Часодії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Часодії»
Автор Наталія Щерба
Назва мовою оригіналу Часодеи
Дизайн обкладинки Ольга Закис
Країна Росія Росія
Мова Росія російська
Серія Росія Часодеи
Україна Часодії
Жанр підлітковий пригодницький фентезі роман
Видавництво Росія Росмен
Україна Видавничий дім "Школа"
Видано 20112014
Видано українською 20142015
Перекладач(і) Україна Наталія Косенко
Сторінок

1 том Росія 368 стор. Україна 352 стор.
2 том Росія 400 стор. Україна 384 стор.
3 том Росія 400 стор. Україна 384 стор.
4 том Росія 416 стор. Україна 384 стор.
5 том Росія 414 стор. Україна 384 стор.

6 том Росія 400 стор. Україна 448 стор.
Тираж

1 том Росія 50000 Україна 3000
2 том Росія ----- Україна ----
3 том Росія ----- Україна 3000
4 том Росія 20000 Україна 3000
5 том Росія 30000 Україна 3000

6 том Росія 45000 Україна 3000
ISBN

1 том
Росія 978-5-353-05333-0
Україна 978-966-429-210-5
2 том
Росія 978-5-353-05547-1
Україна 978-966-429-211-2
3 том
Росія 978-5-353-05784-0
Україна 978-966-429-219-8
4 том
Росія 978-5-353-05956-1
Україна 978-966-429-220-4
5 том
Росія 978-5-353-06572-2
Україна 978-966-429-265-5

6 том
Росія 978-5-353-07092-4
Україна 978-966-429-290-7

Часодії — серія книг письменниці Наталії Щерби, написана в жанрі підліткової фантастики. Головною героїнею серії є юна часівниця Василина Огнєва, що потрапила в особливий світ, де всі вміють керувати часом. Перша книга, «Часовий ключ», вийшла в 2011 році накладом 50 тисяч примірників після перемоги Наталії Щерби в конкурсі видавництва «Росмен» «Нова дитяча книга». На момент конкурсу назва книги була «Часовий ключ для Василини»[1]. «Часовий ключ» посів 2-е місце в номінації «Найкращий цикл, серіал і роман з продовженням» на російському фестивалі фантастики «Зоряний міст» (рос. Звёздный мост) у 2011 році[2] і в тому ж році отримав премію «Аліса» за найкращий дитячо-юнацьке твір у фантастиці на російському РосКоні[3]. Наталія Щерба неодноразово заявляла, що в серії планується рівно шість книг. Спочатку було випущено три книги, а потім ще три, раз в рік. Шосту і останню книгу було видано у 2015 році.

Книги[ред. | ред. код]

Часовий ключ[ред. | ред. код]

Дванадцятирічна Василина Огнєва, яка жодного разу не бачила своїх рідних батьків, живе зі старенькою опікункою. Раптово приїжджає батько Василини і забирає її до себе. Батько багатий, живе у великому будинку, має особистого шофера і ще чотирьох дітей, крім Василини: старших двійнят, брата і сестру Норта і Дейлу, і двох молодших хлопчиків. Ніхто з великої родини не радий Василині: батько грубий з нею, а діти тероризують, б'ють. Одного разу вона стає свідком дивної події: до батька приїхали гості, покрутивши стрілки годинника в бібліотеці, проходять крізь стіну і зникають. Слідуючи за ними, Василина виявляється у великому замку і підслуховує розмову батька з духом, який керує часом. З'ясовується, що існує два світи, Остала — звичайна Земля, і Ефлара — ефемерна планета, світ чарівників-часодіїв, здатних чаклувати, використовуючи тимчасові парадокси і ймовірності. Часодії створили Ефлару, відокремивши її від Остали тимчасовим розривом, який неухильно скорочується, а це загрожує Ефларі знищенням: Остала є початковим світом, і може поглинути її. Часодії покладають великі надії на Пурпуровий Квіт, який розцвітає раз у тисячу років і здатний виконати будь-яке бажання. Передбачається, що можна використати це бажання для збільшення розриву між світами. Потрапити до Пурпурового Квіту можуть сім молодих часодіїв, що володіють сімома ключами, вставши на Часове Коло.

