Чернь червонодзьоба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чернь червонодзьоба
Самець
Самець
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Gruiformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Рід: Червонодзьоба чернь (Netta)
Вид: Чернь червонодзьоба
Netta rufina
(Pallas, 1773)
Ареал червонодзьобої черні      Гніздування      Осіле проживання      Зимування
Ареал червонодзьобої черні      Гніздування      Осіле проживання      Зимування
Посилання
Вікісховище: Netta rufina
Віківиди: Netta rufina
EOL: 45513548
ITIS: 175234
МСОП: 22680348
NCBI: 30387
Fossilworks: 369007

Чернь червонодзьоба[2] (Netta rufina) — середнього розміру ниркова качка родини качкових. Один із 3-х видів роду червонодзьоба чернь, єдиний вид цього роду в фауні України. В Україні гніздовий, перелітний, зимуючий вид.

Опис[ред. | ред. код]

Самиця

Розміром з крижня. Статевий диморфізм виражений добре. Самець у шлюбному вбранні досить красивий. Голова і верхня частина шиї каштаново-руді; пера лоба, тім'я і потилиці настовбурчені, що зорово збільшує розмір голови; нижня частина шиї, поперек, воло, груди, центр черева, надхвістя і підхвістя чорні; спина, плечі і верхні покривні пера крил світло-бурі; передній край крил і боки тулуба білі; першорядні пера крил білуваті, з бурою верхівкою, другорядні — білі, з бурувато-сірою верхівкою; хвіст темно-сірий; дзьоб, ноги і райдужна оболонка ока яскраво-червоні. У позашлюбному вбранні самець подібний до дорослої самки, але дзьоб залишається червоним. Доросла самка бура; вуздечко, горло, щоки і верхня частина шиї сіруваті; дзьоб бурий, з червонуватою смугою на кінці; райдужна оболонка ока червонувато-коричнева. Молодий птах подібний до дорослої самки, але райдужна оболонка ока жовтувато-коричнева. Довжина тіла: 530—570 мм. Маса тіла самця: 1—1,55 кг, самки: 0,88—1,32 кг.

З води злітає важко, відштовхуючись ногами. Політ швидкий.

Звуки —— у самця навесні своєрідний неголосний свист, у самки − голосне тріскуче «кіорр-кіорр-кіорр».

Ареал виду та його поширення в Україні[ред. | ред. код]

Гніздовий ареал простягається від Піренейського півострова до Центральної Азії.

В Україні рідкісний гніздовий птах степової смуги приморських районів Азово-Чорноморського регіону. Найстабільніші гніздові осередки знаходяться в нижній течії Дунаю, на Сиваші, озерах Нижнього Дністра. Залітний в інших регіонах[3].

Чисельність і причини її зміни[ред. | ред. код]

Чисельність в Європі становить 27—59 тис. пар.[4] У більшості місць свого ареалу червонодзьоба чернь є досить звичайним видом, а місцями − численним. Українська гніздова популяція коливається в межах 150—550 пар і на сьогодні має тенденцію до зниження. Основна причина − трансформація гніздових біотопів: забудова берегів, створення гідротехнічних споруд у річкових дельтах, прокладання дамб та транспортних комунікацій, осушення водно-болотних угідь.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Пара
Яйця черні червонодзьобої - Тулузький музей

На більшій частині ареалу перелітний птах. Навесні зазвичай прилітає у середині квітня − першій половині травня. Гніздиться в біотопах, зарослих очеретом і рогозом: на затоках, озерах, каналах, старицях і риборозплідних ставках. Великих озер уникає, так само, як і солоних водойм. В кладці 6–14 яєць. Самка насиджує кладку 26–28 днів, пташенята виводкового типу, молоді піднімаються на крило на 45–55 день. Характер линяння у червонодзьобої черні подібний до такого у інших качок. Спочатку линяють самці, які збираються у зграї та тримаються відкритих плесів на озерах. Пізніше линяють самки при виводках. Характерні міграції самців до місць линяння, що розташовані на значній відстані від гніздових територій. За характером живлення — фітофаг, споживає водяні рослини (Chara, Ceratophyllus, Zostera).

Охорона[ред. | ред. код]

Включено до Червоної книги України (1994, 2009) (статус − рідкісний), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІІ) конвенцій, угоди AEWA. В Україні охороняється в Дунайському та Чорноморському біосферному заповідниках і Кримському природному заповіднику. Рекомендоване збереження природної структури гніздових біотопів, запобігання їх осушенню, регулювання рекреаційного навантаження, мисливства та рибальства в місцях гніздування виду.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Netta rufina: інформація на сайті МСОП (версія 2020.3) (англ.) 10 березня 2021
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. На Тернопільщині помітили рідкісаного птаха. ternopil.name (укр.). Архів оригіналу за 28 квітня 2021. Процитовано 28 квітня 2021.
  4. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).

Посилання[ред. | ред. код]

  • Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України. — Київ, 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.
  • Сеник М. А., Гнатина О. С., Горбань І. М. Чернь червонодзоба // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. — К. : Глобалконсалтинг, 2009. — С. 411. — ISBN 978-966-7059-0-7.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Лисенко В. І. Чапля жовта // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. — К. : Глобалконсалтинг, 2009. — С. 402. — ISBN 978-966-7059-0-7.