Черви

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Черви
Зображення
Досліджується в vermeologyd
CMNS: Черви у Вікісховищі
Червиве яблуко — наслідок життєдіяльності личинки яблуневої плодожерки

Че́рви (лат. Vermes) — збірна (поліфілетична) група тварин, яка включає безхребетних з тонким видовженим тілом і м'якими покривами. Червами називають декілька типів тварин, а в побуті — ще й личинок багатьох комах (гусениць та ін.).

Таксономія

[ред. | ред. код]

Черви мали ранг типу у системі Карла Ліннея, де під цією назвою об'єднувалася більшість безхребетних, але вже скоро цей тип був розформований зоологами.

В сучасній українській біологічній термінології до червів належать такі типи тварин: плоскі черви, круглі черви та кільчасті черви.

З іншого боку, слово «черви» значно частіше трапляється в наукових назвах тварин в англійській та німецькій мовах (англ. worms та нім. Würmer).

Етимологія

[ред. | ред. код]

Слово че́рви нині вживається тільки в множині[1][2] (це зауважував ще Б. Д. Грінченко в своєму «Словарі»)[3], в однині використовується черв'як (розм. червак), утворене суфіксальним способом від архаїчного черв[4] (дав.-рус. чьрвь). Воно походить від прасл. ьr̥vь, яке витіснило раніше ьr̥mь (сліди його залишилися в похідних від однокореневого прикметника ьr̥mьnъ, «червлений»). Припускають, що заміна [m] на [v] сталася під впливом етимологічно спорідненого ьr̥viti (одне зі значень якого було «кишіти»)[5]. Синонімічні хроба́к, роба́к[6][7] походять від прасл. *xrobakъ, утвореного від *xrobati («гризти з хрускотом, хрускотіти»)[5].

Латинське слово для позначення черв'яка — vermis — походить, скоріше за все, від пра-і.є. *wr̥mis («черв'як», звідки також і прасл. *vьr̥m-, заст. укр. верм'яний)[8], утвореного, можливо, від *wer- («повертати», «вертіти»), звідки також лат. verto.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Черви // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Черви // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  3. Черв // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  4. Черв // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  5. а б Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
  6. Хробак // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  7. Робак // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  8. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 632 с.

Посилання

[ред. | ред. код]