Василина разом з братами і сестрою проходить перевірку на рівень здатності до чародійства і показує вищий ступінь. З'ясовується, що саме цього і побоювалась вся сім'я: з вищим ступенем Василина має право на спадщину, яку батько планував залишити старшому синові Норту, і вносить плутанину в плани правителів часового світу. Батько незабаром придумує, як використовувати Василину в своїх цілях: змусивши дівчинку переміститися на Ефлару з допомогою Ніка, сина свого давнього ворога, часомайстра Костянтина Лазарева, батько Василини звинувачує Лазарева у викраденні дочки. Лазарев піддається еферу «старіння» і потрапляє під арешт.

Оскільки батько не збирається проводити для Василини часове посвячення, без якого вона не може часувати, вона тікає з батькового замку з приятелем Ніка — Фешем Драгоцієм і за допомогою Діани Фрезер, феї, відправляється в Чароділ — королівство фей, маючи намір попросити їх провести посвяту. При Посвяченні Василина отримує крила, виконання одного простого бажання (вона просить фей дати Ніку часовий дар, про який той дуже мріє) і два подарунки: від світлих фей — Рубіновий Ключ для Часового Кола, а від темних — кинджал(Залізний Зубок), з інкрустованими в його сталь сапфірами. Ключ у неї незабаром відбирають недруги: Норт і Марк Ляхтич, золотий ключник, змушуючи Василину передати його старшому братові. Але перед Василиною з'являється Чорна Королева, повелителька лютів (темних фей) і повідомляє їй, що кинджал, який їй подарували, — не що інше, як Чорний Ключ, найголовніший з ключів Годинного Кола. Василина поспішає до Вартового Кола, але потрапляє під «часову петлю» зроблену Оленою Мортиновою, яка мала намір вбити дівчинку. Під час бою, розкривається секрет народження Василини: її матір'ю є Біла Королева, а батько, Нортон Огнев — Дух, що робить Василину півдухом. Сам Огнєв рятує молодшу дочку від Олени, і вона встає в Часове Коло.

Книга закінчується тим, що Часове Коло починає обертатися, переміщаючись в часі.

Часове серце[ред. | ред. код]

Ключники потрапляють на Осталу, в спортивний табір «Вершина» і розшукують там великого духа Остали — Астрагора, главу ордену Драгоціїв, за сумісництвом він є дядьком Феша і Захарри (кузини Феша). Астрагор гарантує ключникам захист і допомогу в обмін на чашу Пурпурового Квіту. Однак Василина дізнається, що, перерізавши стебло квітки, вона постаріє або помре.

Ключники пірнають в часи лихоліть, щоб дістати предмети для обряду перерізання стебла Пурпурового Квіту. Василина під час своєї подорожі в часі на 1000 років назад зустрічає видатного часодія Ефларуса, який створив розрив між Ефларою і Осталою. Він пояснює Василині, що потрібно зробити часовий розрив на сто годин назад, і тоді Остала, як основна планета, буде обганяти Ефлару, а розрив збільшуватиметься. До того ж з Остали на Ефлару не зможуть переходити духи — вороги часодіїв, від яких ті втекли в окремий світ. Під час табірного походу в ліс, перед днем народження Василини, Феш вирішує зробити їй подарунок: заставку в часолисті, особистий куточок. Це виявляється затишна зелена долина з водоспадом в скелі. Там Феш вперше романтично цілує Василину. Потім, дізнавшись, що Василині загрожує небезпека після зрізання Пурпурового Квіту, Феш просить у свого дядька Астрагора дозволу взяти пораду у його гадального дзеркала. Астрагор дозволяє Фешу скористатися дзеркалом, але в обмін змушує його підписати кабальний договір. Феш зобов'язується служити Астрагору до повноліття, а потім надати йому право переселитися в своє молоде тіло. Феш таємно посилає Василині пораду гадального дзеркала анонімною запискою. Коли Пурпуровий Квіт нарешті розквітає, Василина перерізає його стебло. Потім, діючи згідно з порадою дзеркала, вона відкопує серед коренів квітки Кришталеве серце і розбиває його, бажаючи, щоб Ефлара пішла на сотню годин назад. Її бажання виконується. Астрагор, який лише для виду говорив, що йому потрібна чаша квітки, а насправді полював за Кришталевим серцем, відступає. Фея Діана була зачасована Ярисом, а Феш пішов до свого дядька. Що буде далі з Василиною та її друзями, ви дізнаєтесь у 3 частині циклу "Часодії

