Чернігівська обласна премія імені Михайла Коцюбинського

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чернігівська обласна премія імені Михайла Коцюбинського — щорічно відзначає авторів літературних, мистецьких та наукових досягнень, пов'язаних з Чернігівщиною.

Премію засновано з метою вшанування пам'яті класика української літератури Михайла Коцюбинського, який тривалий час жив і працював у місті Чернігові, та похований тут.

Номінації і винагорода[ред. | ред. код]

Премія призначається у номінаціях: «Поезія», «Проза», «Народознавство», «Декоративне та образотворче мистецтво», «Театральне та музичне мистецтво» — у кожній.

Кожен лауреат отримує диплом, пам'ятну медаль із зображенням Михайла Коцюбинського та грошову винагороду у сумі п'ять тисяч гривень.

Вручення премії традиційно відбувається в день народження Михайла Коцюбинського 17 вересня на території Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. М. Коцюбинського.

Історія[ред. | ред. код]

Започаткована в 1992 з ініціативи Чернігівської обласної організації Спілки письменників України, Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. М. Коцюбинського та Чернігівського відділення Фонду культури.

Процедура присудження[ред. | ред. код]

Склад комісії з присудження премії затверджує голова обласної державної адміністрації.

Висування кандидатів здійснюють державні установи, заклади культури, освіти, науки, творчі спілки щорічно з 1 березня по 31 травня.

Список кандидатів на здобуття премії визначається у першій декаді червня Після затвердження списку до 1 серпня триває висвітлення та обговорення творчих здобутків кандидатів на здобуття Премії у засобах масової інформації.

З 1 по 25 серпня комісія затверджує кандидатури на здобуття премії, потім рішення комісії розглядається колегією головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини Чернігівської облдержадміністрації.

Премія призначається розпорядженням голови облдержадміністрації.

Переможці за роками (2010-2013)[ред. | ред. код]

2013[ред. | ред. код]

2012[ред. | ред. код]

Комісію з присудження премії очолив заступник голови ОДА Віктор Миколайович Тканко. На розгляд комісії було подано 22 кандидатури з 11 областей України. До висвітлення творчих здобутків кандидатів у ЗМІ членами комісії було допущено у номінаціях: Поезія:

 1. Гончаренко Олег Миколайович — поет, прозаїк, публіцист, член Національної спілки письменників України (м. Мелітополь), за книгу «Катрени оголошених картин (навіяне живописом Івана Марчука)».
 2. Сорока Петро Іванович — письменник, член Національної спілки письменників України (м. Тернопіль), За книгу «Ладан осені».
 3. Череп Тетяна Павлівна — поетеса, прозаїк, журналіст (м. Київ), за книги «Берег любові», «Із саду — дві стежини».
 4. Шевченко Станіслав Олексійович — поет, перекладач, член Національної спілки письменників України (м. Київ), за книги «Під сузір'ям Пасіки», «Дім для душі».

Проза:

 1. Божок Віктор Миколайович — поет і прозаїк, журналіст (м. Корюківка), за книгу «Помічений рейс».
 2. Сердюк Олена Вікторівна (Олена Печорна) — прозаїк, педагог, бібліотекар (смт. М-Коцюбинське Чернігівської області), за книгу «Грішниця».
 3. Яворська Ольга Йосипівна — поетеса, прозаїк, член Національної спілки письменників України (с. Тур'є Львівської області), за книгу «Запізніла зустріч».

Народознавство:

 1. Авторський колектив у складі Курданова Андрія Леонідовича (керівник), Доценко Алли Володимирівни, Гаркуші Алли Броніславівни, Васюти Олега Олеговича, Ванжули Олени Миколаївни — працівників Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» (м. Чернігів), за науково-популярну книгу «Спас Чернігівський».
 2. Забарний Олександр Вадимович — кандидат педагогічних наук, декан філологічного факультету Ніжинського державного університету імені М.Гоголя, письменник, член Національної спілки письменників України (м. Ніжин), за книгу «Під знаком „білої плями“».
 3. Сосновська Тетяна Вікторівна — директор Київського літературно-меморіального музею-квартири П. Г. Тичини, за популяризацію творчості П.Тичини і видання 14 книг з творами поета та про нього.
 4. Чумак Тетяна Миколаївна — історик-краєзнавець, Шевченко Віталій Федорович видавець (м. Київ), за книгу «Літератори Ічнянщини. 100 імен. 700 відомих ічнянців: митці, науковці, діячі культури».

