Чернівецький район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чернівецький район
адміністративно-територіальна одиниця
Розташування району
Район на карті Чернівецька область
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область: Чернівецька область
Код КАТОТТГ: UA73060000000061247
Утворений: 19 липня 2020
Населення: 648 643 (01.01.2022)[1]
Площа: 4 126,3 км²
Населені пункти та ради
Районний центр: Чернівці
Міські ради: 6
Селищні ради: 4
Сільські ради: 23
Громади: 33
Районна влада
Голова ради: Руслан Домніцак
Голова РДА: Дмитро Козарійчук
Мапа
Мапа

Чернівецький район у Вікісховищі

Чернівецький район — один із трьох районів у Чернівецькій області України. Адміністративний центр — місто Чернівці. Чернівецький район утворено 19 липня 2020 року згідно із Постановою Верховної Ради України № 807-IX від 17 липня 2020 року в рамках Адміністративно-територіальної реформи в Україні[2]. Площа — 4126,3 км²[3] (50,6% від площі області), населення — 648,6 тис. осіб (1 січня 2022). Перші вибори Чернівецької районної ради відбулися 25 жовтня 2020 року[4].

Адміністративний устрій

[ред. | ред. код]

У складі району території 33 територіальних громад, з яких 6 міських, 4 селищні і 23 сільські, затверджених Кабінетом Міністрів України[5][6].

Проект символіки району

[ред. | ред. код]

Цивільний прапор – це полотно прямокутної форми з співвідношенням ширини до довжини a : b = 2 : 3 . На полотні зображено дві горизонтальні рівновеликі смуги c = ½ a . Верхня смуга синього кольору, що символізує вірність, чесність, шляхетність, лицарські чесноти, бездоганність. Нижня смуга, червоного кольору — великодушність, мужність, відвагу, сміливість. По кольорової гаммі, формі та стилістики прапор відтворює традиційні кольори історичного прапора та герба Буковини. Також співвідношення повторює співвідношення державного прапора України.

Державний прапор- це цивільний прапор з малим гербом в центі. Цивільний прапор та Державний прапор рівнозначні. Прапор із гербом зазвичай використовують державні органи влади.

Для особливих випадків прийняти церемоніальний прапор району.

Церемоніальний прапор – це цивільний прапор доповнений декоративними елементами. В центрі прапора великий герб району. По краям прапора золота (жовта) бахрома, а на вільних кутах 2 кісті.

Вище прапора по древку розташовано дві стрічки, з золотою (жовтою) окантовкою; шириною 1/10 від ширини прапора. Одна довжиною рівною довжини прапора (синьо-жовтого кольрів, у кольрі укрїнського прапору), інша довжиною рівної ширини (зеленого кольру узята з прапору Чернівецької області - зеленого краю Буковина. На стрічку у майбутньому у разі нагородження району або районну Раду, будуть прикріплюватися нагороди (ордена, медалі, тощо). На вільних кінцях стрічок кісті.

Для різних неофіційних заходах допускається використування прапора з логотипом району.

Кольрова гамма

колір RGB CMYK
червоний 235; 0; 0; 0%, 100%, 100%, 8%
синій 0; 43; 85; 100%, 49%, 0%, 67%
жовтий 255; 222; 27; 0%, 13%, 89%, 0%
зелений 0; 17; 18; 100%, 0%, 85%, 54%
чорний 0; 0; 0; 100%, 100%, 0%, 100%
білий 255; 255; 255; 0%, 0%, 0%, 0%,

Малий герб – це щит розтинний навпіл (поділений вертикально) на дві частини. Ліва частина (з точки зору геральдики – права частина) щита синього кольору – що символізує вірність, чесність, шляхетність, лицарські чесноти, бездоганність. Права частина (з точки зору геральдики – ліва частина) червоного кольору –  що символізує великодушність, мужність, відвагу, сміливість.

В центрі щита голова в анфас тура (дикого бика) чорного кольору з червоним язиком – як символ праці, терпіння та родючості. Над головою між рогами та з обох боків 3 шістікутні зіркі золотого (жовті) кольору. Над щитом закрита корона великого герцога – як дань історії, що в минулому Буковина була піднята у 1849 до статусу великого герцогства.

Так само в менш офіційних випадках малий герб може використовиватись без порушеня закону про символику щит без корони, а також в графичному чорно-білому зображенні (із дотриманням норм гералдики та вексилології).

Великій герб – щит малого герба (без корони). Навколо щита золотий (жовтий) вінок із букових гілок, з'єднаних синьо-червоною стрічкою, що відтворює барви прапора Чернівецького району.  Бук для Буковини характерний символ. (Як для словаков липа чи для канадцев клен; як на сучасному гербі області).

Оскільки територія району не співпадає повністю з територію історичної Буковини, то великий герб доповнений з щитами гербів інших історичних земель.