Часова вежа[ред. | ред. код]

Василина потрапила в Школу Світлочасу. Пройшовши лабіринт Тайноса, вона отримала найвищий рівень (дванадцятий), але директор школи Олена Мортинова спробувала відмовити їй в прийомі. Завдяки втручанню Астаріуса, вищого часодія Астрограду, Василина все-таки була прийнята, але на нульовий рівень. Її вчителем був містер Родіон Крафт, вчитель з третім часодійним ступенем. Василина успішно вчилася і отримувала у нього вищий бал.

Під час візиту в Рубіновий Шпиль, Василина хотіла викрасти стрілу Діани, щоб відправитися до фей і розчасувати її, але її випередив Феш. На час обшуку стрілу передали Данилу (їх спільному другові, який нелегально проживає в одній з веж на даху Лазора). На святі Листопада Василина зв'язалася з Чорною Королевою, і та допомогла їй дістатися до поля старочасів. Пройшовши складний і довгий шлях, дівчинка все-таки розчасувала Діану. Чорна Королева допомогла їй вибратися з поля старочасів — так називаються таємні землі, які перебувають у королівстві фей. За розчасування підопічної Біла Королева пропонувала Василині все, чого вона побажає — смарагди, сапфіри… Василина обрала рубіни, бо згадала, що вони потрібні Данилові для часольоту.

В кінці книги ключники знаходять Розколотий Замок. Марк і Норт забирають стрілу з Годинникової вежі, яка була потрібна Астрагору, а Василина, за підказкою Діани, стає на місце стріли і відмотувати час на годиннику назад, повернувши час у Розколотий Замок, відновивши його. Тепер годинникарі можуть почати досліджувати його.

В останній главі Астрагор призначає Марку і Фешу завдання: часове ім'я Василини в обмін на виконання будь-якого бажання. Юний Драгоцій розповідає все це Захаррі, яка пообіцяла допомогти йому, щоб б він не робив.

Часове ім'я[ред. | ред. код]

У книзі «Часове ім'я» продовжується оповідь про неймовірні та часто небезпечні пригоди володарки ЧорноКлюча Василини. Ці пригоди змішуються з шаленими переживаннями у її серці: чи буде коли небудь їхня родина разом ? Чи розв'яжуться нарешті непорозуміння з Фешем, її найближчим другом? У кого таки вселиться страшний дух Астрагор? Та крім того на тендітну юну дівчинку чекає участь у перегонах на зорепташці, пошуки Чорної Кімнати, падіння у жахливу ущелину Розколотого Замку, таємне проникнення в чужий замок, жорстоке покарання, здобуття часодійної речі у Чорній Кімнаті. Зустріч із Фешем на побаченні, і раптовий візит до них Нортона-старшого. Чим же закінчиться їхня зустріч, чи дізнається Феш розповідь про загибель його батьків?

Часограмма[ред. | ред. код]

Часодійний світ хвилюється: Астрагор, ворог ефларців, повернувся і жадає помсти. Нортон Огнєв кинув йому виклик, Василина хоче допомогти батькові. Разом з друзями вона намагається розгадати таємницю іржавого уламка, знайденого в Розколотому Замку, вчиться новому часодійству і відкриває для себе незвідані таємниці управління Часом. Ключників чекають небезпечні і захоплюючі пригоди, перші втрати, жорстока боротьба і зустріч зі справжнім злом. Василини доведеться зробити непростий вибір, розгадати найважливішу таємницю в її житті.

Чи впорається вона з неймовірною відповідальністю, яка раптом обрушилася на її юні плечі? Ви дізнаєтеся все це в п'ятій книзі циклу «Часодії».

