Чайка (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чайка
Чайка
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Птахи (Aves)
Підклас: Кілегруді (Neognathae)
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Підряд: Charadrii
Родина: Сивкові (Charadriidae)
Підродина: Чайчині (Vanellinae)
Рід: Чайка (Vanellus)
Brisson, 1760
Види
Посилання
Вікісховище: Vanellus
Віківиди: Vanellus
EOL: 104312
ITIS: 176480
NCBI: 50403
Fossilworks: 359398

Чайка (Vanellus)[2] — рід птахів родини сивкові (Charadriidae), що включає найбільших її представників. Чайки живуть найчастіше на відкритому просторі: на берегах озер, річок і в болотистих місцевостях. Часто їх можна зустріти й на оброблених землях. Чайки — дуже гучні птахи. Найбільш рідкісним і загрожуваним видом є кречітка. Ймовірно залишилося лише 200 гніздових пар цього виду.

Види[ред. | ред. код]

Розрізняють 24 види чайок:

Назва роду[ред. | ред. код]

З наукової точки зору назва «чайка» розповсюджується лише на птахів роду Vanellus. Але в українській розмовній мові слово «чайка» вживається до багатьох коловодних птахів ряду сивкоподібних, особливо мартинів[1].

У виданні «Визначник птахів УРСР» 1952 і 1962 років, яке базувалося на фундаментальній праці «Птахи УРСР» 1938 року українського зоолога Миколи Шарлеманя, автори Михайло Воїнственський та Олександр Кістяківський наводять подвійну назву «чайка (чибіс)». Проте сучасний «Перелік українських наукових назв птахів фауни України», 2000 року Інституту зоології НАН України авторів Геннадія Фесенка та Андрія Бокотея подає однозначну назву «чайка»[3].

Росіянізм[4][неавторитетне джерело] «чибіс» вживається в розмовній та науковій[5] мові, художній літературі[6], але це слово не закріпилося в українській мові, воно відсутнє в академічних словниках, наприклад у Великому тлумачному словнику української мови Інституту мовознавства АН УРСР[7].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Чайка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. http://pernatidruzi.org.ua/books/ck/fauna_ox_cat.pdf [Архівовано 30 жовтня 2016 у Wayback Machine.] Фауна України: охоронні категорії. Довідник / О. Годлевська, І. Парнікоза, В. Різун, Г. Фесенко, Ю. Куцоконь, І. Загороднюк, М. Шевченко, Д. Іноземцева; ред. О. Годлевська, Г. Фесенко. — Видання друге, перероблене та доповнене. — Київ, 2010
  3. «Перелік українських наукових назв птахів фауни України», Інститут зоології НАН України. Архів оригіналу за 28 березня 2015. Процитовано 21 жовтня 2015.
  4. Геннадій ФЕСЕНКО: чибис (рос.) — чайка (укр.) «МИ ВИВЧАЄМО ПТАХІВ, ПТАХИ ВИВЧАЮТЬ НАС» - natanell
  5. Куйбіда, В. В. "Етапи розвитку виробничої культури та історії людства в назвах тварин [Архівовано 2 серпня 2021 у Wayback Machine.]." ст.2 (2012).
  6. То пронесеться над болотом чайка, то промайне бистрий чибіс і грудкою впаде в ситу землю ( [Архівовано 15 березня 2022 у Wayback Machine.]'А. Шиян) Білавич, Г. В. (2020). Практичний курс української мови.
  7. Чибіс // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.