Чермно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Чермно — село знаходиться у Томашовському повіті (Люблінського воєводства) (Польщі), в сільсько-міській гміні Тишовце, над річкою Гужва[ru]. На території Чермно було одне з найбільших ранньосередньовічних городищ — місто Червен.

Історія[ред.ред. код]

Територія міст Червенських на сучасній мапі

У V–VI століттях в цих землях постали зачатки державності, яку творили племена бужан. З початку XIX ст. Чермно ототожнюється з м. Червен, столицею міст Червенських, що лежать нині у польсько-українському прикордонні. Згадується вперше у 981 р., коли князь руський Володимир відібрав його у ляхів. Але 1018 польський князь Болеслав І Хоробрий їх знову відвоював (до 1031 року).


Від 1031 Ярослав і Мстислав Володимировичі остаточно приєднали Ч. Г. до Київської Руси. У 11—12 вв. Ч. Г. входили до Волинського князівства, а в 13—14 вв. до Галицько-Волинської держави (на початку 13 ст. становили короткий час княжий уділ). У середині 13 ст. Ч. Г. зруйнували татари, і вони занепали. У другій половині 14 ст. територія Ч. Г. була захоплена Польщею і Великим князівством Литовським.

Теперішній час[ред.ред. код]

У науковій літературі проблема локалізації м. Червеня (а тим самим й інших Ч. Г.) була предметом багатьох гіпотез: над Дністром — Червоногород, біля Холма (Чернеїв) і остаточно за результатами археологічних досліджень, які проводили у 1950-1960-х рр., м. Червен локалізується на території сучасного с. Чермно у Томашовському повіті (Люблінського воєводства) (Польщі).

На площі біля 100 га відкрито: городище, зміцнені водонепроникні гідроперегородки, відкриті поселення, а також 3 кладовища. Поселення займало обидва береги Гужви, сполучення між, якими уможливлював дерев'яний міст. Археологічні дослідження довели крім того, що місто пережило татарське нашестя 1240 р.[1] За розміром городище можна співвіднести з такими значними ранньосередньовічними містами як Познань чи Гнєзно.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]