Червоно-синій стілець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Червоно-синій стілець»
Rietveld chair 1b.jpg
Rood-blauwe stoel
Творець: Герріт Рітвельд
Час створення: 1918
Матеріал: лаковане дерево
Зберігається: Нью-Йорк (США)
Музей: Музей сучасного мистецтва
CMNS: «Червоно-синій стілець» у Вікісховищі

«Черво́но-си́ній стіле́ць» (нід. Rood-blauwe stoel) — твір нідерландського архітектора і дизайнера Герріта Рітвельда. Стілець був сконструйований у 1918 році, тобто приблизно в той час, коли митець увійшов до складу арт-групи «Стиль» (нід. De Stijl), і став одним з програмних творів для винайденого «стилістами» мистецьвого напрямку неопластицизм. У теперішній час «червоно-синій стілець» експонується в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку (США).

Червоно-синій стілець має всі елементи, які притаманні для творів митців-членів художньої групи «Стиль»: стандартна колірна палітра, геометричні фігури як основа композиції, поєднання яскраво виражених горизонтальних і вертикальних площин. Свою характерну колірну гаму стілець набув у 1923 році, коли Рітвельд під впливом картин Піта Мондріана пофарбував його в «основні кольори»: червоне, жовте, синє і чорне[1].

Фотографія із творінням Рітвельда була опублікована у часописі групи «Стиль», згодом витвір дизайнера експонувався на виставках, організованих Баугаузом, і мав великий успіх[2].

Рітвельд відкинув усталену думку, що предмети меблів мають бути м'якими, щоб ніби поглинати того, хто ними користується. За словами мистецтвознавця Пола Овері, одна з функцій стільців, створених Рітвельдом, не давати людині розслабитися, змусити її завжди бути насторожі[3].

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]