Часова битва[ред. | ред. код]

У шостій книзі циклу «Часодії» на Василину й Феша чекають неймовірні випробування. Наближається фатальна мить — вирішальна битва за трон Часу. Зодче Коло збентежене: Василина Огнєва стала ученицею Астрагора, запеклого ворога всіх ефларських часівників, Феш Драгоцій безслідно зник, і невідомо, що очікує ключників у майбутньому. І тільки Астрагор упевнений у своїй долі та стрімко прямує до найголовнішої мети, залучаючи союзників і розбиваючи ворогів. Чи вдасться Василині врятувати свого друга? Яка доля судилася її батькові, Нортону Огнєву? Ким же насправді є Родіон Хардіус і які ще таємниці зберігає Розколотий замок? В останній книзі часодійної історії розкриються всі найважливіші секрети і ми нарешті дізнаємося, на чиєму боці сам Час.

Переклади українською[ред. | ред. код]

Цикл «Часодії» (переклад Наталки Косенко):

 • «Часовий ключ» (Школа, 2014)
 • «Часове серце» (Школа, 2014)
 • «Часова вежа» (Школа, 2014)
 • «Часове ім'я» (Школа, 2014)
 • «Часограма» (Школа, 2014)
 • «Часова битва» (Школа, 2015)

Додаткові видання до циклу «Часодії»:

 • «Часолист» (Школа, 2015)
 • Подарунковий комплект із сюрпризом. Часовий ключ. Часове серце. Часова вежа. Часове ім'я. Часограма. Часова битва (Школа, 2015)

Персонажі[ред. | ред. код]

Часодії[ред. | ред. код]

Огнєви[ред. | ред. код]

Герб Огнєвих — зламана золота стріла на чорному фоні[4]. Здавна проживають у замку Чорновод.

 • Нортон Огнєв (старший) — один зі старших учнів Астрагора, батько Василини, Дейла та Норта Огнєвих.
 • Василина Огнєва Щира дівчинка,має вищий ступінь часодійства,з друзями потрапляє в пригоди,закохана у Феша
 • Норт Огнєв (молодший)
 • Дейла Огнєва

Драгоції[ред. | ред. код]

Стародавній рід, якому раніше належала долина Драгоція, назва якої закладена в прізвище. Усі в роду Драгоціїв проходять відбір, аби навчатися в Астрагора. Проте за честь навчати синів та дочок роду (ордену) Драгоців у Духа Остали, один з них у роковий час мав за пророцтвом заплатити життям, віддавши його для омолодження Астрагора[5].

 • Астрагор — дядько Феша. Поcтійно шукає найкращого учня, і коли тому виповнюється 18 років — проводить обряд омолодження. У книзі «Часове серце» під іменем Миколи Васильовича Астрагорова обіймав місце директора спортивного табору.
 • Рок Драгоцій — найстарший учень Астрагора та його єдиний син. Двоюрідний брат Феша. Схожий статурою на батька, високий, худий, обличчя похмуре, з різкими рисами. Схожий на чаклуна з поганої казки. Густі темні брови, що майже зрослись на переніссі, довгий ніс з горбинкою, підборіддя виступає вперед.
 • Феш Драгоцій — ключник, що має срібний ключ від світлих фей. Сирота, виховувався дядьком Астрагором. Втратив батьків, будучи малим: мати підковзнулась та впала з балкону, а батько, показавши сину Кришталеве озеро, згодом також зник[5].
 • Захарра — сестра Феша. .Сам Феш закоханий у Василину. Любить печиво Жан-Жака.

Рет ДрагоційПримаро Драгоцій - таємничий брат Феша. Приязний до Василини. Його прородства зазвичай справджуються.
Фелікс Драгоцій

Інші[ред. | ред. код]

 • Ефларус — часодій, що створив Часовий розрив та розколотий замок.
 • Мандигор
 • Маркус Ляхтич
 • Маришка Резникова
 • Ярис Чаклош
 • Нік Лазарев
 • Олексій Рознєв
 • Олена Мортинова
 • Маар Броннер
 • Астаріус

Феї, фіри та люти[ред. | ред. код]

