Частухоцвіті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Частухоцвіті
Сусак
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Частухоцвіті (Alismatales)
R.Br. ex Bercht. & J.Presl
Родини

див. статтю

Вікісховище: Alismatales

Частухоцві́ті (Alismatales) — ряд однодольних рослин, що складається приблизно зі 165 родів в чотирнадцяти родинах. Вважаються найпримітивнішими однодольними квітковими рослинами, у зв'язку з чим деякі дослідники відносять їх до базальних представників класу дводольних.[1] Представники ряду мають обмежене господарське значення: бульби та кореневища деяких видів придатні для вживання в їжу, проте їх культивування обмежене. Лише види цього ряду змогли заново колонізувати дно моря, утворивши підводні луки морських трав.

Квіти стрілиці звичайної

Більшість родин містить трав'янисті рослини, що зазвичай зростають у водному середовищі. Квітки, як правило, зібрані в суцвіття. Стиглі насінини не містять ендосперма. Тапетум пиляків периплазмоїдальний з одноядерними клітинами, а зародки часто зелені і містять запасні речовини. У всіх представників, крім більшості наземних або епіфітних Araceae , в листкових піхвах є дрібні лусочки (внутрішньовагінальні лусочки, сквамули). Гінецей часто апокарпний, і формування ендосперму протікає по гелобіальному типу.[2]

Склад таксона

[ред. | ред. код]

Раніше до порядку частухоцвітих відносили тільки три родини (Alismataceae, Butomaceae і Limnocharitaceae(інші мови)), інші ж родини розглядали як належні до інших порядків, що призводило до поліфілетічним групам. У системі класифікації APG II(інші мови) всю групу родин поміщено в єдиний ряд.

Родину Petrosaviaceae також іноді відносять до цього порядку.

Ряд Arales був визнаний спорідненим ряду Частухоцвітих і тепер включений до його складу. Внаслідок цього злиття родина Ароїдних стала найчисленнішою в ряді, нараховуючи понад 3000 видів в 113 родах.[3] Інші разом узяті родини включають близько 500 видів.

Морські трави

[ред. | ред. код]
Chelonia mydas на морських луках з Thalassia testudinum(інші мови)

Лише рослини цього ряду повторно колонізували моря та океани, утворивши тка звані луки морських трав. Існує близько 60 видів в 12 родах повністю морських морських трав, які належать до чотирьох родин (Posidoniaceae, Zosteraceae, Hydrocharitaceae і Cymodoceaceae), всі в ряду Alismatales.[4]

Родини

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Harold Trevor Clifford, Peter Yeo. The Families of the Monocotyledons: Structure, Evolution, andTaxonomy. — 1985. — С. 296. — ISBN 3-540-13655-X.
  2. Ботаніка. Підручник для вузів: в 4 т = Lehrbuch der Botanik für Hochschulen Begründet von E. Strasburger, F.Noll / Под ред. А. К. Тимонина, І. І. Сидорової. — М., 2007. — Т. 3. — С. 429. — ISBN 978-5-7695-2746-3.
  3. [[https://web.archive.org/web/20160118071941/http://www.theplantlist.org/browse/A/Araceae/ Архівовано 18 січня 2016 у Wayback Machine.] Araceae on The Plant List]
  4. Sullivan, Brooke K.; Sherman, Timothy D.; Damare, Varada S.; Lilje, Osu; Gleason, Frank H. (1 жовтня 2013). Potential roles of Labyrinthula spp. in global seagrass population declines. Fungal Ecology (англ.). Т. 6, № 5. с. 328—338. doi:10.1016/j.funeco.2013.06.004. ISSN 1754-5048. Процитовано 29 жовтня 2021.