Червень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Місяці року
Січень
Лютий
Березень
Квітень
Травень
Червень
Липень
Серпень
Вересень
Жовтень
Листопад
Грудень

Червень — шостий місяць року в григоріанському календарі (четвертий в староримському), він має 30 днів.

Червень — перший літній місяць. Це насамперед найдовші дні та найкоротші ночі, бо саме на червень припадає літнє сонцестояння[1].

Червень походить від слова «червець». Саме в цей час з'являється сокоживна комаха — кошеніль (червець). З неї в давнину добували червону фарбу, якою фарбували давньоруські стяги. Її також продавали сусіднім державам. Гниль цього черв'яка вважалася зціляючою, її навіть їли. До цього місяць звався: кресень, гедзень, червивий місяць, гнилець, ізок (коник).

За іншою версією, місяць називається червень, бо у цьому місяці ягоди червоніють. Ще одна версія — найкрасивіший місяць року — все цвіте, яскраве, сочне, красиве, «червоне». Звідси й назва «найкрасивішого» — «червоного» місяця — Червень.

Латиною червень Jūnius, що отримав свою назву на честь римської богині Юнони, дружини Юпітера.

Кліматична характеристика червня[ред.ред. код]

У червні в Україні середня температура повітря зростає на 3-4 °C порівняно з травнем і становить від 16-17 °C на північному заході до 19-20 °C на півдні і південному сході. Абсолютний мінімум температури у червні зафіксований у 1950 р. -1,9 °C в м. Олевську. Абсолютний максимум температури 39,6 °C спостерігався у 1934 р. в Сараті. Іноді червень буває найтеплішим місяцем року. Середня кількість опадів в південних областях і Криму становить 44-58 мм, в північних, східних та центральних областях 62-78 мм, на заході та на Закарпатті до 90-114 мм.

Свята у червні[ред.ред. код]

Професійні:

У літературі[ред.ред. код]

Проза[ред.ред. код]

Поезія[ред.ред. код]

Червень у вірші Вадима Крищенка «Літо»[2]:

«…На початку літа
По земному праву
Червоніють квіти,
Зеленіють трави…»

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]