Zitterbewegung

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Цітербевегунг)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Zitterbewegung (нім. Zitterbewegung — «тремтячий рух», читається «цітербевеґунґ») — швидкий вібраційний рух елементарної частинки (зокрема, електрона), що описується рівнянням Дірака. Існування такого руху вперше передбачив Шредінгер 1930 року, який проаналізував розв'язок рівняння Дірака для релятивістського вільного електрона, що має вид хвильового пакету, в якому інтерференція між станами з додатньою та від'ємною енергіями призводить до тремтіння електрона навколо середнього положення з кутовою частотою або приблизно 1,6× 1021 Гц.

Виведення виразу, що описує Zitterbewegung[ред. | ред. код]

Рух вільного релятивістського електрона можна описати рівнянням, аналогічним за формою рівнянню Шредінгера

де

 — гамільтоніан Дірака.

Тоді для опису залежності будь-якого оператора Q від часу справедливо:

Зокрема, для похідної за часом від оператора координати

Отримане рівняння показує, що оператор можна інтерпретувати як k-у компоненту оператора швидкості.

Залежність цього оператора від часу описується, у свою чергу, виразом

Оскільки , і не залежать від часу, вищенаведене рівняння можна двічі проінтегрувати по , отримавши таку залежність оператора координати від часу :

У отриманий вираз входить початкове положення, пропорційний часу зсув і додатковий член, що відповідає за осциляції з амплітудою, яка дорівнює комптонівській довжині хвилі. Це осциляційний доданок — так званий «Zitterbewegung».

Ця складова зникає, якщо припустити, що хвильовий пакет складається лише з хвиль із додатньою енергією. Таким чином, «Zitterbewegung» можна інтерпретувати як результат інтерференції між компонентами хвилі з позитивною і негативною енергіями.

Дослідне підтвердження[ред. | ред. код]

Цітербевегунг ніколи не спостерігався для електрона через надто високу частоту, однак 2009 року його експериментально спостерігали для захоплених у пастку йонів, рух яких описується рівнянням, аналогічним рівнянню Дірака, підтвердивши передбачення Шредінгера[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Physicists catch sight of trembling particle. physicsworld.com. 2010-1-10. Архів оригіналу за 9 січня 2010. Процитовано 22 лютого 2011. 

Посилання[ред. | ред. код]

  • E. Schrödinger, Über die kräftefreie Bewegung in der relativistischen Quantenmechanik («On the free movement in relativistic quantum mechanics»), Berliner Ber., pp. 418–428 (1930); Zur Quantendynamik des Elektrons, Berliner Ber, pp. 63-72 (1931)
  • A. Messiah, Quantum Mechanics Volume II, Chapter XX, Section 37, pp. 950–952 (1962)
  • Observing Zitterbewegung in Ultracold Atoms