Чемпіонат світу з шахів серед жінок 1927

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Чемпіонат світу з шахів серед жінок 1927 — перший чемпіонат світу з шахів серед жінок. Відбувся 18-30 липня 1927 року в Лондоні під час першої шахової олімпіади серед чоловіків. Перемогу здобула Вера Менчик (Росія[1][2]).

Учасники[ред.ред. код]

У турнірі взяли участь 12 шахісток з 8 країн. Чотири шахістки представляли Англію, дві — Австрію, та по 1 — Росію, Швецію, Шотландію, Францію, Норвегію та Німеччину. Серед фаворитів були, зокрема: Вера Менчик — дворазова чемпіонка Великобританії серед дівчат до 21 року; чемпіонки Англії різних років Едіт Голловей, Аґнес Стівенсон і Едіт Прайс; учениця Ріхарда Реті, найкраща шахістка Австрії Паула Вольф-Кальмар; її співвітчизниця, призерка багатьох тодішніх жіночих турнірів Ґізела Гарум; чемпіонка Франції 1925 і 1927 Марі Жанн Фріґар[3].

Перебіг[ред.ред. код]

Зі самого початку лідерство захопила Вера Менчик. Після п'ятого туру на другому місці знаходилася англійка Едіт Мічелл, але в шостому турі вона програла партію Катаріні Бесков (Швеція) і надалі втратила ще кілька очок. Натомість шведська шахістка виграла всі наступні партії і фінішувала другою. Вера Менчик виграла всі 10 перших партій і ще до останнього туру забезпечила собі перше місце, тому в партії останнього туру проти Едіт Мічелл погодилась на нічию в рівній позиції. Доля 3-го місця вирішувалася в очній зустрічі між Едіт Голловей і Паулою Вольф-Кальмар. Перемогла австрійська шахістка.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Хоча тоді вже існував Союз Радянських Соціалістичних Республік, але Менчик, яка народилася в Росії і жила в Англії без британського громадянства, у низці турнірів середини 1920-х років була записана саме як представниця Росії
  2. Sport: Queen's Gambit (Time, August 12, 1929) (англ.)
  3. Mlle. Schwartzmann (blog.chess.com, 23.07.2008)

Посилання[ред.ред. код]

  • Быкова Е. И. Вера Менчик. — Москва: Физкультура и Спорт, 1957. — 176 с.
  • W. Litmanowicz, J. Giżycki, Szachy od A do Z, Warszawa, Sport i Turystyka, 1986, tom 1, ss. 698-699