Цісар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цісар
Зображення
CMNS: Цісар у Вікісховищі

Ці́сар, ке́сар або ка́йзер (від лат. caesar через нім. Kaiser та староцерк.-слов. цѣсарь) — імператорський титул. В українській мові цісарем називають переважно імператора Австро-Угорщини, а кайзером — імператора Другого Рейху. Щодо імператора Священної Римської Імперії в українській мові вживаються всі три назви.[1][2][3] Під кесарем розуміється головно давньоримський імператор.[4][5]

Німецькою слово кайзер означає імператор взагалі та застосовується в німецькомовних країнах до імператорів всіх часів і народів. Аналогічно в українській мові слова цісар та кесар можуть означати будь-якого імператора чи монарха взагалі.

Дружина цісаря зветься цісаре́ва[6], син — цісаревич, донька — цісарівна.[7] Останні два титули використовувалися в Російській Імперії спадкоємцями престолу.

Також кайзером Риму (тур. Kayser-i Rum) себе вважали османські султани після завоювання Константинополя.

В Україні-Русі

[ред. | ред. код]

«Історія української культури» подає за Галицько-Волинським літописом, у якому докладно розповідається про похорон Володимира Васильковича, про те, як «княгиня ж його зі слугами двірськими обмила й обвила його оксамитом з мереживом, як достойно для цісаря, і положили його на сани, поставили тоді його на санях в церкві». Зібралася сім'я, «і весь город зійшовся, і бояри всі старі й молодії над ним». І далі: «Княгиня ж його безперестану, стоячи перед гробом, сльози свої проливаючи як воду, так голосячи [і промовляючи]: „Цісарю мій благий, кроткий, смиренний, справедливий. По правді наречено тебе у хрещенні ім'ям Іван. Своєю доброчесністю подобен ти йому. Багато кривд ти зазнав від своїх родичів, та не бачила я в тебе, господине, ніколи, щоб ти за їх зло яким злом воздавав, а на Бога покладаючи ти все переносив.“»[8]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Цісар // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Кайзер // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / ред. колегія Михайло Островерха та інші. — Ню Йорк — Лондон — Париж — Сидней — Торонто : НТШ, Український архів, 1972. — Т. XXVII. — С. 47, 69, 237….
  4. Кесар // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  5. Кесар // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  6. Цісарева // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  7. Цісарівна // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  8. Історія української культури. — К. : "Наукова думка", 2001. — Т. 2.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Новий тлумачний словник української мови. — Київ, 1998.

Посилання

[ред. | ред. код]