Чарвакське водосховище

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Lac Tcharvak.jpg

Чарвакської водосховищеводосховище, розташоване в Бостанликскому районі Ташкентської області Узбекистану, на півночі області. Воно знаходиться на річці Чирчик трохи нижче за течією місця злиття річок Пскем і Чаткал між відрогами Угамський і Чаткальского хребтів західного Тянь-Шаню.

Водосховище утворене кам'яно-насипною дамбою Чарвакської ГЕС заввишки 168 метрів. Об'єм водосховища становить приблизно 2 куб. км. Площа водної поверхні водосховища становить понад 37 км ², довжина берегової лінії близько ста кілометрів. Рівень водосховища значно знижується в літній період часу, оскільки його вода використовується для завдань іригації і поливного землеробства в долині Чирчика.

У водосховищі водяться такі риби як сазан, марінка, форель, сиг, пелядь.

Краєзнавчі відомості[ред.ред. код]

На березі водосховища розташовані численні пансіонати, зони відпочинку та дитячі літні спортивно-оздоровчі табори. Навколо Чарвакської водосховища проходить кільцева автодорога, що з'єднує населені пункти, розташовані на його березі.

Недалеко від місця впадання у водосховище річки Коксу розташоване селище Бричмулла (Бурчмулла), який здобув широку популярність завдяки популярній пісні Сергія Нікітіна на вірші Дмитра Сухарєва «Бричмулла». Також на березі водосховища розташовуються такі селища як Богустан (Богістон), Янгикурган, Юсупхона, Сиджак і некотороя інші.

У районі Чарвакської водосховища в Бостанликском районі Ташкентської області розташована велика кількість найдавніших на території Узбекистану історичних та археологічних пам'яток. Зокрема, недалеко від водосховища на річці Пальтау, що є правою притокою річки Чаткал, знаходиться знаменита стоянка первісних людей.

Також цікавим історичним місцем, розташованим на березі водосховища, є селище Богістон, який є батьківщиною двох видатних людей свого часу. Це шейх Ховенді ат-Тахурі (Шейхантаур), що народився тут у 13-му столітті, чий мавзолей в Ташкенті є однією з основних історико-архітектурних пам'яток міста, і шейх Убайдулла Ахрор - далекий нащадок шейха Ховенді ат-Тахурі (Шейхантаур'а), по материнській лінії; Убайдулла Ахрор був великим майстром суфізму і керівником мусульманського духовенства регіону в XV столітті.