Паразит досить звичайний в Африці, частинах Східної Європи та Латинської Америки.

Цикл розвитку[ред.ред. код]

Ціп'як бичачий має довге тіло (4-20 м). Він має на голівці лише чотири присоски, саме тому його називають неозброєним (на відміну від ціп'яка свинячого). У тілі людини черв утворює членики, які виводяться назовні разом з органічними відходами. У члениках містяться яйця, які разом з відходами потрапляють на пасовища великої рогатої худоби. Після споживання худобою зараженої трави цикл починається знову.

Його проміжним хазяїном є велика рогата худоба. Зараження людей ціп'яком бичачим відбувається під час використання в їжу недостатньо термічно обробленого м'яса, в'яленої або солоної враженої яловичини (особливо телятини). Перший час після зараження хвороба може протікати без будь-яких видимих проявів. Проте потім у хворих з'являються невтомне відчуття голоду, людина починає багато їсти (в 5 разів більше ніж їла до захворювання) але навіть при такому передозуванні їжею, людина починає худішати і втрачати вагу. Також пацієнт відчуває загальну слабкість, головний біль, дратівливість, виникають розлади травлення, розвивається недокрів'я, порушується сон, знижується працездатність тощо.

Лікування[ред.ред. код]

Боротьба з тениаринхозом (захворювання, викликуване дорослою формою бичачого ціп’яка) проводиться шляхом виявлення й лікування хворих людей, а також проведення загальних санітарно-побутових заходів. Велике значення в боротьбі із цим захворюванням має виявлення й вибракування заражених цистицерками особин великої рогатої худоби, що вбивають на бойні. Ці ж міри сприяють запобіганню тварин від зараження личиночними формами паразита. З метою скорішого викорінення цієї хвороби необхідно виявляти і лікувати хворих людей з обов'язковим знезаражуванням фекалій, не використовувати м'ясо, яке не пройшло ветеринарно-санітарного контролю, піддавати термічній обробці використовуване в їжу м'ясо і проводити санітарно-просвітницьку роботу серед населення.

Посилання[ред.ред. код]