Червона і синя таблетки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Червона і синя таблетки

Червона таблетка і її протилежність, синя таблетка — популярні символи вибору між болісною правдою реальності (червона таблетка) і блаженною невідомістю ілюзії (синя).

Ці терміни, популяризовані у культурі наукової фантастики, походять від фільму «Матриця» (1999). Головному персонажу фільму, Нео, пропонують вибір між червоною і синьою таблеткою. Синя таблетка дозволить залишитися у штучно створеній реальності Матриці, тобто жити «невідомістю ілюзії», тоді як червона таблетка призведе до втечі з Матриці у реальний світ, тобто в «правдиву реальність», попри те, що це жорсткіше, складніше життя.

Походження[ред. | ред. код]

«Матриця» має відсилання на історичні міфи і філософію, на гностицизм, екзистенціалізм, нігілізм[1][2]. Передумови фільму походять від Платонової алегорії про печеру[3][4], скептицизму та злих духів Рене Декарта[5][6], уявлень Канта про феномен та ноумен, Чжуан-цзи про метелика, концепції імітації дійсності та подумкового експерименту «мозок у колбі»[7][8].

Матриця[ред. | ред. код]

У Матриці до Нео (Кіану Рівз) доходять чутки про Матрицю і таємничого чоловіка на ім'я Морфей. Нео проводить ночі за комп'ютером, намагаючись дізнатися секрет Матриці і те, чим вона є. Врешті інший хакер, Триніті (Керрі-Енн Мосс), знайомить Нео з Морфеєм.

Морфей (Лоуренс Фішборн) пояснює Нео, що Матриця є ілюзорним світом, створеним, щоб перешкодити людям дізнатися, що вони є рабами зовнішнього впливу. Тримаючи у кожній руці по капсулі, він описує Нео вибір, що перед ним постає.

Синя таблетка дозволить залишитися у штучній реальності Матриці, червона ж слугує для визначення розташування тіла людини в реальному світі і «від'єднання» її від Матриці. Вибір між синьою і червоною таблетками незворотний.

Нео обирає червону таблетку і прокидається у реальному світі, і там його викидає з наповненої рідиною камери, де він лежав непритомний. Після порятунку й одужання на кораблі Морфея, Морфей показує Нео справжню природу Матриці: деталізовану симуляцію Землі наприкінці 20 століття (рік дії не вказано точно, але це приблизно двісті років по тому). Її створено, щоб утримувати розум людей у покорі, тоді як їхні тіла зберігають на величезних електростанціях, де тепло та біоенергія використовуються машинами, що поневолили людей.

Гедель, Ешер, Бах[ред. | ред. код]

Дуглас Гофстедтер у книзі «Гедель, Ешер, Бах» (1979) вводить двох персонажів, що занурюються і виходять з двовимірного світу гравюр Ешера, п'ючи для цього з синього та червоного флаконів[9]. Гофстедтер згадує про великий вплив Льюїса Керолла на цю книгу, флакони «увійти» і «вийти» є аналогією зілля «випий мене» і тістечка «з'їж мене» в «Аліса в Країні чудес», які її зменшували і збільшували. Матриця дуже чітко посилається на «Алісу в Країні чудес» фразами «білий кролик» та «вниз по кролячій норі».

Згадати все[ред. | ред. код]

У фільмі «Згадати все» (1990) червону таблетку пропонують персонажеві Арнольда Шварцеггера, Дугласу Квейду: «це символ — твого бажання повернутися до реальності»[10][11]. Синьої таблетки у фільмі немає, а сюжет розгортається довкола невідомості, чи Квейд у сні, чи в реальному світі. Однак таблетку йому пропонують з твердженням, що Квейд таки снить, а таблетка поверне його до реальності, звучать слова «у своєму сні ти заснеш».

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Philosophers Draw On a Film Drawing On Philosophers. The New York Times. 24 травня 2003. Архів оригіналу за 2 вересня 2021. Процитовано 26 вересня 2021.  (англ.)
 2. «Journal of Religion & Film: Wake Up! Gnosticism and Buddhism in The Matrix by Frances Flannery-Daily and Rachel Wagner» Архівовано 3 березня 2016 у Wayback Machine.. unomaha.edu.
 3. Glenn Yeffeth (11 March 2003).
 4. «You Won't Know the Difference So You Can't Make the Choice». philosophynow.org.
 5. Dan O'Brien (4 December 2006).
 6. «Skepticism». stanford.edu.
 7. «“Brain in a Vat” Argument, The — Internet Encyclopedia of Philosophy». utm.edu.
 8. ENR // AgencyND // University of Notre Dame.
 9. Douglas R. Hofstadter (2000).
 10. Total Recall — final script Архівовано 17 квітня 2014 у Wayback Machine., SciFiScripts.com.
 11. Dr. Edgemar's Pill Архівовано 24 червня 2013 у Wayback Machine., Total Recall (1990), MovieClips.com.