Чапля сіра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сіра чапля
Ardea cinerea Luc Viatour.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Лелекоподібні (Ciconiiformes)
Родина: Чаплеві (Ardeidae)
Рід: Чапля (Ardea)
Вид: Чапля сіра
Біноміальна назва
Ardea cinerea
Linnaeus, 1758
Світлозелений: влітку темнозелений: круглорічно блакитний: взимкку
Світлозелений: влітку
темнозелений: круглорічно
блакитний: взимкку
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ardea cinerea
EOL logo.svg EOL: 2303266
ITIS logo.svg ITIS: 174781
IUCN logo.svg МСОП: 22696993
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 30390
Fossilworks: 83488

Чапля сіра (Ardea cinerea) — птах родини чаплевих. В Україні гніздовий, перелітний і зимуючий вид. Мігрує скрізь, а зимує на Закарпатській рівнині, в Придунайському регіоні та на півдні Криму. Інколи трапляється і на інших ділянках морського узбережжя та на водоймах в глибині суходолу. Великі колонії гніздівель виявлено на території Кременецько району недалеко від ставів в селі Іква - в лісопосадці за перехрестям дороги на Великі Бережці (Божу гору) та дороги на Джерело святої Анни (територія національного природного парку "Кременецькі гори"), та заповіднику Розточчя (Янівський став, орнітологічний заказник "Янівські чаплі")[1].

Опис[ред. | ред. код]

Череп чаплі сірої.

Маса тіла 1,0-1,9 кг, довжина тіла 90-98 см, розмах крил 150—175 см. У дорослого птаха в шлюбному вбранні голова біла; за очима сірувато-чорні смуги, які на потилиці з'єднуються і переходять у «чуб» з кількох довгих оздоблювальних пер; спина та покривні пера другорядних махових сизувато-сірі, на плечах видовжені оздоблювальні пера; шия білувата, з сірувато-чорним рисунком спереду; на білому волі видовжені оздоблювальні пера; низ білий; боки тулуба спереду і задня частина черева сірувато-чорні; махові пера чорні; хвіст сірий; дзьоб жовтий; ноги жовтувато-бурі; райдужна оболонка ока жовта; у позашлюбному оперенні оздоблювальні пера зношені, Молодий птах сірий; голова світло-сіра, зверху сірувато — чорна; «чуб» ледь розвинений; шия світло-сіра, з темним рисунком спереду; низ білуватий; верхня щелепа темно-сіра, нижня — жовтувата; оздоблювальних пер на волі і плечах нема.[2]

Літає S-подібно вигнувши шию.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Яйце чаплі сірої (Ardea cinerea). Тулузький музей.

Гніздиться колоніями і також часто з іншими видами чапель на високих деревах, зокрема, на соснах та чагарниках поблизу води. На одному дереві може бути кілька гнізд (в середньому — три, але бували випадки і до 20 гнізд, наприклад в селі Іква, Кременецького району). Якщо колонія чапель має сусідів, то гніздиться вище за інших птахів. Одне і те саме гніздо може використовуватися багато разів, проте чаплі можуть і міняти уподобання відлітаючи від 500 до 1,5 тис. км від старого гнізда. Заселяються колонії починаючи з березня. Для гнізда використовують гілки, очерет та інший матеріал. Матеріал для гнізда дістає самець, а наводить порядок самка. Самка відкладає 1 раз на рік 3-5 блідоблакитних, іноді з червоними плямками яєць. Яйця відкладається одне за одним через 2 доби.

Батьки висиджують яйця 25-26 діб. Враховуючи сильну різницю в часі і рості між пташенятами часто виживають найсильніші. Перо у пташенят починає рости не раніше ніж за тиждень. Перші 20 діб вони перебувають під пильним доглядом батьків. На 50 день починаються перші спроби польотів. Літати вони зможуть не раніше ніж за 55 днів з моменту вилуплення. Самки готові до розмноження на наступний рік, самці — ще за рік.

Мігрує невеликими зграями, іноді, спільно з іншими видами чапель.

Головний раціон чапель — риба, проте не нехтують й іншими водяними істотами. Чаплі нерухомо вичікують здобич, а потім різким рухом вихоплюють її з води. Добова потреба у рибі — 300—500 г.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Заповідник Розточчя. www.facebook.com (uk). Процитовано 2019-07-02. 
  2. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.

Література[ред. | ред. код]