 • Біла Королева (Лісса, Білка) — рудоволоса, синьоока. Має дар виражати свій настрій за допомогою розсипу дорогоцінного каміння — зелених смарагдів (веселість), синього аквамарину (злість), діаманти (тривога, сум), пурпурні рубіни (лють, ненависть). Прийомна донька Чорної Королеви. Знайдена маленькою Чорною Королевою в лісі. Виростили її в Часодолі, а потім віддали до навчання з Огнєвим старшим до Астрагора, де Лісса стала однією з найкращих часодійок Остали. В Зміулані закохалась в Нортона, та заключила договір з Астрагором, поклявшись віддати йому свою першу дитину за дар каменів настрою, який дав змогу стати справжньою феєю. Пішла на це, аби стати гідною Нортона та довести Чорній королеві, що схожа на неї, що не дарма виховувалась як принцеса, достойна стати королевою. Віддала дитину Нортону на виховання на 12 років. Зачасована Оленою Мортиновою.
 • Чорна Королева — мати Нортона Огнєва — старшого. Має шрам на обличчі, залишений Нортоном під час сварки — битви, коли останній, надоумений Астрагором, вважав, що Чорна Королева підмовила Білу відмовитись від дитини заради свого статусу.
 • Діара — чорноволоса часівниця, наставниця Діани. Стала Перлинною Королевою після зачасування Лісси.
 • Діана Фрезер — володарка залізного ключа.

Люди[ред. | ред. код]

 • Вітька Жаба — легендарний персонаж спортивного табору «Вершина». Невгамовний витівник, на особистому рахунку якого чи не половина усіх витівок за час існування табору. Після того, як одного разу підпалив їдальню — його приїзд був під великим сумнівом. Своє прізвисько «Жаба» отримав після того, як підкинув вередливій медсестрі до каструлі, де мав бути суп, велику зелену бородавчасту жабу[5].
 • Ольга Михайлівна — тренер Василини з художньої гімнастики. Невисока, трохи повнувата жінка. Турботливо ставиться до Василини, вислуховувала її дитячі страхи, проблеми, цікавилась справами, допомагала робити уроки, коли дівчинка затримувалась на заняттях.
 • Марта Михайлівна — ростила Василину за гроші, а після переїхала до котеджу.

Географія Ефлари та Остали[ред. | ред. код]

Міста, замки, долини[ред. | ред. код]

 • Розколотий замок — побудований сімома найкращими майстрами з сімох частин землі. Матеріали були доставлені з різних часів та епох. Будувався на землі Духів. Після війни, коли була створена Ефлара, Ефларус переніс замок на нейтральні землі Часового розриву. Перенесення було не зовсім вдалим, замок почав зникати та з'являтися в іншому місці, чим викликав злість у Ефларуса, який зрештою розколов замок на дві частини. Хоча замок зник, в різних частинах Ефлари почали знаходити ключі від семи таємних кімнат.
 • Чорновод — замок сімейства Огнєвих. У Північній башті проживає Нортон старший, у Східній башті — Василина, у Південно-Східній — Норт молодший, Дейла живе у Південній, Північно-Східна — пустує, а Західна зветься Одинокою, і завжди пустує — вхід до неї перегороджають важкі залізні двері з часовим механізмом. Найвища башта замку — Годинникова, у ній знаходиться Головний годинник. Цей годинник є серцем замку, що охороняє Час. Годинник може спинитись лише під час остаточної гибелі замку. Коли у будинку царювала напружена атмосфера — годинник спішив, а коли сім'ї щось загрожувало — хід часу сповільнювався, циферблат чорнів та вкривався пилом[6]. У замку прислужують часто невидимі феї.
 • Рубіновий шпиль — найкращий з замків Ефлари. Оселя Олени Мортинової та її підопічних.
 • Повітряний замок

Тваринні види[ред. | ред. код]

 • Зорептаха (рос. луноптах) — дуже рідкісні птахи. Якщо виростити її до трьох місяців — вона запам'ятає свого господаря, і прилітатиме будь-якої миті по першому кличу. Зорептаха не боїться перешкод, може літати між світами, добре лазить по стінах високих замків. Вилуплюються з блідо-блакитних яєць з дрібними сріблистими краплинками, потребують тепла. Яйце треба зберігати в теплі, а коли воно покриється розсипом чорних тріщин — щоночі класти в тепле догораюче вугілля, аж поки не вилупиться.
 • Тонкоріг — тварина, схожа на коня. Білого кольору, має такий же ріг на маківці. Вона може літати крізь стіни та між світами.
 • Малевал — тварина, зовні схожа на тонкорога, відрізняється тим, що має чорне забарвлення і може, на відміну від тонкорогів тягнути карету.
 • Ящер-плазун, схожий на ящірку, але значно більших розмірів. Здатний перевозити на своїй спині людей. Ящери не прив'язуються до своїх господарів. Зовні вони здаються великими і неповороткими, але насправді ці плазуни дуже швидкі.