А саме:

⦁ З лівого боку (з правого боку, з точки зору геральдики) щит малого герба м. Чернівці. Герб міста складається з геральдичного щита, на якому розміщена відкрита мурована брама з сімома зубцами. Над ними, в два ряди, вісім (по чотири в ряд) вмурованих каменів; посеред відкритої брами розміщено державний герб України — фігуральний тризуб. Під брамою дві перехрещені лаврові гілкі, перев'язані жовто-синіми стрічками. Як символ міста яке дало назву району та області, а також як історичного, культурного, економічного, політичного та адміністративного центру  (як і на сучасному гербі області). Також, додатково як символ що до складу області входить лише північна (чернівецька) частина Буковини, на відміну від південної (сучавскої) частини.

⦁ З правого боку (з лівого боку, з точки зору геральдики) щит малого герба м. Хотин. Герб являє собою червоно-лазуровий щит іспанської форми. В центрі щита розташовано срібне зображення фортеці з трьома вежами. На середній вежі знаходиться золотий півмісяць, на двох інших –  білі бунчуки. Над фортецею знаходяться дві перехрещені шаблі, над ними – золотий хрест. Що символізує  громади району з півночі Бессарабії – Хотинщину.

⦁ З лівого боку ближче до середини (з правого боку, з точки зору геральдики) щит зеленого кольору з срібним (білим) соколом (як на сучасному прапорі та гербі області. За його основу взято геральдичне зображення сокола, знайдене при археологічних розкопках в урочищі Замчище Заставнівського району, на правому березі Дністра. Цей сокіл засвідчує, що наш край в ХІІ—ХІІІ ст. був частиною Шипінскої землі як частина давньоруського Галицкого князівства. Загалом у геральдиці сокіл символізує красу, хоробрість, розум.

⦁ З правого боку ближче до середини (з лівого боку, з точки зору геральдики) щит м. Герца (мал. 15). Щит, у червонному полі срібна ліва перев'язь, обтяжена двома чорними кадуцеями. Як символ округа (цинута) Герца, території що в історико-культурному плані ніколи не була в складі ні Буковини, ані Бессарабії.

Вся композиція розташована на мантії (плащі) червоно-пурпурового кольору ззовні, а з внутрішнього боку з горностаєвого хутра. На верху золота герцогська корона٭.

٭Корона як дань історичному минулому присутня на гербах держав з республіканською формою правління (Фінляндія, Польща, Чехія, Угорщина, Болгарія, Сербія, Чорногорія, Хорватія, Австрія, Україна, Грузія, герби австрійський та німецьких земель).

Нижче корони над геральдічним щитом малого герба району щит синього кольру із золотою (жовтою) окантовкою та золотим (жовтим) тизубом. Як символ входження району до складу України.

Середний Герб - це спрощенна форма великого герба району що складаеться з малого герба, мантії (плащі) червоно-пурпурового кольору ззовні, а з внутрішнього боку з горностаєвого хутра та корони.

Офіційний логотип. В сучасном світі багато регіонів світу мають офіційний логотип (регіони і департаменти Франції, польскі воєводства). Зазвичай логотип використовується в в напівофіційному середовіщі, в масс-медіа, інтернет просторі, в молодіжному середовіщі, форумах, комерційних проектах. Тому пропоную свій погляд у яскравому зображені  та більш стриманно.

Всі щити (основний та додаткові) іспанського типу.  Іспанський щит — у геральдиці один із основних типів геральдичного щита. Має прямокутну форму, заокруглений знизу. Відомий з ХІІ століття. Найраніше використовувався у християнських країнах Піренейського півострова, який тоді називався Іспанією. У XIV—XVII століттях вживався за межами півострова, зокрема в Фландрії, Німеччині, Італії, Угорщині, Польщі (Речі Посполитій). Одна із найпоширеніших форм щита в новітній українській геральдиці.

Кольрова гамма

колір RGB CMYK
червоний 235; 0; 0; 0%, 100%, 100%, 8%
синій 0; 43; 85; 100%, 49%, 0%, 67%
жовтий 255; 222; 27; 0%, 13%, 89%, 0%
зелений 0; 17; 18; 100%, 0%, 85%, 54%
чорний 0; 0; 0; 100%, 100%, 0%, 100%
білий 255; 255; 255; 0%, 0%, 0%, 0%,

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2022 року (PDF)
  2. Постанова Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів»
  3. Автор. Чернівецька область - Райони. decentralization.gov.ua. Архів оригіналу за 23 січня 2021. Процитовано 16 січня 2021.
  4. Центральна виборча комісія. Місцеві вибори 2020. Територіальні виборчі комісії. Перелік виборчих комісій. Чернівецька область. Чернівецька районна територіальна виборча комісія Чернівецької області. Архів оригіналу за 21 квітня 2021. Процитовано 21 квітня 2021.
  5. Кабінет Міністрів України - Про затвердження перспективного плану формування територій громад Чернівецької області. www.kmu.gov.ua (ua) . Архів оригіналу за 22 січня 2021. Процитовано 16 січня 2021.
  6. Автор. Чернівецька область - Громади. decentralization.gov.ua. Архів оригіналу за 22 січня 2021. Процитовано 16 січня 2021.


Коломийський район
(Івано-Франківська область)
Чортківський район
(Тернопільська область)
Вижницький район Дністровський район
Румунія Румунія Румунія Румунія