Театрально-музичне мистецтво:

 1. Покровський (Худяшов) Роман Володимирович — актор Чернігівського молодіжного театру, автор і керівник проекту «Драматичний простір музею», за втілення на базі обласного художнього музею ім. Г.Галагана іноваційного проекту «Драматичний простір музею».

Декоративне та образотворче мистецтво:

 1. Саченко Олена Володимирівна — художниця, відповідальний секретар Чернігівської обласної організації національної Спілки художників України (м. Чернігів), за цикли робіт «Мій Чернігів», «Шлях душі»[1].

13 серпня 2012 були визначені переможці:[2]

Номінація Лауреат За що удостоєний звання лауреата
Поезія Шевченко Станіслав Олексійович за книги «Під сузір'ям Пасіки», «Дім для душі»
Проза Сердюк Олена Вікторівна за книгу «Грішниця»
Народознавство авторський колектив у складі: Курданов Андрій Леонідович, Доценко Алла Володимирівна, Гаркуша Алла Броніславівна, Васюта Олег Олегович, Ванжула Олена Миколаївна за науково-популярну книгу «Спас Чернігівський»
Театрально-музичне мистецтво Худяшов Роман Володимирович за втілення ідеї «Драматичний простір музею»
Декоративне та образотворче мистецтво Саченко Олена Володимирівна за цикли робіт «Мій Чернігів», «Шлях душі»

2011[ред. | ред. код]

Номінація Лауреат За що удостоєний звання лауреата
Поезія Крачило Олексій Володимирович За збірки «Аксіоми серця» та «Константа небайдужості»
Проза Конечна Олена Михайлівна за книги «На березі дощів», «Час у пригорщах», «Копійчині мандри», «За ґратами раю», «Синдром Роксолани», «Озброєний янгол»
Народознавство Половнікова Світлана Олександрівна за художньо-документальне видання «Качанівка. Альбом автографів»
Театрально-музичне мистецтво Матросова Юлія Савеліївна За виставу «Українське альфреско» за творами Ліни Костенко.
Декоративне та образотворче мистецтво Колошин Анатолій Іванович за багаторічну працю по відродженню стародавніх традицій чернігівського різьблення, створення класичної школи сіверського різьблення та вагомий внесок у розвиток національної культури

2010[ред. | ред. код]

Номінація Лауреат За що удостоєний звання лауреата
Поезія Михайло Шевченко за збірку поезій в трьох томах «Час і я», «Я і час», «Час поза мною»
Проза Олексій Брик за книгу «А дерева мовчали»
Проза Лілія Бондаревич (Черненко) за книгу «Ми всі — подорожні»
Народознавство Євген Нахлік, Оксана Нахлік за книгу «Пантелеймон Куліш між Параскою Глібовою і Горпиною Ніколаєвою: Біографічно-культурологічне дослідження»
Театрально-музичне мистецтво Чернігівський академічний народний хор обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм під керівництвом Коцура Володимира Васильовича за цикл концертних програм

Біографічний довідник[ред. | ред. код]

2012 року, за сприяння Управління у справах преси та інформації Чернігівської обласної державної адміністрації, вийшов друком біографічний довідник «Лауреати Чернігівської обласної премії ім. М.Коцюбинського. 1992—2011», що містить творчі біографії лауреатів за період з 1992 по 2011, розміщені у хронологічному порядку.[3][4]

Всеукраїнська премія[ред. | ред. код]

16 вересня 1997 року № 306 розпорядженням голови Вінницької обласної державної адміністрації «Про Всеукраїнську літературну премію імені Михайла Коцюбинського» була також заснована Всеукраїнська літературна премія імені Михайла Коцюбинського.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]