Часодійство[ред. | ред. код]

Часові ступені[ред. | ред. код]

Часодій керує часом за допомогою особливого дару, що вимірюється в часових ступенях. Часова ступінь — особиста жила часівника, не дар від природи, а показник сили духу часодія[5].

Існують чотири часові ступені:

Часова ступінь Потенціал та можливості часодія
Вищий ступінь Керує чотирма рівнями свободи: розумом, почуттями, діями, інтуїцією. Має почуття передбачення, можливість вірного вибору в безмежній кількості вірогідностей майбутнього та минулого.
Перша ступінь Включає силу почуттів, що дозволяє перетворювати бажання та прагнення у будь-що.
Друга ступінь Можливість підкорення Часу силою думки.
Третя ступінь Часівник керує часом за допомогою простого побажання.

Часолист дає змогу отримувати листи, радитися з друзями, «створити свій куточок на планеті», сховати там особисті речі.

Організації та об'єднання[ред. | ред. код]

Часове коло[ред. | ред. код]

Часівник Часівна ступінь Роль Ключ Опис ключа Де здобуто Примітки
Феш Драгоцій вищий ступінь Ключник Срібний ключ від світлих фей
Маркус Ляхтич перший ступінь Ключник Золотий ключ змагання темночасів
Маришка Резникова перший ступінь Ключник Кришталевий ключ змагання у школі світлочасів за пророцтвом має вказати Розколотий замок
Василина Огнєва вищий ступінь Ключник Чорноключ Чорний ключ створений Ефларусом, який вклав у ключ і таємницю. У лезі ключа є сильні часоводи подарунок темних фей Чорна Королева подарувала кинджал Стальний Зубок, що виявився Чорноключем
Рубіновий ключ подарунок Білої королеви
Нортон Огнєв перший ступінь Ключник подарував батько, змусивши Василину віддати його за пророцтвом Рубіновий ключ має розказати усі секрети
Діана Фрезер вищий ступінь Ключник Залізний ключ від Білої королеви
Ярис Чаклош перший ступінь Ключник Бронзовий ключ змагання школи темночасів
Маар Бронер перший ступінь Ключник після зачасування Яриса Чаклоша
Нік Лазарев третій ступінь Доглядач від часомайстрів
Дейла Огнєва другий ступінь Доглядач від часодіїв
Олексій Рознєв --- Доглядач від чорних фей (лютів)
Рок Драгоцій Таємний спостерігач (шпик)
Захарра Драгоцій Таємний спостерігач (шпик)

Орден Непростих[ред. | ред. код]

Часівники, які не бажають коритися законам РадоСвіту, та створюють власні закони[5].

Орден Дружби[ред. | ред. код]

Цей орден був заснований молодими ключниками, щоб вони разом змогли протестувати іншим і захищати своїх. Спочатку до нього ввійшли: Василина Огнєва, Феш Драгоцій, Захарра Драгоцій, Нік Лазарев, Діана Фрезер, Згодом до цього ордену приєднався Маар Броннер

РадоСвіт[ред. | ред. код]

Правлячий комітет Ефлари. Там засідають найшанованіші та наймогутніші часівники Ефлари. Головою РадоСвіту вважається Астаріус.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. I конкурс «Новая детская книга» 2009-2010 год. Росмэн. Архів оригіналу за 2013-05-17. Процитовано 2012-12-06. 
 2. «ЗВЕЗДНЫЙ МОСТ» - 2011 год. сайт фестиваля «Звёздный мост». 
 3. Итоги Роскона (пресс-релиз). РосКон. 2012-10-04. Архів оригіналу за 2013-05-17. Процитовано 2012-12-06. 
 4. Щерба, Наталя (2014). Часова вежа (українська). Харків: Видавнича група "Школа". с. 384. 
 5. а б в г д Щерба, Наталя (2014). Часове серце (українська). Харків: Видавнича група "Школа". с. 384. 
 6. Щерба, Наталя (2014). Часова вежа. Харків: Видавнича група "Школа". с. 384. ISBN 978-966-429-219-8. 

Посилання[ред. | ред. код]