Чатир-Даг (гірський масив)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карта
Вид на Чатир-Даг з Алушти. 2015 р.
Вид на вершини Чатир-Дагу. Ангар-Бурун.
Південні схили Чатирдагу

Ча́тир-Даг (Чатирдаг) (рос. Чатыр-Даг, крим. Çatır Dağ) — платоподібний гірський масив у Головній гряді Кримських гір, складений вапняками з типовим карстовим рельєфом. Найвищий верх масиву — гора Еклізі-Бурун має висоту 1 527 м — на 18 м нижча за Роман-Кош і п'ята серед гір Криму.

Розрізняють Верхнє плато і Нижнє плато Чатир-Дагу.

Розрізняють Чатир-Даг-яйлу та гірський хребет Чатир-Даг.

На верхньому плато розташовано дві вершини: східна - Ангар-Бурун (1453 м) і західна - Еклізі-Бурун (1525 м, за іншими джерелами 1527 м). Довжина плоскогір'я з півночі на південь - 10 км, ширина із заходу на схід - близько 4 км.

Нижнє плато Чатир-Дага.

Інші гори: Кизил-Кая (738 м), Бал-Кая (802 м), Цукрова Голівка (1053), Казу-Кая (1108).

Загальна характеристика[ред.ред. код]

З 1980 року частину території Чатир-дагу оголошено заповідним урочищем «Яйла Чатирдага (Палат-Гора)». Рослинність тут дуже багата: на його яйлі росте більш ніж 500 видів рослин, зокрема такі рідкісні, як тис ягідний, троянда Чатир-Дагу, ендемічні жовтеці та інші. За кількістю ендеміків Чатир-Даг утримує першість серед яйл півострова: рослин, що зустрічаються тільки тут, налічується близько 60, 13 із них — реліктові.

Майже вся поверхня яйли всіяна карстовими воронками, що подекуди досягають розміру 250-ти метрів у діаметрі та 60 м глибини. У карстових порожнинах масиву утворюються своєрідні водозбірники. З них витікає багато десятків джерел, які живлять водами річки рівнинного Криму та Південного берега. Нижнє плато Чатир-Дага займає перше місце за кількістю карстових форм на 1км2 в Криму. На ньому налічується більше 1000 воронок від 5 до 60 м діаметром і глибиною до 60. Саме вони дають початок різноманітним підземним карстових порожнин - криниць, шахтам, печер. Вхід в печери можна знайти як на дні воронок, так і в скелястих бортах. На даний момент на території плато виявлено більше 140 печер. Завдяки цьому Чатир-Даг користується великою популярністю,

На нижньому плато (масив має два плато — верхнє й нижнє) багато дуже цікавих карстових печер із пишними сталактитовими та сталагмітовими прикрасами. Деякі з них, наприклад, печери «Мармурова» та «Еміне-Баїр-Хосар», обладнані для загального відвідування. Відомі також "дикі" печери Суук-Коба і Бінбаш-Коба.

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Корисні посилання[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]Панорама верхнього плато з нижнього